Szczecin - test na koronawirusa. Gdzie można wykonać?
64.jpg

Szczecin bada się pod kątem koronawirusa. Test na Covid-19 można przeprowadzić w wielu miejscach, można zamówić go również w internecie i przeprowadzić w domu. Bezpłatne testy wykonywane są jedynie na podstawie odpowiednich skierowań, jednak ceny testów komercyjnych w niektórych przypadkach nie są wygórowane.

Wirus Sars-cov-2 powodujący chorobę Covid-19 nie oszczędza praktycznie żadnego regionu w Polsce. Zakażenie koronawirusem pojawia się w każdym mniejszym i większym mieście, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka i przede wszystkim diagnostyka. Ogólnie rzecz ujmując istnieją dwa podstawowe sposoby badania w kierunku obecności koronawirusa Sars-Cov-2; testy komercyjne oraz testy wykonywane przy wsparciu państwowej opieki zdrowotnej.

Test na koronawirusa w internecie

Zamówienie testu w internecie to najszybszy i najtańszy sposób pozwalający wykrywać albo obecność przeciwciał albo toczącej się aktualnie w organizmie infekcji. Pierwszy rodzaj to szybki test kasetkowy 2019-nCoV IgG/IgM czyli immunochromatograficzny test do szybkiego, jakościowego i różnicowego wykrywania przeciwciał IgG i IgM na nowych koronawirusa 2019-nCoV w próbkach ludzkiej pełnej krwi, surowicy lub osoczu. Test bada wytwarzane w organizmie przeciwciała:

  • Immunoglobuliny IgG, które są wytwarzane przez organizm po 10-14 dniach od kontaktu z koronawirusem COVID-19, skuteczność testu wynosi 95% (Względna czułość: 91,8%, Względna swoistość: 96,4%, Ogólna zgodność: 95,0%)
  • Immunoglobuliny IgM są produkowane tydzień później, a wiarygodność testu na koronawirusa COVID-19 wynosi 96,8% (Względna czułość: 95,7%, Względna swoistość: 97,3%, Ogólna zgodność: 96,8%).

Drugi rodzaj testu, który można zamówić w internecie to tzw. test antygenowy. To jakościowa i szybka metoda wykrywania antygenu SARS-CoV-2. Wymaz pobierany jest z nosa lub nosogardzieli. Po pobraniu próbki test wykrywa białka, które powstają w czasie replikacji i są niezwykle specyficzne panującej aktualnie pandemii COVID-19.

Szczecin walczy z pandemią

W województwie zachodniopomorskim funkcjonuje kilkadziesiąt punktów pobrań w kilkunastu miastach. W samym Szczecinie jest to siedem lokalizacji, w tym m.in:

  • SP Szpital Kliniczny Nr 1
  • SP Szpital Kliniczny Nr 2
  • 109 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ.

Pełna lista punktów pobrań, w tym również tych, w których można przeprowadzić bezpłatne testy na obecność koronawirusa, dostępne są pod tym linkiem. Znajdują się tam również wszystkie lokalizacje w całym województwie zachodniopomorskim. 

Warto przypomnieć, że regularne testowanie jest obok tzw. DDM (dystans, dezynfekcja, maseczki) jednym z podstawowych warunków skutecznej walki z pandemią. I mowa tu w szczególności o osobach, które przechodzą zarażenie w sposób absolutnie bezobjawowy. Bez badania przesiewowego w kierunku obecności przeciwciał wciąż możemy być osobą, u której wirus jest aktywny i nieświadomie możemy zarażać innych. Wynik badania pozwoli na pozyskanie kluczowej informacji, dzięki której ograniczymy kontakty z innymi, bardziej narażonymi osobami.do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium