Szczepionka na COVID-19. Kiedy zaszczepimy się na koronawirusa?
52.jpg

Tempo opracowania szczepionki przeszło najśmielsze oczekiwania. Światowe koncerny poświęciły wszystkie siły i środki, dzięki czemu w niektórych krajach już ruszyły szczepienia na koronawirusa. Kiedy będą możliwe w Polsce?

Od momentu wybuchu pandemii Covid-19 świat obiegały liczne pytania dotyczące tego, jak szybko opracowana zostanie szczepionka. Biorąc pod uwagę doświadczenia z przeszłości było wiadomo, że świat będzie musiał poczekać, aż będzie mógł się zaszczepić na koronawirusa. Do tej pory opracowanie nowej szczepionki zajmowało w najlepszym razie dwa lata, a niekiedy o wiele więcej. Tym razem firmy pobiły wszelkie rekordy jeśli chodzi o badania kliniczne, dzięki czemu pierwsze szczepienia ruszyły już w niecały rok od pojawienia się koronawirusa.

Zanim jednak wszyscy będziemy mogli się zaszczepić, niezwykle ważne jest testowanie w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Najszybszym sposobem jest zamówienie do domu testów na przeciwciała lub testów antygenowych

Szczepionka na Covid-19

Prace nad szczepionką na COVID-19 rozpoczęły się zaraz po wysekwencjonowaniu genomu nowego koronawirusa SARS-CoV-2 i postępowały w błyskawicznym tempie. Już dostępne są aktualnie szczepionki firm takich jak Pfizer czy Biontech. Pierwsze masowe szczepienia rozpoczęła Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, niebawem rozpocznie się ten proces również w kolejnych krajach.

Jak przekonują eksperci PAN badania potwierdzają, że szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna. Podkreślają też, że jest kilka niewiadomych związanych głównie z czasem utrzymywania się odporności, ale "nie ma wątpliwości, że jeżeli tylko szczepionka przeciw COVID-19 zostanie dopuszczona na rynek, to korzyści wynikające z jej przyjęcia przewyższają ryzyko z nią związane".

Opracowanie szczepionek przeciw COVID-19, które są bezpieczne i skuteczne, to długo oczekiwany punkt zwrotny w walce z pandemią. Zmieni ona życie Polaków, sposób pracy, edukację dzieci, ma negatywny wpływ na gospodarkę. Szczepionka jest ogromną szansą na uodpornienie społeczeństwa na zakażenie, zdobycie kontroli nad transmisją wirusa SARS-CoV-2. Jest nadzieją na powrót do normalności. Wdrożenie masowych szczepień, przy wysokim procencie osób zaszczepionych, spowoduje powrót do pełnej funkcjonalności służby zdrowia, podniesie efektywność i stabilizację gospodarczą.

Szczepionka to także powrót na stałe do trybu stacjonarnego nauczania, czyli do realizowania zadań edukacyjnych bez zakłóceń przez dzieci szkół podstawowych i średnich, a także studentów na uczelniach wyższych.

Kiedy szczepienia ruszą w Polsce?

15 grudnia ogłoszono, że rząd przyjął Narodowy Program Szczepień – plan powrotu do normalności po pandemii. Zgodnie z jego założeniami, rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r. Szczepionka przeciwko COVID-19 będzie darmowa i dobrowolna. Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium