
Media o testach antygenowych
Czym są, gdzie są stosowane i jaka jest ich skuteczność w walce z pandemią koronawirusa?
Minister zdrowia: Od dzisiaj testy antygenowe są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR.
Minister Niedzielski zapowiedział, że testy antygenowe będą teraz taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia jak testy PCR, pod warunkiem stwierdzenia objawów. - Do tej pory zawsze mieliśmy do czynienia z sytuacją, że nawet po zastosowaniu testu antygenowego, należało wykonać i tak test PCR - tłumaczył. - Chcemy na większą skalę wprowadzić testowanie testami antygenowymi - oświadczył. Zmiana ma umożliwić szybsze testowanie w sytuacji, gdy liczba wykonywanych na dobę testów PCR dochodzi w ostatnich dniach do 80 tys. - Nowością, którą będziemy wprowadzali jest opieka na poziomie podstawowym u pacjentów skąpo i bezobjawowych - model opieki z użyciem pulsoksymetru - dodał.
Prof. Horban: testy antygenowe pozwolą szybko odróżnić pacjentów zakażonych od zdrowych
Dzięki szybkim testom antygenowym będziemy mogli w szpitalach szybko odróżnić pacjenta zakażonego koronawirusem od pacjentów, którzy nie są zakażeni - wskazał prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.
Testy antygenowe wykorzystywane są do wstępnej diagnostyki osób z objawami COVID-19
Szybkie testy antygenowe wykorzystuje się do wstępnej diagnostyki osób potencjalnie zakażonych koronawirusem mających objawy, u osób bez objawów nie dają one wiarygodnego wyniku. Obecnie testuje się nimi pacjentów SOR-ów i izb przyjęć - wyjaśnił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Słowacja zaczyna testy wszystkich obywateli na koronawirusa
Słowacja to pierwszy kraj na świecie, który zdecydował się na operację badania wszystkich mieszkańców. Kraj zamieszkuje około 5,4 miliona osób. Badania będą prowadzone za pomocą testów antygenowych. Uczestnictwo w badaniach formalnie nie jest obowiązkowe, ale za brak zgody na badanie można zostać ukaranym grzywną.