Ślina materiałem do badania na Covid-19
86.jpg

Testy antygenowe ze śliny pozwolą wykrywać koronawirusa szybciej, skuteczniej i przede wszystkim bezinwazyjnie. Są doskonałym rozwiązaniem dla dzieci i osób starszych, u których pobranie materiału do badania w kierunku Sars-cov-2 z nosogardzieli może być problematyczne.

 

Rynek testów w kierunku diagnostyki pod kątem Covid-19 rozwija się bardzo dynamicznie. Pierwszym rodzajem testów, które pojawiły się w sprzedaży w internecie, były testy na obecność przeciwciał. Nieco później w sprzedaży pojawiły się testy antygenowe badające obecność wirusa w organizmie - są one obecnie najpopularniejszym produktem w sprzedaży. Warto dodać, że do przeprowadzenia badania nie jest konieczna wizyta w laboratorium - próbka do badania pobierana jest we własnym zakresie (z palca w przypadku testów na przeciwciała oraz z nosogardzieli w przypadku testów antygenowych), szybki test można wykonać w domu, a wynik otrzymujemy po około 10 minutach w obu przypadkach.

Ślina podstawowym materiałem do badania

Najnowszy rodzaj testów, które pojawiły się w internetowej sprzedaży, to również testy antygenowe. Różnica jednak polega na sposobie pobrania materiału do badania. W przypadku wcześniejszego rodzaju diagnostycznych testów antygenowych badanie polegało na pobraniu materiału (wymazu) specjalnym patyczkiem z nocogardzieli. Mimo że nie jest to specjalnie skomplikowane, mogłoby być to problematyczne szczególnie w przypadku dzieci czy osób starszych. W przypadku nowych testów sama ich konstrukcja jest bardzo podobna, jednak materiałem do badania jest ludzka ślina, którą umieszcza się w specjalnych zbiorniczku, mieszając potem z buforem. Wszystko to razem należy potem zaaplikować do dołączonej kasety, a wynik testu otrzymuje się po około 10 minutach.

Warto pamiętać, że szczególnie w ostatnim czasie niemal każdy z nas mógł zakazić się od dzieci. One w większości przypadków są nosicielami wirusa, niekoniecznie chorując (choć takie przypadki się zdarzały) lub przechodząc Covid-19 w sposób bezobjawowy. I to właśnie w kierunku badania najmłodszych taki domowy test wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.

Szybkie testy na Covid-19

Należy podkreślić, że ślinowy test na antygeny pozwala wykryć aktualnie toczącą się w organizmie infekcję. Zgodnie z rekomendacją WHO oraz Ministerstwa Zdrowia pozytywny wynik takiego testu jest równoznaczny z wynikiem testu PCR (test genetyczny) na obecność koronawirusa, który przeprowadzić można w warunkach laboratoryjnych lub w punktach drivie-through na terenie całego kraju.

Zresztą każda forma sprawdzenia, czy jest zakażonym koronawirlsem Sars-Cov-2 jest bardzo istotną informacją nie tylko samej osoby, która poddana jest badaniu, ale także dla jej bezpośredniego otoczenia w domu, pracy czy szkole. Testy diagnostyczne powinny być zresztą regularnie przeprowadzane właśnie w miejscach pracy, których pracownicy nie mają możliwości przejścia na tryb zdalny, czy w szkołach, które ostatnim czasie bardzo często były ogniskami nowych zakażeń.

Sprawdź, czy nie masz koronawirusa

Testy antygenowe dostępne są w różnych cenach - wszystko zależy od wielkości zamówienia. 1 sztuka kupiona osobno testu ślinowego na wirusa Sars-Cov-2 kosztuje obecnie 99 złotych. Ponieważ pandemia na razie nie ustępuje, warto zaopatrzyć domowe laboratorium właśnie w taki rodzaj testu. Warto jednak wziąć pod uwagę zakup całego pakietu (np. wspólnie z przedstawicielami rodziny czy znajomymi), ponieważ w przypadku zamówienia zestawu 25 testów, cena pojedynczego wynosi już tylko 75 złotych.

Co należy zrobić w przypadku, gdy test wskazał wynik pozytywny? Przede wszystkim obserwować stan zdrowia i pojawiające się ewentualnie objawy. W przypadku pogorszenia się parametrów (utrzymująca się długo bardzo wysoka gorączka lub spadająca saturacja), należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub pogotowiem.

Jeśli wynik testu jest ujemny, warto za jakiś czas powtórzyć na wszelki wypadek badanie (np. z próbek śliny), ponieważ test antygenowy wykrywa koronawirusa dopiero w kilka dni od momentu, w którym miało się kontakt z osobą zarażoną. Wtedy po kilku dniach wynik takie testu może (aczkolwiek nie musi) być już dodatni.

 

 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium