Koronawirus - jak może przebiegać infekcja?
14.jpg

Koronawirusy to gatunki wirusów należących do podrodziny Coronavirinae z rodziny Coronaviridae w rzędzie Nidovirales. Nosicielami poszczególnych gatunków mogą być ssaki lub ptaki. Pierwsze szczepy koronawirusa ludzkiego zidentyfikowano w latach 60. XX wieku. Dziś mamy do czynienia z chorobą wywołaną właśnie koronawirusem, czyli COVID-19, co jest tak naprawdę skrótem od Coronavirus Disease 2019 - ostrej choroby zakaźnej układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.


Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) okres inkubacji, czyli okres od zarażenia pacjenta a początkiem występowania u niego objawów, w przypadku wirusa powodującego COVID-19 waha się pomiędzy 1-14 dni, najczęściej jest to około 5 dni (WHO zastrzega, że informacje te mogą być aktualizowane, w miarę spływania danych). Natomiast u części zarażonych objawy mogą w ogóle nie występować - według danych WHO dotyczy to nawet 80% wszystkich zakażonych.

Najczęstsze objawy, jakie występują i większości pacjentów, u których są one widoczne i u których zdiagnozowano zachorowanie to gorączka, duszność, kaszel (suchy) oraz bóle mięśni, ogólne zmęczenie i osłabienie. Do rzadszych objawów należą z kolei katar, dreszcze, ból głowy, biegunka, nudności czy bóle pleców. U niektórych pacjentów zaobserwowano także przekrwienie spojówek, utratę węchu i zaburzenia smaku. Oby sprawdzić, czy rzeczywiście jest się zarażonym, najlepiej zrobić test: testy kasetkowe lub testy antygenowe

Niestety w ostrych przypadkach objawy są już dużo poważniejsze, wtedy zwykle pasjent musi być już hospitalizowany. Mowa o sytuacjach, w których występuje infekcja dolnych dróg oddechowych, zapalenie płuc, problemy z oddychaniem czy ból w klatce piersiowej.

Oczywiście ostateczną decyzję o sposobie leczenia podejmuje lekarz. Leczenie jest wyłącznie objawowe, czyli polega na leczeniu objawów choroby, takich jak gorączka lub problemy z oddychaniem. W literaturze naukowej opisuje się przypadki skutecznego wyleczenia pacjentów zakażonych koronawirusem za pomocą dotychczas znanych leków.

W 80% przypadków choroba przebiega łagodnie. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15–20% osób. Do zgonów dochodzi u 2–3% osób chorych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje jednak, że śmiertelność poza Chinami wynosi 0,7%.

Niestety COVID-19 niesie za sobą jeszcze jedno istotne zagrożenie - powikłania. Do tych, które należy wymienić, zaliczają się przede wszystkim zespół ostrej niewydolności oddechowej, niewydolność wielonarządowa, w tym niewydolność serca, choroby naczyniowo-mózgowe czy zaburzenia świadomości. Niestety zachorowanie na COVID-19 może również uszkodzić nerki, wątrobą, a nawet wywołać sepsę. 

Warto podkreślić, że koronawirusem mogą się zarazić ludzie w każdym wieku. Jednak to przede wszystkim osoby starsze, a także osoby z istniejącymi schorzeniami przewlekłymi (takimi jak astma, cukrzyca, choroby serca) są najbardziej bardziej podatne na wystąpienie cięższych objawów choroby. Do zakażenia dochodzi w wyniku rozprzestrzenia się wirusa pomiędzy ludźmi drogą kropelkową, zazwyczaj w wyniku kaszlu lub kichania. Okres wylęgania się choroby wynosi najczęściej od 2 do 14 dni, ze średnią długością 5 dni.do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium