Jak interpretować wyniki testów na obecność przeciwciał koronawirusa?
6.jpg

Koronawirusy to otoczkowe wirusy RNA, które są szeroko rozpowszechnione wśród ludzi, innych ssaków i ptaków i powodują choroby układu oddechowego, jelit, wątroby i choroby neurologiczne.

Wiadomo, że siedem gatunków koronawirusów powoduje choroby u ludzi. Cztery wirusy - 229E, OC43, NL63 i HKU1 - są powszechne i zwykle powodują objawy przeziębienia u osób z prawidłową odpornością. Trzy pozostałe szczepy - koronawirus zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV), koronawirus zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS-CoV) i nowatorski koronawirus 2019 (2019-nCoV) - są pochodzenia odzwierzęcego i czasami powodują śmiertelną chorobę. Przeciwciała IgG i IgM przeciwko nowatorskiemu koronawirusowi 2019 można wykryć 2-3 tygodnie po ekspozycji. IgG pozostaje dodatnia, ale poziom przeciwciał spada z czasem.


Szybki test kasetkowy
2019-nCoV IgG/IgM (krew pełna, surowica, osocze) jest testem immunochromatograficznym z przepływem bocznym. W teście wykorzystuje się przeciwciało przeciw ludzkiemu IgM (linia testowa IgM), anty-ludzkie IgG (linia testowa IgG) i kozie anty-królicze IgG (linia kontrolna C) immobilizowane na pasku nitrocelulozowym.

Interpretacja testu na obecność przeciwciał nie jest skomplikowana. Poniżej dostępna jest szczegółowa instrukcja, jak powinno się interpretować wyświetlające się na pasku wyniki. 

NEGATYWNY: Pojawia się jedna kolorowa linia w regionie C, brak linii w regionie T (IgG i IgM). Wynik negatywny wskazuje, że w próbce nie wykryto przeciwciał anty-2019-ncov.

POZYTYWNE IgM:

Pojawia się kolorowa linia w regionie C oraz kolorowa linia w regionie IgM. Wskazuje to na obecność IgM anty-2019-n CoV w próbce. Wynik jest więc pozytywny na IgM anty-2019 ncov.

POZYTYWNE IgG: 

Pojawia się kolorowa linia w regionie C oraz kolorowa linia w obszarze IgG. Wskazuje to na obecność IgG anty-2019-nCoV w próbce. Wynik jest więc pozytywny na IgG anty-2019 ncov.

IgG i IgM POZYTYWNE:

Pojawia się kolorowa linia w regionie C oraz kolorowe linie IgG i IgM. Wskazuje to na obecność zarówno IgG, jak i IgM anty-2019-nCoV w próbce. Wynik jest więc pozytywny dla IgG i IgM anty-2019-nCov.

NIEPRAWIDŁOWY:

Linia kontrolna (C) nie pojawia się. Niewystarczająca objętość próbki lub nieprawidłowe techniki proceduralne są najbardziej prawdopodobnymi przyczynami nieprawidłowego wyniku. Przejrzyj procedurę i ją powtórz przy pomocy nowego testu. Jeśli problem będzie się powtarzał, natychmiast przerwij korzystanie z zestawu testowego i skontaktuj się z lokalnym dystrybutorem.

KONTROLA JAKOŚCI

W teście zawarta jest wewnętrzna kontrola proceduralna. Kolorowa linia pojawiająca się w obszarze linii kontrolnej (C) jest wewnętrzną pozytywną kontrolą proceduralną. Potwierdza to że została dodana wystarczającą objętość próbki i test został prawidłowo przeprowadzony. Zaleca się przetestowanie kontroli dodatnich i ujemnych jako dobrej praktyki laboratoryjnej w celu potwierdzenia procedury testowej i zweryfikowania prawidłowego wykonania testu.

Przy wykonywaniu testu i interpretowaniu wyników niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na dodatkowe ograniczenia:

1. W miarę możliwości używaj świeżych próbek. Zamrażane i rozmrażane próbki (szczególnie wielokrotnie) zawierają cząstki, które mogą zablokować membranę. Spowalnia to przepływ odczynników i mogą powodować trudności w interpretacji wyników.

2. Optymalna wydajność testu wymaga ścisłego przestrzegania procedury testu opisanej w niniejszej broszurze. Odchylenia mogą prowadzić do nieprawidłowych wyników.

3. Wynik ujemny wskazuje na brak wykrywalnych przeciwciał anty-2019-ncov. Jednak ujemny wynik testu nie wyklucza możliwości narażenia lub zakażenia 2019-ncov.

4. Wynik ujemny może wystąpić, jeśli ilość przeciwciał anty-2019-nCoV obecnych w próbce jest poniżej granic wykrywalności testu lub wykryte przeciwciała nie są obecne na etapie choroby, w której próbka została pobrana.

5. Niektóre próbki zawierające niezwykle wysokie miano heterofilnych przeciwciał lub czynnika reumatoidalnego mogą wpływać na oczekiwane wyniki.

6. Tak jak w przypadku wszystkich testów diagnostycznych, ostateczna diagnoza nie powinna opierać się na wyniku pojedynczego testu, ale powinna być postawiona tylko przez lekarza po ocenie wszystkich wyników klinicznych i laboratoryjnych.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium