Kiedy najlepiej zrobić badanie na przeciwciała COVID-19
22.jpg
 • test molekularny (genetyczny, RT-PCR), który pozwala stwierdzić, czy w organizmie aktywna jest infekcja COVID-19. W tym badaniu próbka pobierane jest za pomocą wymazu z nosa i/lub gardła. Czasami też pobiera się próbkę śliny. Pacjent musi przechylić głowę, wkładana jest mu wymazówka do nozdrza, aż do wyczucia oporu. Mimo, że brzmi groźnie ten rodzaj testu nie jest bolesny, może być nieprzyjemny i powodować łzawienie oczu, lecz jest to najbardziej skuteczna metoda na wykrycie infekcji. Czas oczekiwania na wynik waha się od 1 do 3 dni.
 • test serologiczny, określa, czy organizm przeszedł już infekcję COVID - 19. Badanie pomaga wykryć obecność przeciwciał, a dokładnie polega na jakościowym teście przesiewowym IgG/IgM. Jak również półilościowych testach IgG i IgM/IgA oraz ilościowy test IgG. Przebieg badania jest dość przyjemny, jeśli pacjent nie boi się pobierania krwi z żyły. Oczekiwanie na wynik to tak jak w przypadku powyżej 1-3 dni.

Test serologiczny a badanie przeciwciał

Na rynku można też spotykać się z testami diagnostycznymi tzw. kasetkowymi. Są to badania tanie, wyniki można uzyskać bardzo szybko, bo w ciągu tylko jednego dnia. Nie są jednak zalecane przez WHO, gdyż uzyskiwane wyniki nie są stuprocentowo pewne i nie służą do rozpoznania COVID-19. Metodą badania jest immunochromatograficzny test z odczytem wyniku jakościowego. Próbka badania jest pobierana z palca lub z krwi żylnej. Wynik negatywny nie jest mówi o tym, że organizm na pewno nie przeszedł infekcji i nie ma aktualnie aktywnego schorzenia.

Według raportów to nie tylko rodzaj testów pomaga uzyskaniu wiarygodnego wyniku, ale także ważny jest też czas zrobienia badania od wystąpienia pierwszych symptomów. W takim razie jaki jest najlepszy moment na przeprowadzenie badania i skontaktowanie się ze stacją Sanitarno-Epidemiologiczna?

Kiedy najlepiej zrobić test na koronawirus?

Europejskie Centrum ds. Prewencji i Kontroli Chorób informuje, że przeciwciała, które pomagają organizmowi bronić się przed infekcją i pomagają nabywać odporność, w przypadku chorujących na SARS-CoV-2 pojawiają się między 10, a 21 dniem od pojawienia się objawów. Dlatego, aby otrzymać wynik najbardziej prawdziwy, test najlepiej zrobić w pierwszym tygodniu od pojawienia się pierwszych symptomów najlepiej w ciągu 5-6 dni od prawdopodobnego zarażenia. Dlaczego właśnie wtedy? Spełniając kryteria prawdopodobnego posiadania infekcji COVID-19 jest się wysyłanym na badania molekularne, które jak wspomnieliśmy wcześniej dają najlepszy wynik. Test ten jest najbardziej czuły w pierwszym tygodniu. Z każdym dniem od zarażenia ilość cząsteczek wirusa spada, dlatego też wzrasta ilość fałszywych wyników badania.

Również według różnych badań dzień 0 to moment zarażenia, a od 2 dnia występują pierwsze objawy. Oprócz zwiększenia prawdopodobieństwa otrzymania prawidłowego wyniku jest też kwestia izolacji. COVID-19 rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelkową. Dlatego im szybciej test zostanie wykonany tym lepiej. Zmniejszy się wtedy ryzyko zachorowania innych osób. Należy też pamiętać, że nadal nie jest udowodnione, czy COVID może pojawić się ponownie w organizmie, dlatego właśnie ważna jest obserwacja, czy w organizmie nie występują symptomy informujące o zarażeniu, aby uniknąć w jak największym stopniu przenoszenia się wirusa.

Przypominamy, że objawy mogące oznaczać występowanie infekcji COVID-19 w organizmie to:

 • bardzo wysoka gorączka, występująca u 99% pacjentów
 • kaszel, 59-83%;
 • zmęczenie, 44-70%;
 • duszności, 31-40%;
 • bóle mięśni i stawów, 11-35%;
 • bóle głowy, 10-15%;
 • nieżyt nosa i ból gardła, 14-15%;
 • nudności, 5%;
 • biegunka 4%.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium