Co to są badania przesiewowe?
10.jpg

Pandemia koronariwusa (COVID-19) nie ustaje. NIektóre kraje radzą sobie z tym problemem lepiej, niektóre gorzej. Jednak spoglądając na kwestię zakażeń w kontekście całego świata, wirus się nie zatrzymuje. Mało tego, wielu analityków i ekspertów spodziewa się jego drugiej fali. Dlatego tak ważne jest ciągłe testowanie na szeroką skalę i przeprowadzanie badań, w tym również właśnie badań przesiewowych. 


Czym są badanie przesiewowe, zwane inaczej badaniami skriningowymi? Jest to badanie profilaktyczne przeprowadzane wśród osób niemających objawów danej choroby w celu jej wykrycia i wczesnego leczenia, co zapobiega poważnym następstwom tej choroby w przyszłości.

W kontekście pandemii koronawirusa jest to szczególnie istotne, gdyż to właśnie osoby nie wykazujące żadnych objawów, są największym zagrożeniem np. dla seniorów z grup ryzyka.

Generalnie badania przesiewowe wykonuje się w całej populacji lub tylko w grupach wysokiego ryzyka. Celem tych badań jest wykrycie choroby lub podatności na chorobę we wczesnej fazie i dzięki temu umożliwienie wczesnej interwencji, która zredukowałaby zarówno zapadalność, jak też ciężar choroby dla pacjenta. Licznie przeprowadzane badania przesiewowe byłyby też istotnym wsparcie dla służby zdrowia i zbliżającego sie sezonu grypowego.

Często badanie przesiewowe jest tak naprawdę pierwszym krokiem (dokładnie tak, jak w przypadku COVID-19). W razie pozytywnego wyniku pacjent kierowany jest na pogłębione badania i testy.

Przeprowadzanie badań przesiewowych na szeroką skalę planowane jest także w Polsce. Większość państw świata, również Polska, planuje wprowadzenie badań przesiewowych, żeby sprawdzić, ile osób realnie zostało dotkniętych koronawirusem - mówił pod koniec maja rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Pamiętajmy, że koronawirus może powodować bardzo różne objawy. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 80 proc. wszystkich przypadków ma jednak przebieg bardzo łagodny. Co to oznacza? Przede wszystkim sytuacje, w których zarażona osoba nie ma żadnych objawów lub są one niezbyt uciążliwe przypominają zwykłe przeziębienie. Niestety często takie osoby nie zdają sobie sprawy z ryzyka i bagatelizują problem, będąc tym samym największym zagrożeniem dla osób zdrowych.

To właśnie niewiedza i brak świadomości są wciąż największym zagrożeniem. Mimo lockdown i zamrożenia gospodarki, wielu miesięcy obostrzeń i ograniczeń również w Polsce wciąż notuje się nawet kilkaset zakażeń dziennie.

Mimo że nie mamy dziś jeszcze szczepionki, wyjściem z sytuacji jest przeprowadzanie na masową skalę testów. Test przesiewowy i jeden z jego rodzajów - tekst kasetkowy - można dziś przeprowadzić błyskawicznie. Zajmuje to tylko chwilę, a wynik otrzymuje się już po 10 minutach. Testy na koronawirus są na przykład masowo przeprowadzane na Śląsku, które cały czas znajduje się w najtrudniejszej sytuacji jeśli chodzi o walkę z COVID 19.do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium