Ile trwa test na koronawirusa?
4.jpg

Ile trwa test na koronawirusa?

Ze względu na różne rodzaje testów, różny jest także czas, w którym otrzymamy wynik. Najszybszym sposobem na poznanie wyniku jest test kasetkowy - w tym przypadku potrzebujemy na to jedynie około 10 minut. W pozostałych przypadkach potrzeba więcej czasu.

Szybki test kasetkowy 2019-nCoV IgG/IgM to immunochromatograficzny test do szybkiego, jakościowego i różnicowego wykrywania przeciwciał IgG i IgM na nowych koronawirusach 2019-nCoV w próbkach ludzkiej pełnej krwi, surowicy lub osoczu. Test bada wytwarzane w organizmie przeciwciała:

  • Immunoglobuliny IgG, które są wytwarzane przez organizm po 10-14 dniach od kontaktu z koronawirusem COVID-19, skuteczność testu wynosi 95% (Względna czułość: 91,8%, Względna swoistość: 96,4%, Ogólna zgodność: 95,0%)
  • Immunoglobuliny IgM są produkowane tydzień później, a wiarygodność testu na koronawirusa COVID-19 wynosi 96,8% (Względna czułość: 95,7%, Względna swoistość: 97,3%, Ogólna zgodność: 96,8%).

Przeprowadzenie testu w całości zajmuje około 15-20 minut. Pamiętać jednak należy, że powinien on być przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych i w asyście odpowiednio przeszkolonej w tym celu osoby.

Po odpakowaniu test na koronawirus należy zdezynfekować palec i delikatnie nakłuć. Dzięki dołączonej do zestawu pipecie możemy pobrać próbkę krwi do badania. Jedną kroplę należy umieścić w polu S na dołączonej do zestawu testowego kasecie, w polu B należy umieścić dwie krople buforu. Po wykonaniu tych czynności należy odczekać około 10 minut na pokazanie się na kasetce wyniku, który poddać należy interpretacji. Aby zinterpretować wyniki, wystarczy zapoznać się z ulotką umieszczoną w opakowaniu z testem kasetkowym.

Pamiętajmy, że podczas infekcji nasz organizm po upływie 3-7 dni wytwarza immunologiczną odpowiedź w postaci immunoglobulin IgM, po 14 dniach zaś – antygenów IgG mających długą żywotność. W zależności od tego, czy na teście pojawi się jedna, czy dwie linie – dostaniemy sygnał, jak dawno mogło dojść do infekcji koronawirusem i czy może być ona aktywna. Taka wiedza jest bezcenna w odniesieniu do zdrowia nie tylko naszych bliskich, ale i osób, z którymi mamy do czynienia na co dzień - na przykład w zakładzie pracy. 

Testy kasetkowe są powszechnie dostępne, a ich przeprowadzanie rekomenduje się przede wszystkim w miejscach, w których gromadzą się większe liczby ludzi. Testy firmy COVIDLAB znalazły z powodzeniem zastosowanie w różnych branżach - na zakup zdecydowała się na przykład Jastrzębska Spółka Węglowa czy wrocławski Teatr Capitol. W tym drugim przypadku przeprowadzenie testów na wszystkich pracownikach Teatru pozwoliło na otwarcie placówki i wznowienie działalności po okresie narodowego lockdawnu.

Testy kasetkowe oprócz tego, że są najszybszym sposobem zbadania się pod kątem obecności przeciwciał, są też najtańsze. Pojedynczy test kupić już można za 99 złotych. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup testów w zestawie, ich jednostkowa cena będzie niższa. Zestaw 100 testów - zdecydowanie najlepsze rozwiązanie np. dla większych firm - to już tylko 49 złotych dla pojedynczego testu.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium