Jaki test antygenowy wybrać do sprawdzenia, czy choruje się na Covid-19?
92.jpg

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów testów diagnostycznych pod kątem koronawirusa Sars-Cov-2. Jeśli chodzi o najpopularniejszy z nich - test antygenowy - również rozróżniamy kilka jego rodzajów. Chodzi przede wszystkim o sposób pobierania materiału do badania.

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. I choć poziom zakażeń w ostatnim czasie nie spadł, wciąż w wielu województwach sytuacja jest trudna, a chodzi tu przede wszystkim o liczbę zajętych łózek i respiratorów. Z drugiej strony rośnie presja społeczna wywierana na rząd w odniesieniu do rozluźniania obostrzeń, tym bardziej, że szybko poprawia się pogoda. Ludzie są po prostu zmęczeni trwającym praktycznie od kilku miesięcy lockdownem. Na powrót do normalności jest jednak jeszcze zbyt wcześnie. Mało tego, według zapowiedzi niektórych specjalistów, jak np. dr Pawła Grzesiowskiego, możliwe jest pojawienie się czwartej fali pandemii

Trzeba szykować się na to, że we wrześniu może wystąpić czwarta fala – ocenił ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Covid-19. Zdaniem wirusologa do września nie pozbędziemy się bardziej zakaźnych mutacji koronawirusa. - Proporcja zaszczepionych do niezaszczepionych to 7 proc. do 93 proc. Uważam, że wirus zostanie z nami na długie lata, bo nie bardzo widzę powód, żeby zniknął - dodał dr Grzesiowski.

Test antygenowy skuteczną bronią

Wirus Sars-cov-2 jest niezwykle podstępny. Atakuje z różnych stron, mutuje, potrafi dostosować się do zmieniającego się, bardziej na niego odpornego środowiska. Choć można go łatwo wykrywać, niestety wciąż w bardzo wielu przypadkach nie ma to miejsca - Polacy wciąż zbyt często nie chcą się testować we własnym zakresie przez co koronawirus rozprzestrzenia się bezwiednie. Wszystko przez osoby chorujące w sposób bezobjawowy.

Oczywiście najważniejszą bronią w walce z rozprzestrzenianiem się jest szczepionka. Na nią jednak jeszcze bardzo wielu Polaków musi poczekać. Być może, dzięki przyspieszającemu tempie szczepień, uda nam się do wakacji uzyskać odporność zbiorową, to jednak widać, nawet niektórzy specjaliści mają w tej kwestii poważne wątpliwości.

Niezależnie od liczby zaszczepionych osób, cały czas wszyscy Ci, którzy jeszcze nie otrzymali żadnej dawki, a także Ci, którzy przechorowali Covid-19 w okresie dłuższym niż trzy miesiące temu, powinni regularnie się testować. Przy czym niekoniecznie zawsze trzeba rejestrować się w państwowym systemie lub korzystać z odpłatnych testów RT-PCR w laboratorium. Alternatywą są testy antygenowe, które szybko i skutecznie pozwalają zweryfikować, czy w naszym organizmie toczy się infekcja. Ich czułość i swoistość jest bardzo wysoka, a sposób zrobienia testu bardzo prosty.

Rodzaje testów antygenowych na Covid-19

Jeśli zdecydowaliśmy się na szybki test antygenowy, pozostaje jeszcze wybrać jego rodzaj. Aktualnie szeroko dostępne w internecie są dwa rodzaje, które różnią się sposobem pobierania materiału do badania. W pierwszym przypadku wymaz należy pobrać z nosogardzieli specjalnym "patyczkiem". Choć jest to przez chwilę nieprzyjemne, nie powinno przysporzyć większych problemów. Drugi rodzaj to test, którego podstawą jest ludzka ślina - próbka powinna najpierw znaleźć się w specjalnym kubeczku, potem w dołączonej do zestawu kasecie, wcześniej należy ją jednak zmieszać z buforem. Wynik testu antygenowego otrzymamy po kilkunastu minutach, co będzie konsekwencją interpretacji koloru i miejsca pojawienia się linii na kasecie.

Test antygenowy, rekomendowany również dla osób, które mogą przechodzić zakażenie w sposób bezobjawowy, nawet nie wiedząc o chorobie, jest szybszy i łatwiejszych do przeprowadzenia niż genetyczny test PCR. Z drugiej strony, jeśli wynik testu okaże się dodatni, co będzie wskazywać na zakażenie koronawirusem, warto dla potwierdzenia zdecydować się na test PCR już w specjalnym laboratorium.

Monitoring objawów koronawirusa?

Ujemny wynik testu nie zwalnia nas jednak z czujności. Może być tak, że przeprowadzone badanie poprzedziło o dzień czy nawet kilkanaście godzin moment zakażenia. Dlatego tak istotne jest monitorowanie stanu zdrowia oraz zwracanie uwagi na wszelkie typowe i nietypowe objawy. Pamiętajmy, że część z nich łudząco przypomina tradycyjną grypę. Naszą uwagę powinny zwrócić jednak przede wszystkim:

  • utrata węchy i smaku
  • uporczywy i ciągły ból głowy, który nie ustępuje po zażyciu tabletek przeciwbólowych
  • bóle stawów i mięśni
  • gorączka powyżej 38 stopni utrzymująca się dłużej niż 3 dni
  • zapalenie spojówek
  • nietypowe wysypki.

Oczywiście jeśli pojawią się duszności i problemy z oddychaniem, niezwłocznie powinniśmy się skontaktować z lekarzem.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium