Kiedy wykonać drugi test na koronawirusa Sars-cov-2?
34.jpg

Od marca na ustach Polaków jak i całego świata pojawia się gównie jeden temat – Covid-19 Sars-cov-2. Do dziś nie ma konkretnych odpowiedzi na jedne z bardziej podstawowych pytań. U każdego wirus może rozwijać się inaczej, mieć różne objawy lub nie posiadać ich wcale. Jak na razie jedyną opracowaną metodą na sprawdzenie, czy schorzenie występuje w organizmie jest test na koronawirusa. Ale kiedy należy go wykonać?

COVID-19 jest nową, a zarazem nietypową odmianą już wcześniej znanego koronawirusa. Aktualnie w Polsce pogorszyły się statystyki zachorowań, a nowy rekord z dnia 14.10.2020r. to aż ponad 6,5tys. zakażeń. Sytuacja sprawia, że na nowo można wyczuć strach podobny jak w marcu tego roku. Z powodu sezonu grypowego ciężko jest rozróżnić, na co dokładnie pacjent choruje. Obie choroby mają podobne objawy jak wysoka gorączka, kaszel, ogólne osłabienie organizmu i bóle mięśni, rzadziej natomiast występuje ból głowy, mdłości i biegunka. Znaczącą różnicą, na którą ze szczególnością trzeba zwrócić uwagę jest czasy wylęgania. Przy sezonowej grypie ten czas to 1 do 4 dni, przy koronawirusie okres jest zdecydowanie dłuższy, od 2 do 14 dni. SARS-CoV-2 pojawia się w organizmie zdecydowanie wolnej, ale jego objawy z każdym dniem są coraz bardziej nasilone. Może być tak, że schorzenie przeminie łagodnie w organizmie lub będzie bezobjawowe.

Test na koronawirusa na koronawirusa prawdę Ci powie

We włoskim mieście Vó Euganeo, doktor Lavezzo wykonał serię badań, mających na celu sprawdzenie przebiegu choroby wśród mieszkańców. Po analizie doszedł do wniosku, że 50-75% badanych testem wymazowym z gardła przeszła COVID-19 bezobjawowo, pozostała część miała lekkie objawy, a tylko u 10% zauważono bardzo silną reakcję na wirusa i ciężkie przechodzenie zakażenia.

Aby potwierdzić występowanie schorzenia najlepiej wykonać testy. Te najbardziej polecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), czyli testy metodą RT-PCR, gdzie pobierany wymaz z gardła kosztują w okolicach 500zł i są najbardziej skuteczną i wiarygodną metodą sprawdzenia występowania zakażenia na rynku. Inny rodzaj, który możemy zrobić to test przesiewowy, którego wynik uzyskujemy po 15 minutach kosztuje ok. 250zł. Jego wynik nie daje pewnej odpowiedzi o występowaniu schorzenia. Jeżeli badający uzna, że wynik jest niepewny od razu wykonywany jest kolejny test.

W przypadku pojawienia się objawów Prof. Włodzimierz Gut z Zakładu Wirusologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny poleca obliczyć mniej więcej ile dni minęło od przypuszczalnego zakażenia i udać się na badania w 5 lub 6 dniu. To daje gwarancję uzyskania najbardziej wiarygodnego wyniku.

Jeden test na COVID-19 to za mało

Każda osoba, która wysyłana jest przez sanepid na kwarantannę miała wykonywane testy przynajmniej dwa razy. Badania były wykonywane do momentu uzyskania dwóch wyników negatywnych. Teraz rzeczywistość wygląda inaczej. Pacjent u którego wystąpi podejrzenie koronawirusa i zrobi test przesiewowy, który wyjdzie pozytywnie jest wysyłany na test wymazem z gardła. Wykonywany jest zazwyczaj w ciągu 1 do 2 dób od pierwszego wyniku pozytywnego. Wtedy osoba wysłana na kwarantannę jest pod opieką lekarza. Od 8 do 10 doby od zakażenia lekarz kontaktuje się z chorym. Jeżeli wirus przechodzi do tego momentu bezobjawowo w 10 dniu od zrobienia testu, taka osoba zwalniana jest z kwarantanny. Jeśli objawy nadal występują, lekarz może przedłużyć izolację na kolejne dni. Od września nie ma obowiązku wykonywania drugiego testu po przejściu kwarantanny. Z izolacji zwalnia lekarz, który określa, czy nie występuje już zagrożenie zakażenia innych osób.

Mimo, że nie ma przymusu wykonywania testów po kwarantannie, warto pamiętać o ostrożności i zachowywaniu dystansu społecznego 1,5m, gdyż nie wiadomo, czy SARS-CoV-2 może wystąpić ponownie w organizmie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium