Koronawirus. Czy czeka nas trzecia fala pandemii?
46.jpg

Z informacji podanych przez wirusologów na pewno nie jest to niestety ostatnia fala COVID-19. Wszystko będzie zależało od tegom jakie restrykcje będą panowały w czasie świąt Bożego Narodzenia, czy Polacy będą się do nich stosować i jakie zostaną wprowadzone obostrzenia na czas sylwestra.

Biorąc dane dostępne dziś, kolejne odczuwalne spiętrzenie zachorowań i rosnącej liczby pacjentów zapowiadane jest na przełom stycznia i lutego. Rząd zaproponował swoje rozwiązania w walce z wirusem, tak aby zmniejszyć skalę nadchodzącej trzeciej fali. Została wprowadzona jedna tura ferii zimowych co ma zniechęcić do wyjazdów, a także w rezultacie chronić przed rozprzestrzenieniem się koronawirusa. Bardzo wiele zależy też zależy od reakcji rządu. 28 listopada zostały otwarte galerie - centra handlowe były pełne ludzi, co było między innymi skutkiem przecen w sklepach z okazji Black Friday.

Trzecia fala Covid-19 już nadeszła?

W niektórych państwach na świecie już można zauważyć kolejną falę koronawirusa. Wśród nich są Stany Zjednoczone, Korea Południowa, Japonia, a nawet w Chinach dostrzegalne są nowe ogniska infekcji. Japoński rząd wprowadził kraj na najwyższy stopień alertu epidemiologicznego, który ostatnio występował w maju. Restauracje będą wcześniej zamykane, laboratoria pracują pełną parą. Również kolejny poziom alertu wprowadziła Korea Południowa, gdzie medycy informują, że trzecia fala pandemii koronawirusa nabiera na sile. Jak dotąd odnotowywano do 100 zakażeń dziennie, teraz liczba wynosi ponad 300 zakażeń. Chiny jak dotąd nie zniosły niektórych restrykcji, nadal panuje duża kontrola na granicach państwa, po przyjeździe każdy jest poddawany kwarantannie. Obywatele nie mogli poruszać się po kraju, ale także organizowano im cykliczne badania przesiewowe, tak aby wykryć nowe ogniska zakażeń, ale także jak najbardziej ochronić społeczeństwo przez rozprzestrzenianiem się pandemii. Tam niestety również koronawirus nie jest w odwrocie. 

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w Stanach Zjednoczonych, gdzie kolejna fala uderzyła w listopadzie, a liczba nowych przypadków SARS-CoV-2 jest liczona w dziesiątkach tysięcy. Pierwszy szokujący rekord odnotowano po wyborach prezydenckich 3 listopada, była to liczba 100 tysięcy nowych przypadków. Zachorowania ciągle wzrastają, najwyższy listopadowy wynik został stwierdzony 27.XI i było to ponad 205 tysięcy pozytywnych testów na COVID-19.

W poprzednim miesiącu na pierwszym miejscu pod względem występowania pandemicznego schorzenia był Teksas, który przekroczył liczbę 1 miliona zakażeń, na drugim miejscu znalazła się Kalifornia. Istnieją przypuszczenia, że niedługo Floryda także odnotuje ponad milion zachorowań. Dochodzi także kwestia Święta Dziękczynienia, które w tym roku przypadło na 26 listopada. Zauważono wtedy, że bardzo dużo osób podróżowało między innymi samolotem do swoich rodzin, aby celebrować tak ważne święto dla Amerykanów. Prognozowany jest duży wzrost liczby zakażeń jako skutek spotykania się w rodzinnym gronie.

Apel WHO. Koronawirus nie jest w odwrocie!

WHO zajęło stanowisko wobec sytuacji, która ma miejsce w Europie i ostrzega stary kontynent przed kolejną falą pandemii. Światowa Organizacja Zdrowia zarzuca, że państwa europejskie nie przygotowały się odpowiednio w trakcie lata do drugiej fali. Teraz rządzący starają się wyciągnąć wnioski z wcześniej popełnionych błędów i przygotować się lepiej do nadchodzącej trzeciej fali tak, aby nie powtórzyła się sytuacja, którą moglibyśmy zaobserwować jesienią.

Krytyka doktora Davida Nabarro odnosi się między innymi do Szwajcarii, która tegorocznej zimy otwiera swoje ośrodki narciarskie. Maseczki będą obowiązkowe jedynie w czasie przejazdu gondolą. WHO zaleca przestrzeganie obostrzeń, utrzymywanie ich jak najdłużej i stosowaniu strategii zastosowanej w czasie pierwszej fali przez państwa azjatyckie.

To, że trzecia fala koronawirusa przyjdzie, to jest pewne, ważne jest jednak w jakiej skali będzie ona obecna w Polsce, czy będą nowe rekordy, a może uda się zatrzymać rozwój pandemii. Wszystko zależy od wprowadzonych obostrzeń przez rząd, przestrzegania ich przez obywateli, ale przede wszystkim od świadomości i odpowiedzialności społecznej.  


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium