
Kolejna mutacja koronawirusa dotarła do Polski. Nowy wariant - omikron - został już oficjalnie potwierdzony. Jakie są charakterystyczne dla niego objawy i jak postępować, aby uniknąć zakażenia?
Kolejna mutacja koronawirusa dotarła do Polski. Nowy wariant - omikron - został już oficjalnie potwierdzony. Jakie są charakterystyczne dla niego objawy i jak postępować, aby uniknąć zakażenia?
Nowy wariant koronawirusa - omikron, który odkryty został w RPA błyskawicznie wszedł na pierwsze strony gazet i czołówki portali internetowych. Czy ta mutacja stanowi większe niż poprzednie zagrożenie i czy szczepionka będzie na niego skuteczna?
Wariant Lambda koronawirusa po raz pierwszy opisano w Peru, w związku z czym początkowo określano go mianem wariantu peruwiańskiego. W połowie czerwca Światowa Organizacja Zdrowia uznała wariant Lambda za tzw. wariant zainteresowania. Obok Lambdy na tej liście znajduje się sześć innych: m.in. Epsilon (wcześniej określany jako kalifornijski), Iota (nowojorski) czy Theta (filipiński). Wszystkie te warianty charakteryzują się łatwością przenoszenia patogenu, a zachorowania przez nie wywołane mają ciężki przebieg.
Prognozy analityków, specjalistów i modele matematyczne nie pozostawiają złudzeń - musimy przygotowywać się na nadejście czwartek fali pandemii Covid-19. Choć większość Polaków licznie korzysta z większego otwarcia granic i zniesienia obostrzeń, wszystko wskazuje na to, że już w drugiej połowie sierpnia ograniczenia znów zaczną być przywracane. Niestety znów czeka nas częstsze sięganie po testy antygenowe wykrywające w organizmie obecność koronawirusa.
Po kilkunastu tygodniach względnego spokoju w całej Europie rosną obawy przed kolejną falą zachorowań na Covid-19, czemu towarzyszy wiele pytań: kiedy fala koronawirusa przyjdzie do Polski, czy nowy wariant będzie wykrywany przez test antygenowy i jak wirus zachowywać się będzie wśród osób już zaszczepionych?
Pandemia koronawirusa powoli wygasa, szansa na zakażenie jest coraz mniejsza. Wirus jednak cały czas nie śpi. Dlatego przed wyjazdem na wakacyjny urlop, dobrze zaopatrzyć się test antygenowy, który może wykrywać wirusa Sars-cov-2 w istotnych dla nas momentach.
Test antygenowy kupić można w internecie błyskawicznie. Ale kiedy najlepiej zbadać się pod kątem zakażenia koronawirusem Sarsc-cov-2?
Szczepienia przeciw COVID-19 nabrały tempa i minister zdrowia szacuje, że do połowy lata wszyscy chętni otrzymają obie dawki szczepienia. Do tego czasu niezaszczepieni muszą się liczyć z ryzykiem zakażenia – wszak dopiero dwie dawki preparatu dają zabezpieczenie przed chorobą Covid-19. A co za tym idzie: każdy niezaszczepiony musi obserwować, czy nie występują u niego objawy covid-19. Wirus nie zniknie przecież z dnia na dzień, choć bardzo byśmy sobie tego życzyli.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów testów diagnostycznych pod kątem koronawirusa Sars-Cov-2. Jeśli chodzi o najpopularniejszy z nich - test antygenowy - również rozróżniamy kilka jego rodzajów. Chodzi przede wszystkim o sposób pobierania materiału do badania.
Choć nie ma jeszcze ustawowego obowiązku przeprowadzania w przedsiębiorstwach testów na koronawirusa, warto w przypadku prowadzenia firmy rozważyć regularne testowanie pracowników pod kątem Covid-19. Wirus Sars-cov-2 wciąż dynamicznie się rozprzestrzenia, a testowanie jest jednym sposobów ograniczania tego procesu.
Test stają się coraz bardziej powszechne. Niektóre rodzaje testów dostępne są nawet w dyskontach. Należy jednak pamiętać, że obecność koronawirusa wykrywa jedynie test antygenowy.
Testy antygenowe ze śliny pozwolą wykrywać koronawirusa szybciej, skuteczniej i przede wszystkim bezinwazyjnie. Są doskonałym rozwiązaniem dla dzieci i osób starszych, u których pobranie materiału do badania w kierunku Sars-cov-2 z nosogardzieli może być problematyczne.
Sprawdzają się przewidywania analityków i ekspertów. Kolejna, trzecia już fala pandemii koronawirusa Sars-Cov-2 weszła w kolejną fazę. Przybywa zachorowań na Covid-19, a szczyt niestety dopiero przed nami.
Począwszy od 27 grudnia 2020 roku rozpoczęły się w Polsce szczepienia na koronawirusa, które są najważniejszym elementem walki z Sars-Cov-2. Jak dziś wygląda sytuacja dotycząca Covid-10 i jaki test na koronawirusa powinny zrobić osoby zaszczepione?
Test PCR jest jednym z podstawowych narzędzi wykrywania koronawirusa Sars-Cov-2. Aby jednak pobrać materiał genetyczny, najlepiej udać się do wyspecjalizowanej w tym celu placówki. Czym testy RT-PCR różnią się na przykład od testów antygenowych czy są one powszechnie dostępne?
PCR to badanie oparte na biologii molekularnej. Skrót PCR jest rozwinięciem określenia polymeraze chain reaction, czyli reakcji łańcuchowej polimerazy. Wykonanie testu uzyskuję się po pobraniu próbki materiału do badania z nosa lub nosogardzieli, która następnie poddana jest szczegółowej analizie. Jej efektem ma być potwierdzenie obecności wirusa lub jego brak w organizmie.
Przeprowadzanie testów na koronawirusa w Polsce niestety nie jest czymś powszechnym. Mimo że wykonuje się ich od kilku do kilkudziesięciu tysięcy dziennie, są to przeważnie osoby wykazujące objawy zakażenia koronawirusem. Warto jednak szybki test mieć zawsze pod ręką.
Badanie pod kątem obecności przeciwciał warto robić nie tylko wtedy, gdy chcemy sprawdzić, czy mieliśmy kontakt z wirusem Sars-Cov-2. Test kasetkowy warto przeprowadzić także w momencie, w którym właśnie podana została nam pierwsza lub druga dawka szczepionki.