Co to jest test kasetkowy?
12.jpg

Koronawirus 2019-nCoV to wirus należący do rodziny koronawirusów (coronaviridae), które występują u zwierząt i powodują u nich choroby układu oddechowego, układu pokarmowego, wątroby, układu nerwowego. Wiele zakażeń przebiega też bezobjawowo. Wirusy często mutują i mają dużą zdolność do zakażania innych gatunków - w tym niestety również ludzi. Jednym z najważniejszych sposobów walki z pandemią koronawirusa jest przeprowadzanie testów, w tym również testów kasetkowych

Koronawirus może powodować bardzo różne objawy. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 80 proc. wszystkich przypadków ma jednak przebieg bardzo łagodny. Co to oznacza? Przede wszystkim sytuacje, w których zarażona osoba nie ma żadnych objawów lub są one niezbyt uciążliwe przypominają zwykłe przeziębienie. Niestety często takie osoby nie zdają sobie sprawy z ryzyka i bagatelizują problem, będąc tym samym największym zagrożeniem dla osób zdrowych.

I to jest właśnie największe wyzwanie w czasie walki z pandemią - skuteczne oddzielenie osób, które są zarażone i nie mają żadnych objawów oraz wyselekcjonowanie tych, o których wykształciły się przeciwciała, co oznacza, że miały już kontakt z wirusem.

Pierwsze, co może zrobić praktycznie każdy z nas, jest przeprowadzenie testu kasetkowego - najszybszego i najtańszego sposobu sprawdzenia, czy nasz organizm posiada już przeciwciała. Testy są powszechnie dostępne, wynik otrzymuje się już po 10 minutach. Jeśli jest pozytywny, powinniśmy się zgłosić do najbliższej stacji SANEPIDU, jeśli jednak mamy negatywny, możemy spokojnie przystąpić do wykonywanych każdego dnia czynności, nie zapominając jednak o noszeniu maseczki, zachowywaniu dystansu społecznego i dbaniu o higienę przede wszystkim rąk.

Szybki test kasetkowy 2019-nCoV IgG/IgM to immunochromatograficzny test do szybkiego, jakościowego i różnicowego wykrywania przeciwciał IgG i IgM na nowych koronawirusa 2019-nCoV w próbkach ludzkiej pełnej krwi, surowicy lub osoczu. Test bada wytwarzane w organizmie przeciwciała:

  • Immunoglobuliny IgG, które są wytwarzane przez organizm po 10-14 dniach od kontaktu z koronawirusem COVID-19, skuteczność testu wynosi 95% (Względna czułość: 91,8%, Względna swoistość: 96,4%, Ogólna zgodność: 95,0%)
  • Immunoglobuliny IgM są produkowane tydzień później, a wiarygodność testu na koronawirusa COVID-19 wynosi 96,8% (Względna czułość: 95,7%, Względna swoistość: 97,3%, Ogólna zgodność: 96,8%).

Masowe przeprowadzanie testów kasetkowych wśród pracowników pozwoliło szybciej i skutecznie przywrócić do życia wiele firm i instytucji, które pozostawały zamknięte przez długie miesiące narodowego lockdownu. Tak było na przykład w przypadku wrocławskiego Teatru Capitol. 10 czerwca, na niespełna dwa tygodnie przed zaplanowanymi w teatrze spektaklami, przebadanych zostało tam 18 osób z obsady i zespołu realizatorów. Natomiast 18 i 19 czerwca testom poddanych zostało łącznie 120 osób - czyli wszyscy pracownicy placówki oraz 18 muzyków, którzy wystąpili gościnnie w zaplanowanych na 20 i 21 czerwca spektaklach.do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium