Badanie przeciwciał odróżni koronawirusa od grypy
20.jpg

W intrenecie krąży dużo spekulacji na temat tego, czy koronawirus nie jest zwyczajną grypą, którą musi przejść każdy. Ministerstwo Zdrowia apeluje, aby rozsądnie oddzielać fałszywe informacje od tych prawdziwych oraz pamiętać o tym, że SARS-COV-2 nadal istnieje i nie należy tego lekceważyć. Ważne, aby badań się na obecność przeciwciał i rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące koronawirusa.

Na pewno obie choroby mają do siebie bardzo podobne objawy. Jednak na grypę istnieją antybiotyki, szczepionki i samo przechodzenie choroby nie jest aż tak groźne. Pierwszym czynnikiem, który wyróżnia obie choroby jest czynnik wywołujący. W przypadku grypy jest to wirus grypy typu A, B, C, natomiast COVID-19 jest wywoływany przez koronawirusa. Obie przenoszone są drogą kropelkową lub poprzez dotknięcie przedmiotu na którym osiadły bakterie. Leczenie w przypadku obu schorzeń to zmniejszanie objawów, jednak wobec grypy możemy chronić się szczepionkami, w przypadku koronawirusa nie został jeszcze odkryty odpowiedni lek. Choroby nie mają też dokładnie takich samych objawów. SARS-CoV-2 wyróżnia się bardzo wysoką temperaturą ciała, która nie występuje tak często w czasie chorowania na grypę. Zmęczenie, ból głowy, mięśni lub stawów oraz zatkany nos to cechy, które zdecydowanie częściej można zaobserwować przy pojawieniu się infekcji wirusa grypy. Skrócenie oddechu to objawy, które są charakterystyczne i bardzo często widoczne przy zarażeniu się COVID-19.

Obecność przeciw ciał odróżni COViD-19 od grypy


To co wyróżnia COVID-19 to utrata węchu i smaku również u osób przechodzących chorobę bezobjawowo. Klinika Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie przeprowadziła badania na 88 ochotnikach z warszawskiej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Sprawdzono u nich czucie 4 smaków: słodkiego, kwaśnego, słonego i gorzkiego. W rezultacie okazało się, że aż 52 podchorążych było chorych i miało dodatni wynik w badaniu laboratoryjnym. Największe upośledzenie wyszło przy odczuwaniu słodkości. Badanie polegało na położeniu na języku kropelki z płynem, a pacjent miał za zadanie powiedzieć jaki smak czuje. Wyniki pomogły przy zwiększeniu dokładności testu przesiewowego i oznaczenie przeciwciał.

Kolejną, a zarazem największą różnicą jest w liczba ofiar śmiertelnych jak i tym, że koronawirus nie atakuje tylko płuc, lecz może przedostać się przez krew do całego organizmu i powodować np. zapalenie mięśnia sercowego, czy udar mózgu. Patrząc na ilość zachorowań i śmiertelności zdecydowanie góruje COVID-19. Ze statystyk, do 25.08.2020 na świecie odnotowano 23 812 853 zarażeń i 817 016 zgonów. Na grypę rocznie na całym świecie potwierdza się 3-5 mln ostrych przypadków, z czego umiera 290 000–650 000 osób.

Układ odpornościowy jesienią bardziej narażony


Naukowcy cały czas próbowali pomóc w rozróżnieniu obu schorzeń, tak aby nie było żadnych wątpliwości, gdyż należy pamiętać, że sezon grypowy już powoli się zaczyna. Udało się to w Wielkiej Brytanii i pierwsze testy powędrowały już do domów opieki. LamPORE, bo tak właśnie nazywa się najnowszy wynalazek ma pomóc w odróżnieniu koronawirusa od grypy, jak i innych chorób układu oddechowego. Aktualnie na wyniki badania trzeba czekać od jednego do dwóch dni. Planowane jest jednak skrócenie oczekiwania do 1,5h. Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia wydało oświadczenie, iż w ciągu kilku następnych miesięcy do użytku ma być 5,8 miliona testów odróżniających COVID od grypy. W Polsce też będziemy mogli zrobić takie badania, Odpowiada za to firma Roche Diagnostics Polska, która na zorganizowanym webinarium „Jak powinna wyglądać diagnostyka SAR-CoV-2, by była skuteczna” poinformowała, że także pracują nad zrobieniem testów, które w szybki sposób pozwolą na odróżnienie od siebie wirusa koronawirus od wirusa grypy typu A i B. Eksperci informują, że test będzie dostępny w Polsce na jesień, kiedy sezon grypowy będzie trwał w pełni.

Mimo, że na intrenecie istnieje wiele informacji, które pomagają w rozróżnieniu schorzeń nie należy lekceważyć ani jednej, ani drugiej choroby. W razie pojawienia się objawów należy stosować się do zasad profilaktyki, skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną,zostać w domu i w ten sposób zmniejszyć prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19.

Konieczność przeprowadzania testów serologicznych na Sars-Cov-2


Najprostszym sposobem na szybkie i skuteczne diagnozowanie tego, czy mamy przeciwciała, szczególnie w sytuacji, w której mieliśmy kontakt z wirusem, jest przeprowadzenie testu serologicznego. Dostępne w internecie testy charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością: 95% (dla IgG), 96,8% (dla IgM), można je błyskawicznie zamówić i szybko rozwiązać wykryć, czy jesteśmy zarażeni koronawirusem (lub byliśmy).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium