Czym są przeciwciała i jaka jest ich rola w organizmie człowieka?
28.jpg

Przeciwciała pełnią bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie. Nazywane są też immunoglobulinami jak i antyciałami. Jak dokładnie powstają? Gdy limfocyty B odkryją, że w ciele znajduje się wirus lub bakteria, zaczynają produkować i wydzielać do krwi białka, które łączone przez immunoglobuliny aktywują proces pozbywania się zagrożenia. 

W organizmie występuje aż pięć rodzajów przeciwciał, ale tylko cztery są najistotniejsze.

Są to:

  • Immunoglobuliny M (IgM) produkowane, gdy organizm po raz pierwszy spotyka się ze schorzeniem. Wzrost tego przeciwciała mówi o świeżym procesie chorobowym.
  • Immunoglobuliny G (IgG) są głównie po to aby pamiętać danego wirusa. Po przebytej chorobie stopniowo ich ilość wzrasta i pozostają na długo w organizmie. Kiedy infekcja pojawia się jeszcze raz ilość tego przeciwciała gwałtownie wzrasta, dzięki temu organizm jest wstanie szybciej odpowiedzieć, a nawet zapobiec infekcji.
  • Immunoglobuliny A (IgA) chronią organizm przed przedostaniem się wirusa przez błony śluzowe układu moczowego, pokarmowego i oddechowego.
  • Immunoglobuliny E (IgE) służą w przypadku rozwoju reakcji alergicznych w ciele.

Jak to wygląda w przypadku SARS-CoV-2, jeśli nie do końca wiadomo, czy choroba może pojawić się ponownie i jaką rolę pełnią antyciała?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, przeciwciała IgG chronią przed reinfekcją organizmu. Jest to bardzo ważny rodzaj immunoglobuliny, gdyż jest jej najwięcej w surowicy, bo stanowi aż 75% wszystkich przeciwciał. Badanie obecności tych antyciał jest o tyle ważne, gdyż można sprawdzić skuteczność ochrony szczepionek oraz ocenić zachowania organizmu po szczepionce. Obecność przeciwciał możemy wykrywać m.in. dzięki wykonaniu testu przesiewowemu (badanie przesiewowe). Wynik dodatni w procesie diagnostycznym da nam odpowiedź, że takie przeciwciała posiadamy.

Test przesiewowy pozwoli zbadać obecność przeciwciał

Aby sprawdzić, czy przeciwciała radzą sobie z nową odmianą koronawirusa, naukowcy zarazili dwukrotnie wirusem makaki. Po pięciu dniach od powtórnego zakażenia nie wykryto żadnych objawów reinfekcji. Dogłębna analiza pozwoliła stwierdzić, że w przypadku tych naczelnych nie dochodzi do ponownej infekcji tym samym szczepem SARS-CoV-2. U ludzi, których obserwowano trzy miesiące stwierdzono, że pasywna immunizacja przy pomocy osocza lub przeciwciał może być kluczem do leczenia koronawirusa, lecz tylko w przypadku osób, które przeszły wcześniej chorobę.

Zostały także podjęte kroki, dzięki którym antyciała zaczęły grać ogromną rolę. Od tych, którzy wyzdrowieli zaczęto pobierać próbki ich przeciwciał. Pierwsze takie badanie zostało wykonane na 5 osobach, które były w stanie krytycznym. Wszepiono im 200 ml osocza z immunoglobulinami ozdrowieńców, przez co ich stan diametralnie się polepszył. Aby sprawdzić, czy badania są wiarygodne, zaczęto próbować tę metodę na większej liczby osób. U niektórych zauważono, że oprócz polepszonego stanu, skracał się czas trwania objawów.

Zaczęto również prowadzić badania jak poprzez antyciała zwiększyć odporność na koronawirusa. W organizmie występuje podjednostka S1 białka S SARS-CoV-2, która łączy się z receptorem ACE2. Skierowane przeciwko niej przeciwciała mogą przerwać rozprzestrzenianie się wirusa. Jak na razie ustalono, że takie działania tylko neutralizują ekspansję choroby, jednak to jest optymistyczną wiadomością. W najgorszych przypadkach, taki zabieg ratował życie wielu osobom i polepszał ich stan zdrowia.

Mimo tego, że nie do końca wiadomo jak może wyglądać reinfekcja nowego korona wirusa i czy jest możliwa przeprowadzane są badania, które w najbliższym czasie mogą dać odpowiedź na wszystkie pytania. Trudno też określić na jak długo antyciała będą mogły chronić ciało przed SARS-CoV-2. Czy to będzie rok, czy może parę miesięcy? Przeciwciała grają jednak bardzo ważną rolę w organizmie, a użycie ich w przypadku COVID-19 może być kluczowe w leczeniu nowego schorzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium