Ile kosztuje szybki test antygenowy wykrywający koronawirusa?
94.jpg

Szczepienia przeciw COVID-19 nabrały tempa i minister zdrowia szacuje, że do połowy lata wszyscy chętni otrzymają obie dawki szczepienia. Do tego czasu niezaszczepieni muszą się liczyć z ryzykiem zakażenia – wszak dopiero dwie dawki preparatu dają zabezpieczenie przed chorobą Covid-19. A co za tym idzie: każdy niezaszczepiony musi obserwować, czy nie występują u niego objawy covid-19. Wirus nie zniknie przecież z dnia na dzień, choć bardzo byśmy sobie tego życzyli.

Zaniepokoić nas powinny: gorączka, suchy kaszel i zmęczenie. Rzadziej występującymi objawami są: ból mięśni, ból gardła, zapalenie spojówek, utrata smaku lub węchu oraz wysypka skórna.

Gdy zauważymy u siebie takie objawy, warto od razu wykluczyć „czarny scenariusz”, czyli zakażenie koronawirusem. Służy do tego szybki test antygenowy, przeznaczony do wykrywania antygenu SARS-CoV-2 poprzez wymaz z nosa i z nosogardzieli.

Test antygenowy jest taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 jak test PCR.

Ile kosztuje test antygenowy na koronawirusa sars-cov-2?

Gdyby porównać szybkie testy z testami PCR, mają one jedną wadę: mniejszą czułość. Testy PCR mogą wychwycić nawet śladowe ilości wirusa SARS-CoV-2.

Czy to jednoznaczny zarzut? Też nie! Część epidemiologów i lekarzy chorób zakaźnych

podkreśla, że niższa czułość testów antygenowych jest zaletą, bo . Dlaczego? Zdarzają się zakażone osoby z pozytywnym wynikiem testu PCR, które już nie transmitują wirusa na innych. Testy PCR wskażą, że osoby te nadal muszą pozostawać w izolacji, choć w rzeczywistości już nie zarażają.

Niezaprzeczalną zaletą testów antygenowych jest ich cena. Są znacznie tańsze od testów RT-PCR. A stronie testnakoronawirus.pl można kupić testy antygenowe w cenie od 59 zł/sztukę, a przy zakupie większej liczby testów cena spada. Z kolei ceny testów RT-PCR zaczynają się od 350 zł.

Decyzja o tym, czy pacjent wykona test antygenowy czy RT-PCR będzie więc podyktowana pytaniem o cel, jakiemu ma służyć wykonanie testu. Powtórzmy bowiem: wykonanie obu testów jest taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia lub jego braku i nie można powiedzieć, by któryś był wyraźnie lepszy od drugiego.

Jak działa test antygenowy?

Szybki test pozwala wykrywać antygen SARS-CoV-2 z wymazów, które należy pobrać z nosa i z nosogardzieli. Test pomaga wcześnie wykryć zakażenie i potwierdzić infekcję. Test posiada wysoką swoistość, dzięki której z dużym prawdopodobieństwem wskazuje aktywne zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Taki test nie wymaga specjalistycznej aparatury. Całe badanie polega na wykryciu białek wirusa, które stymulują organizm do wytwarzania przeciwciał przeciwko wirusowi. Procedura została uproszczona do minimum, by każdy zainteresowany mógł wykonać test antygenowy samodzielnie.

Test można przeprowadzić w domu. Nie jest to trudne, a każdy krok jest opisany w instrukcji. Nie bez powodu mówi się o nim „szybki test”: próbka nie jest wysyłana do laboratorium, a wynik testu antygenowego widoczny jest po kilku minutach. Do jego odczytania nie potrzeba wiedzy medycznej.

Ujemny wynik testu powoduje, że zakażony nie musi udać się na 10-dniową izolację. Dodatni z kolei spowoduje, że nie tylko pacjent będzie musiał zaniechać wychodzenia z domu. Również jego domownicy nie będą mogli wychodzić, a ich kwarantanna potrwa 17 dni od dnia otrzymania wyniku przez zakażonego.

Wykonać test antygenowy można zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów lub dowiedzeniu się o kontakcie z osobą zakażoną. Wynik otrzymany nawet w tak wczesnym stadium nie będzie fałszywy, a dzięki temu, że zakażony będzie wiedział o stanie swojego zdrowia, nie będzie zakażał innych osób. Wykonanie testu można więc rekomendować każdemu, kto w tych trudnych czasach czuje się odpowiedzialny za innych.

Dla kogo szybki test antygenowy?

Test antygenowy zalecany jest dla osób z objawami, które mały kontakt z osobą zakażoną koronawirusem (także bezobjawowych) oraz podróżujących do kraju, który wymaga, by przy przekroczeniu granicy przedstawić negatywny wynik tego rodzaju testu. Część krajów wymaga jednak przedstawienia wyniku testu molekularnego RT-PCR. Na jego wynik czeka się dłużej (do dwóch dni), wyższa jest również cena wykonania badania. Pragnący wyjechać za granicę muszą śledzić komunikaty na rządowych stronach, bo można się spodziewać, że w miarę postępu programu szczepień coraz więcej krajów będzie rezygnowało z wymogu testu PCR.

Aktualnie nikogo nie dziwi stwierdzenie zakażenia na podstawie szybkich testów antygenowych. Jeszcze kilka miesięcy temu wcale nie było to jednak oczywiste i pacjenci kierowani byli na testy PCR. W czasie jesiennej fali zachorowań przysparzało to problemów praktycznych, bo czas oczekiwania na wynik wynosił co najmniej jedną dobę. Stąd ośrodki zdrowia odczuły ulgę, gdy w październiku minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że szybkie testy antygenowe wykonywane u pacjentów objawowych zostały oficjalnie uznane za taką samą podstawę do stwierdzenia zakażenia COVID-19, co testy PCR. W sytuacji, gdzie dziennie stwierdzano po dwadzieścia kilka tysięcy nowych przypadków, przyspieszenie procedury nieco odciążyło POZ-ety.

„Przyjmujemy od dzisiaj, że testy antygenowe, które są wykonywane dla pacjenta objawowego, są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa, jak testy PCR-owe” – powiedział 30 października 2020 roku Adam Niedzielski.

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium