Lambda - kolejna mutacja koronawirusa
110.jpg

Wariant Lambda koronawirusa po raz pierwszy opisano w Peru, w związku z czym początkowo określano go mianem wariantu peruwiańskiego. W połowie czerwca Światowa Organizacja Zdrowia uznała wariant Lambda za tzw. wariant zainteresowania. Obok Lambdy na tej liście znajduje się sześć innych: m.in. Epsilon (wcześniej określany jako kalifornijski), Iota (nowojorski) czy Theta (filipiński). Wszystkie te warianty charakteryzują się łatwością przenoszenia patogenu, a zachorowania przez nie wywołane mają ciężki przebieg.

W Peru wariant ten odpowiada już za 81 proc. przypadków zachorowań.

Do tej pory wariant Lambda potwierdzono w 30 krajach. W Polsce zakażenie tą mutacją stwierdzono u pacjenta w czerwcu, ale jak zapewniły odpowiednie służby, nie doszło do zakażenia innych osób. PW naszym kraju dominuje wariant Delta - to 80 proc. wszystkich zakażeń. Wykryto też 24 przypadki mutacji gamma i 46 beta (dane na połowę sierpnia 2021 roku).

Lambda jest wysoce zakaźna

Lambda ma siedem mutacji białka kolca za pomocą którego koronawirus wnika do błony śluzowej człowieka. Jedną z tych mutacji jest L452Q, która jest podobna do mutacji L452R, obserwowanej w wariantach Delta i Epsilon. L452R sprawia, że Delta i Epsilon są bardziej zakaźne i odporne na szczepienia, dlatego naukowcy podejrzewają, że i Lambda może posiadać tę bardzo niepożądaną z punktu widzenia walki z koronawirusami cechę.

Jeśli ta właściwość Lambdy zostanie potwierdzona, może otworzyć się zupełnie nowy front walki z koronawirusem. Aby do tego nie dopuścić, ważne jest bardzo szybkie wykrywanie zakażenia. Kluczową rolę odgrywają tu testy. Wprawdzie dziś obowiązują preferencje dla osób zaszczepionych, które do większości krajów mogą wjechać bez konieczności przedkładania negatywnego wyniku testu, ale pamiętajmy, że zaszczepienie nie oznacza, że dany człowiek nie przeniesie choroby na innych! Zaszczepiony w dalszym ciągu może być źródłem zakażenia dla innych. W razie stwierdzenia niepokojących objawów warto zrobić test, by wykluczyć zakażenie.

Zły system opieki zdrowotnej przyczynił się do powstania mutacji Lambda

Tara Hurst, biomedyk z Birmingham City University wyjaśniła, że nie jest dziełem przypadku, że groźna mutacja w pierwszej kolejności rozprzestrzeniła się w Peru. „Jest wiele powodów, dla których Peru tak źle poradziło sobie w pandemii. Kraj nie ma dobrego systemu opieki zdrowotnej, akcja szczepień przebiega powoli, testowanie odbywa się na niewielką skalę.

Peru ma zdecydowanie największą liczbę zgonów z powodu Covid-19 na mieszkańca. Na każde 100 000 mieszkańców 596 zmarło na Covid-19. To prawie dwa razy więcej niż drugim najbardziej dotkniętym kraju, na Węgrzech, w których na 100 000 osób przypada 307 zgonów” – napisała w artykule dla World Economic Forum.

Lambda. Czy szczepionki zadziałają na ten wariant?

Jedynym znanym obecnie sposobem, w jaki możemy uchronić się przed zachorowaniem na Covid-19, jest szczepionka. Naukowcy nie mają jeszcze pełnej wiedzy o istocie wariantu Lambda, ale niestety wiele wskazuje na to, że jest on dużo bardziej odporny na szczepienia niż pozostałe warianty. 

Nie oznacza to, że akcja szczepień nie ma sensu, wprost przeciwnie. Osoby zaszczepione skuteczniej bronią się przed zakażeniem, do którego może nastąpić niezależnie od wariantu koronawirusa, gdyż szczepionka nie daje stuprocentowej ochrony przed zachorowanie. Jeśli już do zakażenia dojdzie, to przechodzą one chorobę znacznie łagodniej niż niezaszczepieni.

Naukowcy wciąż prowadzą badania nad tym, na ile szczepionki w obecnej formule są skuteczne w zestawieniu z mutacją Lambda. Badacze z New York University Grossman School of Medicine sprawdzili, w jaki sposób chronią przez nią szczepionki Pfizera i Moderny. Odnotowali dwu, trzykrotne zmniejszenie przeciwciał wywołanych przez szczepionkę w porównaniu z wirusem, który wywołał pandemię na początku 2020 roku. Czy to jednoznacznie zła wiadomość? Niekoniecznie. Naukowcy są zdania, że te szczepionki mimo wszystko zapewnią ochronę przed wariantem Lambda. Na nie budzące wątpliwości wyniki badań musimy jednak jeszcze poczekać.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium