Czy test antygenowy jest skuteczny?
42.jpg

Jednym z najistotniejszych narzędzi walki z pandemią koronawirusa jest przeprowadzanie testów. Krokiem milowym jest dopuszczenie do powszechnego użytku testów antygenowych, które szybko potrafią wykrywać zakażenie.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w piątek, 30 października, że testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 jak testy PCR. Mają pomóc m.in. w szybszej diagnostyce pacjentów na SOR-ach czy w innych placówkach ochrony zdrowia w walce z COVID-19. To przełomowy moment, który znacząco może poprawić skuteczność walki z koronawirusem. Czy jednak testy antygenowe są skuteczne?

Ten rodzaj testów pomocny jest przede wszystkim we wczesnej diagnostyce zakażenia SARS-CoV-2 - jeśli występują niepokojące objawy, ale nie mamy jeszcze całkowitej pewności (czyli np. kiedy występują dwa czy trzy typowe dla COVID-19 objawy).

Testy antygenowe pomogą opanować pandemię koronawirusa

O roli, jaką testy antygenowe mogą odegrać w walce z pandemią, mówił również profesor Horban, doradca premiera Mateusza Morawieckiego: Dzięki szybkim testom antygenowym będziemy mogli w szpitalach szybko odróżnić pacjenta zakażonego koronawirusem od pacjentów, którzy nie są zakażeni. Na obecnym etapie epidemii jest dużo osób wykazujących objawy chorobowe, a test antygenowy w przypadku osoby z objawami ma pozwolić na podobnie skuteczną diagnostykę co testy PCR.

Największą zaletą testów antygenowych jest ich dostępność, cena oraz czas przeprowadzenia i oczekiwania na wynik. Dają wyniki w mniej niż 30 minut – i tańsze, jednak nie są tak czułe jak PCR, które mogą wychwycić nawet śladowe ilości wirusa SARS-CoV-2. Typowy test antygenowy zaczyna się od wymazu z tylnej części nosa lub gardła (chociaż firmy opracowują zestawy wykorzystujące łatwiejsze i bezpieczniejsze do pobrania próbki śliny). Próbka z wymazem jest mieszana z roztworem, który "rozbija" wirusa i uwalnia jego białka. Mieszanka trafia na pasek papieru zawierający przeciwciało przystosowane do wiązania białek wirusa. Pozytywny wynik testu to fluorescencyjna poświata lub ciemny pasek.

Czy testy antygenowe są skuteczne?

Szybki test antygenowy na obecność wirusa Sars-CoV-2 to narzędzie to testowania przede wszystkim tzw. osób bezobjawowych. Chodzi o ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa przez tych, którzy nie wiedzą, że są zarażeni. Oczywiście mogą być one stosowane w przypadku pacjentów z objawami, jednak w tym przypadku rekomenduje się już przeprowadzanie bardziej zaawansowanych testów.

Dopuszczone ostatnio do powszechnego stosowania testy antygenowe charakteryzują się wysoką skutecznością. Według danych płynących do nas z Korei Południowej sięga ona ok. 85%. Warto podkreślić, że nie tylko w Polsce zmienia się strategia walki z pandemią - podane stanowisko przyjmują kolejne kraje Unii Europejskiej. Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, 28 października przedstawiła rekomendację dotyczącą europejskiej strategii szczepień, a jej częścią ma być właśnie wykonywanie szybkich testów antygenowych. KE podała, że na zakup szybkich testów antygenowych zapewni aż 100 mln euro, które przekaże państwom członkowskim.

Test antygenowy cechuje się wysoką swoistością diagnostyczną, co oznacza, że dodatni wynik z wysokim prawdopodobieństwem wskazuje na aktywną infekcję wirusem SARS-CoV-2. Warto jednak podkreślić, że ograniczona czułość testu powoduje, że wynik ujemny nie wyklucza aktywnej choroby. Ze względu na możliwość uzyskania wyniku w zaledwie kilkanaście minut, test stanowi szybkie narzędzie diagnostyczne aktywnej infekcji COVID-19 i może być wykonywany u osób z objawami sugerującymi zakażenie, a także np. ze względu na kontakt z osobą zarażoną.

W poniedziałek, 2 listopada premier Słowacji Igor Matovicz poinformował, że w sobotę i niedzielę (31 października/1 listopada) przetestowano na obecność SARS-CoV-2 prawie 3,63 mln, czyli dwie trzecie mieszkańców Słowacji. Do testowania wykorzystano właśnie testy antygenowe, które wykazały 38 359 osób zakażonych, co stanowi 1,06 proc. testowanych.

To pierwszy kraj, który zdecydował się na taki ruch. Według władz Słowacji tylko taka droga może być alternatywą dla ogólnonarodowego lockdownu. Przypomnijmy, że populacja Słowacji wynosi 5,4 mln ludzi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium