Co wykrywają badania przesiewowe?
40.jpg

Druga fala koronawirusa na dobre rozpętała się w Europie i na świecie. Coraz głośniej słyszy się o możliwościach ponownego lockdownu. Zdaniem ekspertów między 50, a 70 procent osób przeszło COVID-19 bezobjawowo, nie każdy miał zrobiony test, dlatego nie ma dokładnych informacji ile konkretnie osób przechorowało schorzenie. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów testów pomagających w szybkim wykryciu infekcji.

Badania przesiewowe nazywane również screening służą do diagnostyki osób, które są zdrowo, ale mogą przechodzić SARS-CoV-2 bezobjawowo lub należą do grupy najbardziej narażonych na zachorowanie. W Polsce głównie badania przesiewowe służą do diagnostyki personelu medycznego, który na co dzień ma największą styczność z nowym szczepem koronawirusa. Głównie ten rodzaj badań służy przy wykrywaniu chorób, które mają ogromną wagę społeczną, czyli chorobami społecznymi, które wpływają na większość społeczeństwa i powodują bardzo dużą ilość zgonów. Badania nie są drogie ich koszt w niektórych punktach diagnostycznych jest mniejszy niż 100zł. Dla przykładu przy ul. Oławskiej we Wrocławiu ten rodzaj testu można wykonać za 80zł.

Co dokładnie badają testy przesiewowe?

Screening w przypadku COVID-19 identyfikuje w organizmie przeciwciała IgM oraz IgG, które są specyficzne dla nowego rodzaju schorzenia. Badanie polega na pobraniu krwi od pacjenta i przebadaniu ich. Pacjent dostaje wyniki po jednym lub dwóch dniach od zrobienia testów. Jaka jest różnica w występowaniu obu przeciwciał? Każda grupa pojawia się w innych etapie choroby. Do pierwszego tygodnia od wystąpienia objawów w organizmie występują immunoglobuliny IgM, które wraz z dłuższym występowaniem choroby pojawia się druga klasa IgG. Zazwyczaj można zauważyć występowanie tych przeciwciał w 10 dniu od pojawienia się schorzenia. Druga klasa immunoglobulin informuje o przejściu choroby lub jej trwaniu. Przy pierwszej opcji jest to ślad pozostający w organizmie, który mówi, że schorzenie już występowało w ciele badanego i ułatwia mu bronienie się przy kolejnej infekcji. Test może dać cztery różne wyniki:

- pozytywny w obu klasach przeciwciał,

- pozytywny IgM i negatywny IgG,

- negatywny IgM i pozytywny IgG,

- negatywny w obu przypadkach.

Przy COVID-19 pojawia się wiele niejasności, które nie dają pewności, że wynik jest pewny, a z powodu przechodzenia choroby bezobjawowo przez tak dużą część społeczeństwa, jak dotąd dalej nie uzyskano jasnych odpowiedzi, które mogłyby pomóc w diagnozowaniu, leczeniu, a nawet przeciwdziałaniu chorobie. U niektórych badanych pacjentów przeciwciała IgG nie zostawiają po sobie żadnego śladu, ich ilość jest za mała, aby wykrył je test przesiewowy lub utrzymują się w organizmie za krótki czas. Niektórzy badani posiadali te immunoglobuliny przez dwa miesiące, inni znacznie dłużej. Dlatego negatywny wynik nie oznacza przejścia lub nieposiadania schorzenia przez pacjenta. Badania przesiewowe, nie ważne jaki jest ich ostateczny rezultat, powinny zostać potwierdzone badaniami genetycznymi, które zalecane są przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Program badań przesiewowych w kierunku obecności Covid-19

W stanie Massachusetts przeprowadzono eksperyment i sprawdzono, czy wykonywanie testów przesiewowych ma wpływ na zmniejszenie ilości zakażeń. Hipoteza została potwierdzona, badania cykliczne sprawiły, że znacznie zmniejszyła się liczba zachorowań, zgonów oraz osób hospitalizowanych. Apelowano, aby każde państwo oraz stan wykonywało jak najwięcej testów. Taki eksperyment przeprowadzono również w Lombardii, regionie we Włoszech, który został najbardziej dotknięty pandemią SARS-CoV-2. Po analizie badań, które wykonywano na ponad 10 tysiącach mieszkańców między 23 kwietnia, a 3 czerwca, stwierdzono, że aż 57% mieszkańców Bergamo przeszło już koronawirusa.

Testy przesiewowe mogą być pomocne w analizie zachorowań i zmniejszeniu ich ilości. Jeżeli pojawiają się objawy wskazujące na występowanie COVID-19 należy zgłosić się do lekarza i wykonać testy zalecane przez WHO.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium