Gdańsk - gdzie zrobić test na koronawirusa?
28 grudzień 2020
Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się Covid-19 na pomorzu zmienia się dynamicznie. Początkowo Gdańsk i okolice nie notowały dużych przylotów osób zakażonych, z czasem jednak liczba chorych zaczęła wzrastać. Gdzie zatem wykonać test na koronawirusa w tej części Polski?
Covid-19 nie oszczędza już praktycznie żadnego większego miasta w Polsce. Wirus Sars-cov-2 rozprzestrzenia się szybko szczególnie o panującej aktualni porze roku, sprzyja mu także świąteczno-noworoczny okres, w trakcie którego Gdańsk i Gdynia są licznie odwiedzane przez turystów. Ma to miejsce mimo obowiązujących ograniczeń dotyczących zamknięcia bazy hotelowej.
Test na koronawirusa. Gdzie najszybciej?
Najszybszym i najtańszym sposobem sprawdzenia organizmu pod kątem zakażenia Sars-cov-2 jest oczywiście zamówienie testy przez internet. Można to zrobić na stronie www.testnakoronawirus.pl i wybrać jeden z dwóch testów do wyboru:
- test na obecność przeciwciał (tzw. testy serologiczne)
- test antygenowy - badanie w kierunku aktywnie toczącej się w organizmie infekcji
Oczywiście w przypadku testów zamawianych w internecie nie ma konieczności wcześniejszej rejestracji ani podawania wrażliwych danych osobowych. Badanie na koronawirusa wykonuje się w domu, a wynik otrzymuje się po kilkunastu minutach.
Gdańsk. Mobilne punkty pobrań
Warto przypomnieć, że w mobilnym punkcie zrobić test mogą osoby posiadające aktualne zlecenie:
- na badanie wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)
- na badanie wystawione przez lekarza lub felczera, którzy udzielają świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
- na badanie wystawione przez lekarza pracującego w hospicjum lub zakładzie opiekuńczo-leczniczym
- na badanie wystawione przez inspekcję sanitarną
- wystawione przed przyjęciem do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego
- przed przyjęciem do domu pomocy społecznej
- przed przyjęciem do hospicjum
- przed przyjęciem do stacji dializ.
Badanie należy wykonać jak najszybciej od uzyskania zlecenia. Od dnia zlecenia testu przez lekarza POZ pacjent podlega 10-dniowej kwarantannie (ma jednak prawo opuścić miejsce jej odbywania na czas pobrania wymazu oraz dojazdu do punktu mobilnego i z powrotem do domu, a także jeżeli musi udać się do lekarza). Jeżeli wynik testu zleconego przez lekarza POZ będzie negatywny i laboratorium wpisze go do systemu EWP, pacjent zostaje automatycznie zwolniony z kwarantanny.
Jak się przygotować do badania? Minimum 2 godziny przed badaniem nie należy spożywać posiłków ani napojów, myć zębów czy przyjmować leków. Nie można oczywiście również palić papierosów.
Badanie na koronawirus w Gdańsku można przeprowadzić m.in w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym czy 7 Szpitalu Marynarki Wojennej. Kompletna lista dostępna jest pod tym adresem:
Przypomnijmy, że generalnie istnieją 3 rodzaje badań diagnostycznych w kierunku koronawirusa:
- badanie genetyczne z materiału z wymazu z nosogardzieli,
- test antygenowy z materiału z wymazu z nosogardzieli,
- badanie krwi żylnej na obecność przeciwciał.
Przy czym pierwszy rodzaj to badanie wykonywane metodą RT-PCR, które wykrywa obecność materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 i jest wykonywane w specjalnych punktach wymazowych.