Przesiewowe badanie krwi
18.jpg

Nikt tak naprawdę nie wie, w którym momencie można zarazić się koronawirusem, czy wirus może zaatakować organizm ponownie i czy nie mając objawów oznacza to, że jesteśmy zdrowi. Badanie przesiewowe wykonywane jest głównie u grupy osób, u których ryzyko występowanie choroby jest największe. 

Chodzi o to, aby jak najszybciej wykryć zagrożenie i przeprowadzać odpowiednie procedury. Ważny jest więc profilaktyczny charakter podejmowanych działań oraz skuteczna diagnostyka.

W czasie pandemii SARS – CoV – 2 badane są więc przede wszystkim:

  • osoby mające styczność z zarażonym;
  • osoby najbardziej narażone na zakażenie np. lekarzy;
  • tych, którzy chcą się dowiedzieć, czy wcześniej przeszli chorobę;
  • osoby, które przeszły już zakażenie;
  • osoby przebywające na kwarantannie, aby zadecydować o jej zakończeniu;
  • oraz tych, którzy mają objawy grypopodobne.

Test przesiewowy krwi


W przesiewowym badaniu krwi w aktualnej sytuacji pomagają szybkie testy płytkowe na przeciwciał IgM oraz IgG koronawirusa. Odpowiedź, czy pacjent jest zarażony, czy nie, można uzyskać w ciągu 10 minut. Próbka krwi pobierana jest z opuszka palca. Badanie pomaga w stwierdzeniu, czy w organizmie pacjenta jest aktywne lub było aktywne schorzenie COVID-19. Największy problem jest jednak z dokładnością testu. Negatywny wynik nie daje stuprocentowej pewności, że pacjent nie jest zarażony. Nie jest to także rodzaj badania, który jest zalecany przez WHO.

Jednak nie ma dokładnych danych, które pomogą zidentyfikować jak rozprzestrzenia się koronawirus. Dlatego mimo, że testy nie są dokładne są wykonywane na grupach najbardziej zarażonych. Pomaga to w zmniejszeniu ilości zarażonych osób. Badania nie są wykonywane tylko po to, aby dać komfort i bezpieczeństwo tych, którzy mają największe ryzyko występowania w organizmie COVID-19.

Z początkiem pojawiania się infekcji niemieccy naukowcy na czele z Geraldem Krause koordynatorem badania i Dyrektorem Departamentu ds. Epidemiologii w HZI (Centrum Badań Infekcji Helmholtza) wystartowali z projektem przesiewowego badania krwi w populacji miasta na południu Niemiec - Reutlingen. W ten sposób chcą nakreślić jak nowa odmiana koronawirusa wpływa na populację i które środki zapobiegawcze najbardziej chronią przed schorzeniem. Projekt będzie trwał cały rok i jest popularyzowany również w innych regionach kraju. Badania będą wykonywane co ok. 4 miesiące, przeprowadzone będzie 5 testów na przeciwciała. Naukowcy chcą sprawdzić też, czy w zależności od regionu i nie tak drastycznie innego klimatu różni się ilość zachorowań. Pierwsze wyniki z maja dały informację, że 10% badanej populacji (3tys. próbek) posiada przeciwciała po przebytej infekcji, nawet nie wiedząc, że organizm walczył ze schorzeniem. Najnowszych danych możemy spodziewać się na jesień.

Badanie przesiewowe - oferty

Na rynku polskim jest coraz więcej ofert z wykonaniem badań przesiewowych nawet dla całych firm prywatnych. Istnieje też możliwość wykonania badania przesiewowego dla dzieci i dorosłych na przeciwciała w klasach IgG, IgM oraz IgA. Testy kasetkowe tak jak wspomnieliśmy wcześniej, dają wyniki po 10 minutach i wykrywają tylko dwa pierwsze przeciwciała. Robiąc testy na wybraną klasę przeciwciał można spodziewać się różniej dokładności rezultatów poprzez inną względną czułość i swoistość. Test kosztuje do 150zł. Czyli tak naprawdę co zrobić aby uzyskać jak najlepszy wynik płacąc mało i uzyskując wynik w tak krótkim czasie?

Przeciwciała klasy IgG występują po przebytej chorobie i utrzymują się nawet do 10 dni. Ich dokładność sięga 98,6%, natomiast są w 100% czułe i w 98% swoiste. Badania na drugą grupę przeciwciał nie są już aż tak dokładne, bowiem w 92%. Czułość to tylko 85%, natomiast względna swoistość plasuje się w 96%.
Należy pamiętać, że ty szybkie badania nie są zalecane przez WHO, a ich negatywny wynik nie daje pewności, czy na pewno w organizmie nie występował lub nie występuje koronawirus. Jest to głównie pomoc przy badaniach osób najbardziej narażonych jak lekarzy, którzy każdego dnia mogą mieć styczność z nowym rodzajem schorzenia. Również pamiętajmy, że robiąc badania kasetkowe należy zrobić test wymazowy molekularny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium