Covid -19 pod kontrolą. Test na koronawirusa - specjalna oferta dla firm
90.jpg

Choć nie ma jeszcze ustawowego obowiązku przeprowadzania w przedsiębiorstwach testów na koronawirusa, warto w przypadku prowadzenia firmy rozważyć regularne testowanie pracowników pod kątem Covid-19. Wirus Sars-cov-2 wciąż dynamicznie się rozprzestrzenia, a testowanie jest jednym sposobów ograniczania tego procesu.

Wciąż wszyscy czekamy na znaczącą poprawę danych dotyczących nowych zachorowań, liczby zajętych miejsc w szpitalach covidowych czy zajętych respiratorów. I choć na horyzoncie widać szansę na poprawę dzięki rosnącej liczbie zaszczepionych osób i lepszej pogodzie, wciąż w wielu województwach sytuacja jest trudna. Dlatego, co podkreślają wszyscy analitycy i specjaliści, tak ważne jest testowanie osób niezależnie od pojawiających się objawów. Chodzi przede wszystkim o wyłapanie tych, którzy chorują bez żadnych objawów i nieświadomie zarażają innych.

Test na koronawirus w każdej firmie?

Regularne testowanie pracowników nie jest dziś jeszcze uregulowane ustawowo. Jedynym krajem, który wprowadził takie regulacje są Czechy, próby podjęli również Niemcy, gdzie jednak ostatecznie zdecydowano się na opcję dobrowolnego testowania. Należy jednak podkreślić, że przeprowadzanie testów w firmach, szczególnie tych, w których nie ma możliwości przejścia na tryb zdalny, powinno stać się fundamentem społecznej odpowiedzialności. Chodzi przecież nie tylko o zdrowie samych pracowników, ale także ich rodzin oraz wielu innych grup interesariuszy, które mają kontakt z pracownikami danej firmy.

Sprawa dotyczy bardzo wielu polskich firm. Należy pamiętać, że nasza gospodarka to właśnie przede wszystkim firmy produkcyjne. Czyli takie, w których praca online nie jest w ogóle możliwa, albo możliwa jedynie w niewielkim stopniu. W takich przypadkach pracownicy są w większym stopniu narażeni na zakażenie, choć oczywiście bardzo wiele zależy od warunków, w jakich przychodzi im pracować oraz od poziomu dostosowania zakładu pracy do reżimu sanitarnego.

Najprostszym i najszybszym sposobem, który pozwoli wykrywać ewentualne zachorowania, jest oczywiście test antygenowy. Jest to tańsze rozwiązanie niż testy genetyczne RT-PCR. Mało tego wykonać badanie można w samej firmie angażując do procesu wyłącznie pielęgniarkę. Diagnostyka w tym kierunku w ramach przedsiębiorstwa będzie jasnym sygnałem dla pracowników, że na pierwszym miejscu jej władze stawiają zdrowie i bezpieczeństwo swojej kadry.

Pracodawca może zamówić testy antygenowe pozwalające wykryć zakażenie koronawirusem w internecie, np. pod tym linkiem. Oferta skonstruowana jest optymalnie pod zamówienia hurtowe, gdzie cena pojedynczego testu jest atrakcyjna. Do wyboru są dwa rodzaje; takie, gdzie wymaz pobrać należy z nosogardzieli oraz tzw. testy ślinowe, gdzie próbka materiału to właśnie ludzka ślina. W obu przypadkach wynik uzyskuje się po kilkunastu minutach, a samo przeprowadzenie badania nie należy do rzeczy skomplikowanych. Co jednak niezwykle istotne, szybki test diagnostyczny daje bardziej wiarygodny wynik, gdy wymaz (lub ślina) są pobrane w odpowiedni sposób.

Covid-19 powodem przestojów i zwolnień

Pandemia Covid-19 nie pozostaje bez wpływu na sytuację wielu firm działających w różnych branżach. Zwolnienia, nieplanowane przestoje - to zjawiska, z którymi mamy bardzo często do czynienia i które bezpośrednio przekładają się na kondycję tych przedsiębiorstw. Jeśli istnieje zatem możliwość, aby przynajmniej w części ograniczyć negatywny wpływ pandemii na działalność firmy warto postawić właśnie na regularne testowanie pracowników. Uzupełnieniem testów antygenowych mogą być testy badające obecność przeciwciał w organizmie. Testy serologiczne pozwalają przebadać, czy po przejściu lub kontakcie z koronawirusem wykształciły się już przeciwciała (igg lub igm).

Niezależnie od zakupu i przeprowadzania testów, każda firma, która nie może przechodzić na system pracy zdalnej, powinna w możliwie największym stopniu dostosować działalność do zasad wynikających z reżimu sanitarnego. Odpowiedni dystans między pracownikami w zamkniętych przestrzeniach, możliwość dezynfekcji rąk oraz konieczność zakrywania ust i nosa najlepiej maseczką FFP2. Choć w teorii zasady te znane są większości pracodawców i pracowników, praktyka niestety pokazuje, że wciąż wiele jest w tej kwestii jeszcze do zrobienia.

Koniec pandemia koronawirusa Sars-Cov-2 jeszcze w tym roku?

Na przełomie maja i czerwca będzie można odmrażać znaczną część gospodarki - oświadczył w poniedziałek, 19 kwietnia w Lubinie premier Mateusz Morawiecki. Zastrzegł, że wszystko zależy jednak od tempa szczepień przeciwko koronawirusowi. I tak należy patrzeć w najbliższą przyszłość, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy poradzimy sobie z pandemią do końca roku.

Odpowiednie tempo szczepień, regularne testowanie, konsekwencja w stosowaniu się do zasad oraz ponad wszystko zdrowy rozsądek i odpowiedzialne zachowanie się społeczeństwa - to podstawowe warunki wyjścia z pandemii. Kiedy to dokładnie nastąpi, to zależy już wyłącznie od nas samych. 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium