Kiedy zrobić sobie test antygenowy pod kątem Covid-19?
96.jpg

 

Test antygenowy kupić można w internecie błyskawicznie. Ale kiedy najlepiej zbadać się pod kątem zakażenia koronawirusem Sarsc-cov-2?

Wirus sars cov-2 był nam do 2020 roku nieznany, podobnie jak choroba covid-19. W ciągu zaledwie kilku tygodni całkowicie zmieniły one świat, w którym żyjemy. Dystans społeczny, maseczki i kolejne obostrzenia wyznaczały nowe ramy naszego życia. I tak przez wiele miesięcy.

Pożegnanie z koronawirusem? Nie tam szybko

Minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki 28 kwietnia ogłosili luzowanie daleko idące obostrzeń. Powoli wraca normalność, ale to nie oznacza, że koronawirus zniknął i możemy zapomnieć o pandemii. Niestety, prawdopodobnie zostanie z nami na dłużej i tylko możemy mieć nadzieję, że najgorsze momenty pandemii już za nami. W dalszym ciągu warto słuchać epidemiologów i lekarzy chorób zakaźnych, którzy przypominają, że koronawirus jest wysoce zakaźny i niestety, wciąż ma przed nami tajemnice.

Co za tym idzie – osoby niezaszczepione nadal muszą się liczyć z możliwością zakażenia. Naukowcy nie są w stanie określić, jak długa ochronę dadzą nam szczepionki, w związku z tym dobrze mieć z tyłu głowy, że pewne niebezpieczeństwo nadal istnieje. Warto się obserwować i nie bagatelizować nietypowych sygnałów, które wysyła organizm.

Czym się objawia Sars-cov-2

SARS-CoV-2 może dawać różne objawy u osób zakażonych. Niektóre z nich mogą przejść chorobę w sposób bezobjawowy lub skąpoobjawowy, stan zdrowia innych pogorszy się tak bardzo, że konieczna będzie hospitalizacja. Objawy, które najczęściej towarzyszą zakażeniu to gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Niektórzy pacjenci skarżą się na bóle mięśni, gardła, głowy, zapalenie spojówek, wysypka skórna czy utrata smaku albo węchu. Na zakażenie mogą też wskazywać trudności w oddychaniu lub ból w klatce piersiowej.

Jak widać, symptomy zakażenia są różnorodne i w związku z tym trudno jednoznacznie przesądzić, czy za pogorszenie stanu zdrowia odpowiada zakażenie. Pewność daje tylko wiarygodne testy na koronawirusa. To gwarancja spokoju zarówno dla osób z objawami koronawirusa jak i tych, które miały kontakt z osobą zakażoną, ale nie wykazują symptomów.

 

Jeśli podejrzewamy u siebie zakażenie, właściwy będzie szybki test antygenowy. Test antygenowy z wymazu z nosa pozwala wykrywać obecność antygenów świadczących o aktualnym zarażeniu wirusem SARS-CoV-2. Oznacza to, że taka osoba może przenosić zakażenia sars-cov-2 na inne osoby. Testy antygenowe są taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia jak testy metodą RT-PCR.

Na czym polega szybki test antygenowy

Test antygenowy pozwala wykryć specyficzne białka koronawirusa. Obecność antygenów stanowi podstawę w ocenie aktualnego stanu zdrowia diagnozowanego pacjenta.

Test antygenowy na koronawirusa umożliwia wykrycie białek wirusa SARS-CoV-2 (antygenów) w próbkach pobranych od pacjenta z górnych dróg oddechowych. Wymaz należy pobrać z nosa lub nosogardzieli.

Wynik testu dostępny jest w ciągu zaledwie kilku minut – nie bez przyczyny są one określane mianem "szybkich testów". Próbka nie musi być wysyłana do laboratorium, bo wynik testu antygenowego każdy pacjent może odczytać samodzielnie.

Kiedy wykonać test antygenowy na koronawirusa?

Przesiewowy test na antygeny koronawirusa to test jakościowy, który stosuje się w diagnozowaniu aktualnego zakażenia Covid-19 oraz aby wykluczyć ewentualną dalszą transmisję koronawirusa sars-cov-2.

Test antygenowy powinno wykonać się jak najwcześniej od czasu ekspozycji na koronawirusa lub od pojawienia się symptomów choroby. Antygeny koronawirusa pojawiają się niezależnie od pojawienia się objawów, dlatego stanowią pomoc we wczesnej diagnostyce zakażenia Covid-19.

Jeśli więc pacjent miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem sars-cov-2, możemy rekomendować zrobienie test właściwie od razu po tym, jak dowiedział się o kontakcie. Jak zostało wspomniane, wykonanie testu zajmuje bardzo mało czasu i jest bezbolesne. Wykonywanie testów, gdy istnieje podejrzenie zakażenia, jest polecane przez epidemiologów i lekarzy chorób jako sposób nie tylko na ochronę nas samych, ale i osób dookoła.

Jeśli pacjent ma wynik ujemny, to nie zostanie skierowany do izolacji. Jeśli jednak okaże się on dodatni, pacjent spędzi 10 kolejnych dni w domu. Jeśli mieszka z domownikami, zostanie na nich nałożona kwarantanna, która trwa w sumie 17 dni.

Test antygenowy. Czym jest antygen?

Antygen to substancja znajdująca się na powierzchni wirusów, atakujące organizm – są patogenami wirusa. Cząsteczkami antygenów są zwykle obce białka, które wzbudzają odpowiedź immunologiczną organizmu i reagują z przeciwciałami. Przeciwciało wiąże się z antygenami neutralizując je. Test antygenowy wykrywa specyficzne dla koronawirusa patogeny (antygeny AGA), które powstają podczas jego replikacji w organizmie zakażonego.

Jeśli nie wymazowy test antygenowy, to co?

Na rynku dostępne są również dwa rodzaje testów genetycznych wykonywanych w celu potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2: RT-PCR i RT-LAMP. Wykonywanie testów genetycznych wymaga zastosowania odpowiedniej procedury diagnostycznej. W pierwszym kroku należy wyizolować materiał genetyczny. SARS-CoV-2 jest wirusem RNA, dlatego w tym przypadku test będzie analizował RNA. Materiał jest następnie powielany w warunkach zmian temperatury w teście PCR lub ‒ w przypadku testu RT-LAMP ‒ w stałej temperaturze.

Testy genetyczne mają wysoką czułość i są bardzo precyzyjne.

By wykonać test PCR niezbędne jest pobranie wymazu z nosogardzieli lub nosa i gardła. Czas oczekiwania na wynik jest dłuższy niż w przypadku, gdy robimy testy kasetkowe, bo wynikdostępny jest następnego dnia.

Testy PCR i antygenowe są rekomendowanymi metodami do potwierdzenia zakażenia wirusem sars-cov-2, uznawanymi przez WHO i Państwowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium