Badania przesiewowe - test testowi nie równy
30.jpg

Od dłuższego czasu na rynku dostępnych jest wiele testów, dzięki którym można zrobić badanie przesiewowe. Pozwalają one wykryć obecność przeciwciał w organizmie. Problem polega jednak na tym, że nie wszystkie je rozróżniają. Kluczowe określenia to IgG oraz IgM.

Wystarczy wejść w internetową wyszukiwarkę i wpisać słowa test na koronawirus. Otrzymamy wiele wyników do internetowych sklepów czy przychodni, które oferują testy i badania przesiewowe, dzięki czemu można odpowiednio wcześnie wykryć obecność w naszym organizmie przeciwciał na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Problem polega jednak na tym, że nie wszystkie powszechnie dostępne tzw. testy kasetkowe rozróżniają dwa rodzaje przeciwciał IgM/IgG, co jest kluczowe w skutecznym zwalczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa i walce z pandemią.

Odpowiednie badanie przesiewowe

Najważniejsza informacja dotycząca przeciwciał i ich rozróżnienia związana jest z fazą rozwoju zakażenia wirusem w naszym organizmie. Obecność przeciwciał IgG jest dla badanego pacjenta sygnałem, że miał on w przeszłości kontakt z koronawirlsem w przeszłości. Jeśli nie spowodowało to jakichkolwiek oznak i nie wpłynęło na stan zdrowia, wszystko wskazuje na to, że przebieg zakażenia był bezobjawowy (i tak jest u większości osób, które mają kontakt z koronawirusem). Sam test oczywiście nie jest w stanie dokładnie wskazać momentu, kiedy miało to miejsce, można jednak we własnym zakresie zastanowić się, czy na przestrzeni ostatnich tygodni nie było okresu gorszego samopoczucia, większego zmęczenia czy uporczywego bólu głowy.

Natomiast obecność w naszym organizmie przeciwciał IgM może świadczyć, że jesteśmy aktualnie w fazie aktywnego zakażenia i podobnie jak w pierwszym przypadku, może mieć to miejsce również wtedy, gdy nie obserwujemy jakichkolwiek objawów. W tym przypadku niezwykle istotne jest podjęcie odpowiednich kroków - przede wszystkim udanie się na kwarantannę czy izolację i ograniczenie kontaktu z innymi osobami. Jeśli nie wiemy dokładnie, kto mógłby być osobą, od której się zaraziliśmy i kiedy miało to miejsce, należy założyć na wszelki wypadek 14-dniowy okres autokwarantanny.

Zakup odpowiedniego testu

Na stronie www.testnakoronawirus.pl zakupić można testy kasetkowe, które wspierają diagnostykę, jeśli chodzi o skuteczną walkę z koronawirusem. Dzięki nim można przeprowadzać badanie i wykrywać obecność przeciw ciał zarówno IgG jak i IgM. Test jest tak skonstruowany, że pozwala na rozróżnienie wyników w odniesieniu do obu rodzajów przeciwciał, co najlepiej obrazuje instrukcja interpretacji wyników.

Jeśli jest on negatywny - pojawia się jedna kolorowa linia w regionie C, brak linii w regionie T (IgG i IgM). Jeśli test wykryje obecność przeciwciał IgM, kolorowa linia pojawi się w regionie C. Jeśli pozytywny będzie wynik dla przeciwciał IgG, kolorowa linia pojawi się zarówno w regionie C, jak i w obszarze IgG.

Istnieje oczywiście możliwość pozytywnego wyniku zarówno dla IgG jak i dla IgM. W takim wypadku kolorowa linia pojawi się zarówno w regionie C, jak i w obszarach IgG oraz IgM.

Wiele obecnych na rynku testów nie rozróżnia jednak przeciwciał. W takich przypadkach otrzymany pozytywny wynik informuje nas o tym, że mieliśmy kontakt i/lub wciąż przechodzimy aktywną infekcję. Oczywiście wtedy również obowiązkowo musimy pozostać na 14-dniowej kwarantannie, jednak najlepiej jest zdecydować się na przeprowadzenie już innego rodzaju testu, aby dokładnie określić poziom i zaawansowanie zakażenia.

Testy przesiewowe dobrze robić regularnie

Regularne testowanie jest obok tzw. DDM (dystans, dezynfekcja, maseczki) jednym z podstawowych warunków skutecznej walki z pandemią. I mowa tu w szczególności o osobach, które przechodzą zarażenie w sposób absolutnie bezobjawowy. Bez badania przesiewowego w kierunku obecności przeciwciał wciąż możemy być osobą, u której wirus jest aktywny i nieświadomie możemy zarażać innych. Wynik badania pozwoli na pozyskanie kluczowej informacji, dzięki której ograniczymy kontakty z innymi, bardziej narażonymi osobami. do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium