Jakie rodzaje testów na koronawirusa są oferowane do użytku komercyjnego i co warto o nich wiedzieć?
26.jpg

W maju tego roku naukowcy z Maryland opracowali nową metodę badania koronawirusa. Test w ciągu 10 minut wykrywa, czy w organizmie aktywny jest COVID-19. 

To eksperymentalne badanie ma na celu zwiększenie możliwości powszechnego wykonywania testów u obywateli. W tej eksperymentalnej diagnostyce wykorzystywane są plazoniczne nanocząsteczki złota, które w przypadku wykrycia wirusa zmieniają kolor z fioletowego na niebieski. Prof. Dipanjan Pan zaznacza, że test będzie w stanie wykryć schorzenie nawet w ciągu pierwszego dnia od zakażenia. Profesor Uniwersytetu Medycznego w Maryland planuje wprowadzić swój wynalazek na rynek komercyjny. We wrześniu planuje spotkać się z U.S. Food and Drug Administration, aby dostać akceptację na wprowadzenia testu do użytku klinicznego. Prognozy na pozytywne rozpatrzenie sprawy są bardzo obiecujące, a wprowadzone testy będą służyły do diagnostyki na terenach szpitali, urzędów, uniwersytetów i innych placówek społecznych. 

W Polsce testy na koronawirusa na koronawirusa przeprowadza się w 126 laboratoriach. Bezpłatne badanie wykonuje się w przypadkach, kiedy:

  • osoba miała kontakt z zarażonym,
  • pacjent przebywa w izolacji domowej,
  • pacjent przebywa na oddziale zakaźnym,
  • osoba ma podejrzenie występowania koronawirusa,
  • nawet przez teleporadę lekarz stwierdzi prawdopodobieństwo zakażenia,
  • bada się personel medyczny, czyli osoby najbardziej narażone.

Część palcówek laboratoryjnych posiada ofertę przeprowadzenia testów komercyjnych, których wykonywanie nie jest zalecane przez Ministerstwo Zdrowia. A czym jest test komercyjny?

Testy kasetkowe na obecność przeciwciał sars-cov-2

Są to badania diagnostyczne (kasetkowe), które wykrywają przeciwciała IgM i IgG. Nie jest to jednak test skuteczny, a wynik negatywny nie daje 100% pewności, że nie występuje zakażenie SARS-CoV-2.Pobranie próbki zazwyczaj odbywa się w punktach Drive &Go-Thru. Nie w każdym mieście można się spotkać z taką ofertą. Głównie tego typu badania robione są w Szczecinie, Bielsko, Białej, Wrocławiu, Warszawie, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Lublinie, Poznaniu, Krakowie i Gdyni.

Oprócz tego Ministerstwo ogłosiło, że każde laboratorium państwowe będzie posiadało w ofercie testy komercyjne, a placówki prywatne będą mogły samodzielnie ustalać cenę badania. Laboratorium wykonujące rodzaj diagnostyki RT-PCR na obecność COVID-19 będzie musiało być wpisane w wykaz Ministerstwa Zdrowia oraz został ustalony próg wykonywania tych testów. Testy komercyjne mają być maksymalnie 30 procentami wszystkich badań w ramach diagnostyki na koronawirusa. Za złamanie tych obostrzeń grozi skreślenie z listy akredytowanych laboratoriów ma trzy miesiące.

Testy komercyjne mogą być także wykonywane w domu. Ta opcja została wprowadzona przez gdańska firmę GenteMe, wraz z rzeszowską fundacją na Rzecz Perspektywy „Cel”. Nosi nazwę #KONTRAkoronawirus. Badanie może być zrobione przez osobę pełnoletnią, nawet jeśli nie ma objawów występowania schorzenia. W takim przypadku wysyłany jest zestaw do pobrania wymazu, który pacjent wykonuje sobie sam, a następnie odbierany jest przez wolontariusza i wysyłany do laboratoriom, wyniki wysyłane są na adres e-mail klientapo 48 godzinach. Cena takiej diagnostyki wynosi 500zł, a robiony test jest zalecany przez WHO.

Mimo różnych dogodności pojawiają się wątpliwości co do prawidłowości wyników. Robiona samemu sobie próbka może być błędnie wykonana, co zdarza się bardzo często oraz pojawiają się wątpliwości co do transportu takich próbek. Mimo wszystko Ministerstwo nie zaleca wykonywania sobie samemu testów, nawet jeśli jest to rodzaj zalecany przez WHO. Najlepiej kiedy badanie wykona przeszkolona do tego osoba.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium