Pandemia Covid-19: kiedy przyjdzie do Polski IV fala koronawirusa?
108.jpg

Prognozy analityków, specjalistów i modele matematyczne nie pozostawiają złudzeń - musimy przygotowywać się na nadejście czwartek fali pandemii Covid-19. Choć większość Polaków licznie korzysta z większego otwarcia granic i zniesienia obostrzeń, wszystko wskazuje na to, że już w drugiej połowie sierpnia ograniczenia znów zaczną być przywracane. Niestety znów czeka nas częstsze sięganie po testy antygenowe wykrywające w organizmie obecność koronawirusa.

Uśpiona czujność i zainteresowanie społeczne zainteresowanie pandemią w ostatnich tygodnia jest zupełnie zrozumiałe. Poprawa pogody oraz widoczny efekt szczepień przyczyniły się do spadku zakażeń i zniesienia męczących od miesięcy restrykcji. Spadła również znacząco liczba wykonywanych prywatnie szybkich testów, ponieważ społeczeństwo poczuło się znacznie bezpieczniej. Jednak pandemia Covid-19 się nie skończyła, a na horyzoncie tli się kolejne ognisko zapalne.

Szybki test antygenowy w wakacyjnym bagażu

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zaszczepieni (a jeśli nie, to tym bardziej), powinniśmy w przypadku wakacyjnych podróży przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz w miarę możliwości regularnie poddawać się testowi na koronawirusa (o tym, kiedy najlepiej pobrać materiał do badania przeczytacie tutaj), wykonanie testy nie należy też do rzeczy specjalnie skomplikowanych.

Niestety z prowadzonych obserwacji i badań widać, że zmęczone ograniczeniami społeczeństwa (w tym również Polskie) dość obojętnie podchodzi do wciąż obowiązującej konieczności zachowywania dystansu czy zakrywania ust i nosa w zamkniętych miejscach publicznych takich jak bary i restauracje.

A to właśnie te zasady, oprócz oczywiście szczepień i możliwości praktycznie nieograniczonego testowania się, są naszym najlepszym narzędziem skutecznej walki z pandemią. Jeśli spojrzymy na Wielką Brytanię czy Izrael to zauważymy, że tam IV fala już nadeszła. Na całe szczęście dynamika pojawiania się nowych przypadków oraz śmiertelność są znacząco niższe, niż miało to miejsce pod koniec zeszłego czy na początku bieżącego roku, co jest przede wszystkim efektem masowych szczepień. Jednak wciąż bardzo wiele zależy od poziomu odpowiedzialności, jakie społeczeństwa same będą na siebie nakładać.

Warianty Sars-cov-2 zaskakują szybkością mutacji

Covid-19 to choroba wywoływana różnymi wariantami wirusa. Obecnie tym dominującym na świecie jest wariant delta ("indyjski"), który rozprzestrzenia się nawet 60 proc. szybciej od odmiany brytyjskiej. Mutacje pojawiają się i dalej będą się pojawiać, ponieważ wirus szuka naturalnego dla siebie sposobu ominięcia rosnącej odporności człowieka na sars-cov-2.

Niezależnie jednak od tego, jaka obecnie wersja wirusa jest dominująca, poddawanie się testom wygląda tak samo - można jest kupować komercyjnie i otrzymywać pod wskazany adres w ciągu maksymalnie 48 godzin (testy antygenowe i testy na przeciwciała), można też zgłaszać się do przychodni i laboratoriów w celu zrobienia testu rt--pcr. W odniesieniu do testów antygenowych niezmienna jest też ich czułość i swoistość. Choć należy pamiętać, że szybkie testy antygenowe (te, do wykonania których pobiera się wymaz z nosogardzieli oraz te, w których próbkę do badania stanowi ludzka ślina), pozwalają wykryć jedynie sam fakt zakażenia. Nie definiują jednak wariantu wirusa, które przedostał się do organizmu.

Jak ustrzec się koronawirusa?

Wbrew pozorom koniecznych do przestrzegania zasad nie jest wiele. Mimo to niebezpiecznie duża część społeczeństwa przynajmniej części ich nie przestrzega.

Po pierwsze szczepienie. Najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób zapobiegania zachorowaniu, który praktycznie w 100 proc. chroni przed ciężkim przebiegiem i śmiercią. W tym przypadku nic się nie zmieniło i może być tylko lepiej jeśli chodzi o skuteczność i np. sposób przyjmowania szczepionek.

Po drugie testowanie się. Wynik testu będzie dla nas wskazówką dla dalszego postępowania. W tym przypadku chodzi nie tylko o zdrowie badanego, ale także o zdrowie wszystkich, z którymi badany miał i będzie miał kontakt. Pamiętajmy, że nawet zaszczepione osoby mogą przenosić wirusa. Jeśli trafią na osobę niezaszczepioną (która nie może przyjąć szczepionki z powodu choroby lub innego przeciwskazania), będącą w grupie ryzyka, mogą nieświadomie okazać się dla niej zagrożeniem. I może to mieć miejsce nawet w trakcie wakacji i upalnego lata.

Po trzecie zasada DDM, czyli dystans, dezynfekcja, maseczki. Oczywiście mniej restrykcyjnie niż w szczycie poprzednich fal, ale jednak powinny być dalej respektowane.

Im lepiej się do kolejnej fali przygotujemy, im bardziej odpowiedzialnie zachowamy, tym lepiej jako społeczeństwo przejdziemy kolejną, IV falę pandemii, która dojdzie do Polski najpewniej pod koniec sierpnia tego roku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium