Co daje nam wykonanie badania przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 i jak odczytać wyniki igg igm?
32.jpg

Testy na badanie przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 wzbudzają wiele wątpliwości i nie każdy podejmuje się, aby je zrobić. Nie dają one pewnego wyniku o posiadaniu lub przejściu infekcji COVID-19, aczkolwiek są najtańszą alternatywą na wykonanie badania. 

Dokładne nazwy badań, czyli SARS- CoV-2 IgM IgG – test kasetkowy i Półilościowe oznaczenie przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasach IgM/IgA i IgG – badanie serologiczne. Są to najczęściej wykowane badania przez Polaków, głównie przez swoją cenę, gdyż wynosi ona średnio 250zł. Kolejnym pozytywnym aspektem jest szybkość wykonywania badania, ale także błyskawiczne uzyskanie wyników, bo można je uzyskać już po 15 min od pobrania próbki. Na przełomie września i października wykonywanie tych testów wzrosło aż o 70% w jednej z Warszawskich placówek.

Jak dokładnie wyglądają badania przeciwciał IgM i IgG?

Jak dokładnie wyglądają oba badania? Oba wykrywają przeciwciała klasy IgM i IgG, a testy serologiczne dodatkowo klasę IgA, które powstają po kontakcie z koronawirusem. W przypadku obu także jest pobierana próbka krwi, na podstawie której opracowywane są badania. Należy pamiętać, że testy dają wynik poglądowy i nie zawsze wynik negatywny rzeczywiście świadczy o braku występowania schorzenia. Badanie ma na celu wykrycie przeciwciał, które wytwarzają się w organizmie przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Immunoglobuliny, bo tak inaczej nazywane są przeciwciała, wytwarzane są przez organizm w momencie, gdy organizm sam zaczyna walczyć z chorobą lub kiedy podawana jest szczepionka.

Test serologiczny bada różne rodzaje immunoglobulin, gdyż mają one inne znaczenie w czasie rozwoju wirusa w ciele. Klasa IgM rozwija się wcześnie, zazwyczaj w pierwszym tygodniu od zakażenia, wskazuje wysoką aktywność występowania choroby i po paru dniach nie ma jej już w organizmie. Klasa IgG natomiast pojawia się w ciągu 2 tygodni od zarażenia i utrzymuje się na długo w organizmie, jako dowód przebycia schorzenia. W przypadku koronawirusa badania nie są na tyle dokładne, żeby wiedzieć na jak długo immunoglobulina G utrzymuje się w ciele.

Jak w takim razie interpretować wyniki badania przeciwciał?

Są 4 rodzaje wyników, które można uzyskać po wykonaniu testu.

  1. Wyniki pozytywne w obu klasach przeciwciał
  2. Wynik pozytywny w klasie IgM, negatywny w klasie IgG
  3. Pozytywny w klasie przeciwciał IgG i negatywny w klasie IgM
  4. Negatywny w obu przypadkach.

Poszczególne wyniki również mają swoje znaczenie. Wynik pozytywy przeciwciał IgG mówi, że pacjent miał kontakt z zarażonym koronawirusem, nie był jednak świadomy przechodzenia choroby lub przechodził ją bezobjawowo. W ramach potwierdzenia wyników należy podjąć się zrobienia testu RT-PCR w celu wykluczenia aktywnego zakażenia.

Uznaje się, że pozytywny wynik tego rodzaju przeciwciał pozwala na powrót do pracy. Również dzięki posiadaniu tych przeciwciał, pacjent może zostać dawcą osocza, które jest wykorzystywane w leczeniu pacjentów, którzy przechodzą SARS-CoV-2 bardzo ciężko. Pomaga to ich organizmom naturalnie walczyć ze schorzeniem. Negatywny wynik tej klasy informuje, że osoba jest w trakcie walki z wirusem lub jej organizm wyprodukował przeciwciała poniżej wykrywalności metody.

Z klasą przeciwciał IgM jest o wiele łatwiej i wynik można interpretować tylko na jeden sposób. Pozytywne badania wskazuje na dalej aktywną chorobę, którą pacjent może przechodzić bezobjawowo. Aby potwierdzić wynik tego testu należy udać się na badanie RT-PCR, zalecane przez Światową Organizację Zdrowia.

Przy wykonywaniu badań na przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2 należy pamiętać, że wynik nie zawsze jest jednoznaczny i należy powtórzyć badanie i zrobić test wymazu z gardła. Na testy można udać się po wcześniejszej rejestracji do punktów pobrań w najbliższej okolicy. Należy pamiętać o noszeniu masce i zachowaniu przynajmniej 1,5m od innych osób w kolejce.do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium