Co należy zrobić, aby wykonać test na koronawirusa?
16.jpg

Wszystko zależy od chęci! Każdy może wykonać test na koronawirus - nawet jeśli masz obawy, że jesteś zainfekowany. Różnica jest jedna. Wtedy musisz zapłacić. Więc komu przysługują darmowe badania?

Testy bezpłatne wykonywane są dla osób, które mają podejrzenie występowania schorzenia, nie koniecznie musi być to już widoczne zakażenie. W takim wypadku lekarz musi dać skierowanie na wykonanie badania. Jednak na samym początku jest przeprowadzany wywiad epidemiologiczny.

Jeśli pacjent spełnia kryteria wysyłany jest na zrobienie testu molekularnego, czyli tego w którym pobierany jest wymaz z nozdrzy. Co więc znajduje się w takim wywiadzie, aby kwalifikować do wykonania darmowego badania?

Wywiad dotyczący covid-19

Pacjent musi standardowo wpisać swoje imię i nazwisko oraz PESEL. Oprócz tego odpowiedzieć na parę pytań, czyli:

  • Występowania w ciągu ostatnich paru dni kataru, kaszlu, gorączki lub duszności;
  • czy pacjent był objęty wcześniej kwarantanną;
  • czy aktualnie jest objęty kwarantanną;
  • czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni od przyjścia do lekarza występował kontakt z osobą zarażoną ;
  • czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni od przyjścia do lekarza pacjent miał kontakt z osobą, która mieszka lub podróżowała w rejony z najwyższą zachorowalnością na SARS-COVID-19 ;
  • czy pracowała w placówce w której występował koronawirus;
  • czy pacjent przebywał z osobami, które miały objawy przeziębienia lub duszności;
  • pacjent musi podać swoją temperaturę z dnia przed wizytą jak i w dniu wizyty.

Także są dwie zgody do podpisania. Zgodę na wykonanie badania i czasie pandemii oraz na to, że mimo podjętych środków bezpieczeństwa pacjent może zarazić się COVID-19.

Darmowy test na koronawirus nie dla wszystkich

Darmowe testy przysługują także osobom, które wyjeżdżają do sanatoriów. W tym wypadku określone są 3 kroki, które upoważniają do wykonania badania. Jeśli osoba posiada skierowanie do leczenia uzdrowiskowego, potwierdzone przez NFZ, kontaktuje się z nią funkcjonariusz z informacją kiedy i gdzie należy zrobić test. Nie wcześniej niż 6 dni przed terminem wyjazdu do sanatorium należy zrobić badanie w jednej z placówek diagnostycznych. Wynik pacjentowi przekazuje uzdrowisko wraz z informacją, czy można brać udział w leczeniu w ich palcówce. Tylko wynik negatywny pozwala na wyjazd do sanatorium.

Znane są już metody wykonania darmowego badania. Jednak każdy ma możliwość sprawdzenia, czy posiada schorzenie. Ceny wahają się od 100 do 550 zł. Wszystko zależy od rodzaju testów. Test immunochromatograficzny to koszt od 100-150zł. Za test serologiczny zapłacimy przynajmniej 200zł. Testy genetyczne, czyli te najbardziej zalecane przez WHO zaczynają się od 550zł.

Jak wygląda badanie w punkcie diagnostycznym, niezależnie czy jedzie się na darmowe, czy płatne badania? Wystarczy zarejestrować się telefonicznie w punkcie diagnostycznym. Jeżeli pacjent posiada skierowanie od lekarza, rejestrator kieruje go wtedy na bezpłatne badania. W przypadku osób przebywających na kwarantannie, przyjazd do mobilnego punktu pobrań musi odbywać się samochodem, który do nich należy, a w pojeździe mogą znajdować się wyłącznie osoby mieszkające razem. Z auta nie można wysiadać. Osoby, które przyjadą rowerem, komunikacją miejską lub na pieszo, nie zostaną zakwalifikowane do badania. Jeżeli wykonywane są badania płatne można podjechać do punktu drive-thru i wykonać test z samochodu lub udać się do placówki, zasłaniając buzię i nos.

Istnieje też opcja wykonania badania w domu. Należy wtedy zarezerwować termin w przygodni. W wybranym czasie przyjedzie pielęgniarka lub pielęgniarz, którzy pobiorą od pacjenta krew i przekażą ją do badania.

Opcji jest parę, wystarczy wybrać tę która najbardziej nam odpowiada i zrobić badanie na przeciwciała anty-SARS-CoV-2. Przypominamy, że badania nie istnieją tylko do sprawdzenia, czy w organizmie nie mamy schorzenia, ale także jest to wymóg przed wyjazdem do niektórych krajów za granicą. Są to m.in. Egipt, Dominikana, Cypr.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium