Czy testy na covid-19 są skuteczne?
48.jpg

W punktach diagnostycznych można wykonać trzy rodzaje testów na COVID-19. Są to:

  • badanie genetyczne PCR polegające na pobieraniu materiału z wymazu z nosogardzieli. Jest to najbardziej skuteczna metoda, zalecana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
  • testy antygenowe, do których materiał pobierany jest z nosogardzieli. Od listopada są one traktowane na równi z testami genetycznymi i na ich podstawie również może się być zakwalifikowanym na kwarantannę.
  • również wykonywane są testy, które mają wykrywać obecność przeciwciał IgM i IgA w organizmie. Do tego badania pobierana jest próbka krwi.

Największą czułością wykazuje się pierwszy opisany test. Wyróżniają się techniką PCR, która wykorzystując reakcję łańcuchować polimerazów wykrywa meteriał genetyczny w próbce poddanej analizie. Przy okazji jest to najdroższy test, który można znaleźć na ryku. Jego cena waha się od 500 zł do 1000 zł. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę fakt, że pozostałe rodzaje badań można zrobić nawet poniżej 100 zł. Jaka jest więc różnica między nimi i czy są skuteczne?

Aktualny stan wiedzy dotyczący koronawirusa Sars-Cov-2

COVID-19 jest nowym schorzeniem, o którym do tej pory ludzkość nie wiedziała zbyt wiele. Objawy podobne do grypy sprawiają, że jest on ciężej rozpoznawalny. Oprócz tego każda osoba może inaczej przechodzić schorzenie. Wyróżnia się pacjentów, u których pojawiają się objawy występowania SARS-CoV-2 oraz tzw. "bezobjawowych". Czas wykluwania się choroby oraz czas trwania również może być inny w przypadku różnych osób. Pozostaje też kwestia przeciwciał, które są wytwarzane jako ochrona organizmu przed ponownym zakażeniem. U jednej osoby ilość przeciwciał jest na tyle mała, że testy nie mają szans ich wykrycie. Czas utrzymywania się przeciwciał w organizmie też jest różny, u jednej osoby organizm będzie posiadał pamięć do schorzenia przez trzy miesiące, u innego przez trzy tygodnie.

Brak 100% pewności, że otrzymany wynik jest prawdziwy, nie świadczy o tym, że oba rodzaje nie są skuteczne. Różnorodność koronawirusa jest główną przyczyną braku jednoznacznego wyniku. Jednak aby badania jak najbardziej służyły w walce z koronawirusem prowadzone są badania udoskonalające testy antygenowe i te na obecność przeciwciał. Aktualnie dostępne na rynku testy są drugą generacją, zostały wprowadzone na początku września, a ich czułość sięga powyżej 90%. Dzięki temu można uzyskać jeszcze lepsze wyniki.

Testy antygenowe - możliwość różnej interpretacji wyników

Negatywny wynik IgM i IgG świadczy o bardzo możliwym braku występowania COVID-19 w organizmie lub o braku wytworzenia przeciwciał w momencie wykonywania badania. Trzeba mieć na uwadze, że przeciwciała wytwarzają się w różnych etapach występowania choroby, dlatego pozytywny wynik IgM, a negatywny IgG informuje o wczesnej fazie rozwijania się koronawirusa. W tym przypadku nawet uważany za najbardziej skuteczny test RT-PCR może wyjść ujemy, gdyż dopiero choroba pojawiła się w ciele człowieka. Również w przypadku pozytywnych wyników w obu grupach immunoglobulin wynik testu genetycznego może być fałszywie ujemy. Ostatnią możliwością jest wynik ujemy w IgM i pozytywny w IgG, co świadczy o późnej fazie rozwoju SARS-CoV-2. Jest to sytuacja, w której przeciwciała ukazują się i informują o przebytej infekcji oraz zapamiętują i uodporniają się na COVID-19.

Jak wskazują interpretacje koronawirus jest infekcją podstępną i fałszywy wynik jest możliwy nawet przy metodach najbardziej sprawdzonych. Wszystko zależy od momentu w którym robi się badanie oraz od tego jakie stężenie wirusa badany posiada w swoim ciele.

Mimo braku 100% pewności poprawności wyniku w przypadku testów antygenowych i na przeciwciała są one skuteczne i mogą pomóc w walce ze zwalczaniem i rozprzestrzenianiem się pandemii poprzez wykonywanie za ich pomocą badań przesiewowych. Przez to, że w ich procesie nie są używane specjalistyczne urządzenia i metody, cena testów jest zdecydowanie mniejsza, co pomaga w przebadaniu jak największej liczby populacji, w szczególności osób należących do grupy największego ryzyka. Warto też zauważyć, że z kolejnym miesiącem naukowcy zdobywają coraz większą wiedzę na temat SARS-CoV-2 i udoskonalają swoje produkty, dzięki czemu testy posiadają większą czułość oraz pokazują coraz to bardziej prawdopodobny wynik.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium