Delta - nowy wariant koronawirusa. Czy wykryje go test antygenowy?
106.jpg

Po kilkunastu tygodniach względnego spokoju w całej Europie rosną obawy przed kolejną falą zachorowań na Covid-19, czemu towarzyszy wiele pytań: kiedy fala koronawirusa przyjdzie do Polski, czy nowy wariant będzie wykrywany przez test antygenowy i jak wirus zachowywać się będzie wśród osób już zaszczepionych?

Spragnieni powrotu do normalności mieszkańcy wszystkich bez wyjątku europejskich krajów korzystają z sezonu urlopowego. Oczywiście nie w takim stopniu jak przed pandemią, nie w tych krajach jak w czasach bez koronawirusa. Większość z podróżujących ma przy sobie zapewne szybki test na wszelki wypadek, aby móc w razie potrzeby pobrać materiał do badania i zdiagnozować ewentualne zakażenie. Takie niestety nastały czasy.

Sars-cov-2 - wariant delta

Niestety wszystko wskazuje na to, że końca pandemii na horyzoncie wciąż szukać na próżno. Kolejne kraje donoszą o rozprzestrzenianiu się koronawirusa, szczególnie jego nowej odmianie o nazwie delta. Prowadzone w wielu laboratoriach na świecie badania sugerują, że odkryty w Indiach w grudniu 2020 roku wariant delta (B.1.617.2) może być od 40 do 60 proc. bardziej zaraźliwy niż wariant Alfa, będący już i tak o połowę bardziej zaraźliwy od pierwotnej odmiany koronawirusa, która pod koniec 2019 roku pojawiła się po raz pierwszy w Chinach.

Jak szybko wariant ten może się rozprzestrzeniać widać bardzo dobrze na przykładzie Wielkiej Brytanii, gdzie w ostatnich dniach przybywa już ponad 30 tys. nowych zakażeń każdego dnia. Dodajmy, że to najwięcej od końca stycznia tego roku, natomiast wraz ze wzrostem liczby nowych zachorowań rośnie także liczba zajętych łóżek szpitalnych oraz spowodowanych Covid-19 zgonów. Jest też jednak dobra wiadomość - dzięki bardzo dużej liczbie szczepień dynamika wzrostów jest umiarkowana w przeciwieństwie do tej, z którą mieliśmy do czynienia jesienią czy wiosną.

Z drugiej strony nawet jeśli na danej granicy takiego obowiązku nie ma, warto się zaopatrzyć w test we własnym zakresie (a najlepiej zestaw testów), aby mieć możliwość reagowania na bieżąco.

Czy test antygenowy wykrywa wariant delta?

Szybki test antygenowy, który wykonuje się poprzez pobranie wymazu z nosogardzieli, wykrywa obecność koronawirusa w organizmie z taką samą skutecznością jak w przypadku innych wariantów. Pamiętać należy, że wciąż jest to ten sam koronawirus różniący się jedynie w szczegółach - mutacja powoduje, że wirus szuka przede wszystkim sposobów obejścia szczepionki i rosnącej odporności ludzi na zakażenie. Podobnie jest w przypadku testów PCR, które można przeprowadzać w punktach pobrań lub laboratoriach - pozytywny wynik testu świadczy o zakażeniu, jednak dopiero wnikliwa analiza próbki pozwala stwierdzić, jaki jest to wariant koronawirusa.

Konieczność przeprowadzania testów antygenowych czy rt-pcr zostanie z nami jeszcze na długo, będzie także elementem spełniania warunków przemieszczania się po Europie czy innych kontynentach. Wykonanie testu będzie zapewne w wielu przypadkach obowiązkowe przy wjeździe do danego kraju, zielonym światłem będzie oczywiście ujemny wynik.

Czy szczepionka przeciw Covid-19 chroni przed wariantem delta?

Prowadzone na całym świecie badania i wnikliwe analizy potwierdzają, że obecnie dostępne szczepionki chronią przed "indyjską" odmianą koronawirusa (wariant delta). Konieczne jest jednak zaszczepienie się dwiema dawkami lub jedną w przypadku szczepionki Johnson & Johnson. Niestety w Polsce mamy do czynienia z pogłębiającym się zjawiskiem rezygnacji osób z drugiej dawki po przyjęciu pierwszej. To bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ tylko pełne zaszczepienie daje komfort i ochronę przed zachorowaniem lub hospitalizacją i ciężkim przebiegiem Covid-19.

Według zastępcy głównego inspektora sanitarnego Krzysztof Saczka na dzień 13 lipca 2021 roku zdiagnozowano w Polsce 153 przypadki zakażenia indyjską odmianą koronawirusa. Wszelkie prognozy i analizy mówią jednak o wzroście dynamiki zachorowań według niektórych szacunków już w połowie sierpnia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium