Czy warto samemu robić test antygenowy?
50.jpg

Od listopada w Polsce testy antygenowe są uznawane na równi z testami PCR w celach wykrycia koronawirusa. Ma to głównie na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się pandemii, ale także zidentyfikowania jak największej liczby zakażeń. 

Testy antygenowe dają wynik po kilkunastu minutach. Najlepiej sprawdzają się przy badaniach przesiewowych - mają oczywiście margines błędu, przez co wynik pozytywny nie zawsze świadczy o obecności koronawirusa w organizmie, są jednak skutecznym narzędziem walki z pandemią na szeroką skalę.
Są dwie opcje wykonywania takiego testu. Można zrobić to w punkcie diagnostycznym lub zamówić go do domu i wykonać go samemu. Koszt drugiej opcji to nie więcej niż 100 zł. Test jest bardzo łatwy do wykonania. Wybór tej opcji jest dobry i bezpieczny, szczególnie kiedy masz podejrzenie występowanie COVID-19.

Jak wygląda proces przeprowadzanie testu antygenowego samemu w domu? Wystarczy znaleźć w internecie firmy, które w swojej ofercie posiadają opcję wysłania testu antygenowego i samodzielnego przeprowadzenia go przez pacjenta. Jedną z nich są oczywiście testy antygenowe dostępne w na stronie www.testnakoronawirus.pl.

Dlaczego warto samemu wykonać test na koronawirus?


Wykonanie testu samemu w domu to dobra, wygodna oraz tańsza opcja w porównaniu do korzystania z punktów diagnostycznych. Po pierwsze ryzyko zarażenia i styczność z innymi osobami jest ograniczona do minimum. Test zamawiany jest przez internet, dostarczany pod drzwi, a wyniki omawiane są z lekarzem w trakcie teleporady. Z powodu drugiej fali pandemii COVID-19 w Polsce pojawia się wiele trudności z zapisaniem się na testy. Niektóre punkty diagnostyczne nie mają na tyle mocy przerobowej, aby jak najszybciej podać wyniki testów, niektóre z nich nawet nie podejmują się już przyjmowania nowych pacjentów. Zamawiając test w sieci otrzymuje się go już po 24 godzinach. Oprócz tego wynik testu otrzymuje się już w kwadrans.

Wielu z zamawiających zastanawia się, czy warto zamówić testy antygenowe, gdyż wynik ich nie daje pewności czy obecność lub brak koronawirusa w organizmie jest stwierdzony poprawie. Od września tego roku na rynek została wprowadzona nowa, już druga, zdecydowanie ulepszona generacja testów kasetkowych. Przy pierwszej generacji, która została wprowadzona w marcu tego roku, a wycofana w sierpniu czułość wykrycia schorzenia wynosiła 30%. Nowa opracowana formuła wskazuje czułość powyżej 90%. Dlatego nie ma obaw, że pieniądze wydane będą na nic. Warto też zwrócić uwagę, że występowanie pierwszych objawów powinno skłonić do jak najszybszego wykonania badania w kierunku stwierdzenia występowania infekcji SARS-CoV-2. Przybliżmy proces zrobienia samemu testu w domu.

Jak przeprowadzić test na COVID-19?

Pierwszy krok to oczywiście odwiedzenie strony posiadającej taki rodzaj badania i zamówienia interesującej nas opcji. Po zapłaceniu na podanego wcześniej maila przychodzi informacja z potwierdzeniem zamówienia. Przesyłkę dostarcza kurier. W zestawie znajduje się wymazówka, probówka, kasetka oraz instrukcja, w której znajdują się informacje jak najlepiej przygotować się do badania oraz jak samodzielnie wykonać test. Przed wykonaniem testu należy być na czczo, nie powinno się myć zębów, nie żuć gum, ani stosować tabletek na gardło, czy środków przeciwdrobnoustrojowych. Również nie należy wydmuchiwać nosa przed pobraniem materiału do badania. Czynniki te są ważne w czasie interpretacji wyniku, niestosowanie się do nich może spowodować powtórzenie badania. Jak więc przeprowadzić samemu badanie? Wymazówkę należy włożyć do nosa i potrzeć ją o ściankę nosogardzieli. Wymazówkę z pobranym materiałem należy włożyć do probówki zakręcić nią i wyjąć, następnie szczelnie zamknąć pojemnik. Na specjalne miejsce na kasetce nazywane studzienką trzeba nałożyć 3 krople płynu z probówki. Wynik pojawia się w ciągu kwadransu.

Przeprowadzanie badań samemu w domu to dobry pomysł, kiedy chce się sprawdzić występowanie koronawirusa, kiedy pojawiają się pierwsze objawy. Jest to bezpieczna opcja, dostosowana do użytku dla każdego.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium