Ile kosztuje test na koronawirusa
2.jpg

Ile kosztuje test na koronawirusa?

Masowe przeprowadzanie testów na koronawirusa jest jednym z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów w walce z pandemią. Wszystko w celu oddzielenia osób zdrowych od zakażonych, co pozwoli na ograniczenie się rozprzestrzeniania się wirusa. Ile kosztuje przeprowadzenie testu?

Mimo że na pozór sytuacja związana z COVID-19 wydaje się być opanowana, liczba nowych zachorowań w Polsce wciąż jest wysoka, sięgająca kilkuset nowych zachorowań dziennie. Przy czym podkreślić należy, że znajdujemy się obecnie w pomiędzy pierwszą a drugą falą rozwoju pandemii - przy czym jej kolejna odsłona spodziewana jest jesienią. 

Najważniejszym aspektem tego, czego możemy być świadkami, jest towarzyszący ewentualnej drugiej fali rosnąca liczba zachorowań na grypę, z czym mamy do czynienia każdego roku. Spowoduje to nagromadzenie się osób, które będą potrzebowały porady lekarskiej, wzrośnie liczba osób, które będą musiały być hospitalizowane. Przy bez przeprowadzania masowych testów na koronawirus nie będzie możliwe dokładne określenie tych, którzy już przeszli bądź właśnie przechodzą zachorowanie, od osób zdrowych.

Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje testów

• testy serologiczne – (próbka z krwi żylnej)

• test immunochromatograficzny – wariant testu serologicznego (tzw. kasetkowy)

• test metodą RT-PCR – (wymaz)

Najszybszym i najtańszym rodzajem testów są właśnie testy serologiczne, które pozwalają szybko wykryć produkowane we krwi chorego przeciwciała IgG i IgM. Pozwala to na dokładne wykrycie tych osób, które miały już kontakt z wirusem, co bezpośrednio wspiera skuteczną walkę z pandemią.

Testy kasetkowe należą do najtańszych testów, które do tego można przeprowadzić bardzo szybko. Cena testu zależna jest od liczby, którą zakupi się za jednym razem.

I tak - pojedynczy test to wydatek rzędu 99 złotych. Jednak zakup zestawu trzech testów pozwala zaoszczędzić po 10 złotych na każdym z nich (cena takiego zestawu wynosi wtedy 267 złotych). Zakup pięciu testów za jednym razem kosztuje 425 złotych, co daje koszt jednego testu na poziomie 85 złotych.

Podobnie jest we wszystkich kolejnych przypadkach - im większy zestaw, tym cena zakupu testu jest niższa. 10 testów zakupionych za jednym razem do całościowy koszt 790 złotych, co daje jedyne 79 złotych za jeden test. Najtańszą opcją jest oczywiście zakup 100 testów - co jest rozwiązaniem rekomendowanym dla większych firm czy przedsiębiorstw. W takim wypadku koszt jednego testu wynosi jedynie 49 złotych za sztukę.do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium