Test antygenowy a test na przeciwciała. Czym się różnią?
88.jpg

Test stają się coraz bardziej powszechne. Niektóre rodzaje testów dostępne są nawet w dyskontach. Należy jednak pamiętać, że obecność koronawirusa wykrywa jedynie test antygenowy. Czym zupełnie innym są test na przeciwciała. Rozróżnienie rodzajów testów, świadomość tego, co badają oraz przede wszystkim sposób postępowania po otrzymaniu wyniku są niezwykle istotne dla ograniczania rozprzestrzeniania koronawirusa.

Wirus Sars-cov-2 jest stosunkowo łatwo wykrywalny. Oczywiście pod warunkiem, że przeprowadzony zostanie odpowiedni test. Wciąż niestety spora część społeczeństwa nie testuje się wcale, co powoduje, że osoby chorujące na Covid-19 bardzo często o tym nie wiedzą. Taka sytuacja powoduje, że bardzo możliwe jest zakażenie innej osoby. Pamiętajmy, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową, a jeśli nie stosujemy zasady DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka), jego transmisja odbywa się w stosunkowo niezakłócony sposób.

Test antygenowy i test na przeciwciała

Powszechnie, czyli w szerokiem sprzedaży np. w internecie, dostępne mamy dziś dwa rodzaje testów. Do ich przeprowadzenia nie jest wymagana wizyta w przychodni czy laboratorium - testy można zamówić z dostawą pod drzwi własnego domu. Przy czym bardzo istotne przed dokonaniem zakupu jest sprawdzenie, czy dokładnie wiemy, jaki rodzaj testów zamawiamy, ponieważ różnią się one przeznaczeniem, tym, co badają oraz sposobem przeprowadzenia badania.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy chorujemy aktualnie na Covid-19, odpowiednim testem będzie szybki test antygenowy. Pozwala on na identyfikację antygenu wirusa, co sprowadza się do informacji, czy w naszym organizmie aktualnie toczy się infekcja czy też nie. Test uzyskał certyfikat unijny CE i charakteryzuje się swoistością na poziomie 99,22% i czułością rzędu 96,72%. Dla porównania testy dopuszczone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) muszą mieć czułość ≥ 80%, a swoistość ≥ 97%.

Materiał do badania (wymaz) należy pobrać z nosogardzieli, a próbkę materiału umieścić wraz z wymieszanym buforem w specjalne kasecie dołączonej do zestawu testowego. Wynik testu jednoznacznie wskaże nam ewentualne zakażenie. Jeśli będzie ujemny, można założyć, że nie jesteśmy zakażeni koronawirlsem, jednak badanie dobrze jest powtórzyć po kilku dniach, ponieważ infekcja w organizmie może rozwijać się przez kilka dni.

Drugi rodzaj testów diagnostycznych to testy pozwalające wykryć obecność w organizmie przeciwciał. Ta informacja z kolei jest wskazówką, czy przeszliśmy już zakażenie i czy nasz organizm wykształcił już właśnie przeciwciała, które przez jakiś czas będą nas chronić przez ponownym zakażeniem. Przy czym czas obecności takich przeciwciał jest niestety różny - zakłada się, że średni czas to około trzy miesiące, aczkolwiek dla każdego z nas może on być inny.

Oczywiście każdy z tych testów można przeprowadzić również w warunkach laboratoryjnych - jeśli chcemy, aby był to test darmowy, musimy zapisać się na odpowiednią listę, opcją jest oczywiście przeprowadzenie testu odpłatnie. W obu przypadkach pierwszym wyborem będzie jednak tzw. test RT-PCR, czyli test genetyczny.

Testy w walce z wirusem Sars-Cov-2

Najważniejszą bronią w walce z pandemią są oczywiście szczepienia. Najlepiej widać to na przykładzie krajów, w których tempo wszczepiania społeczeństwa jest bardzo wysokie - mowa tu o Izraelu czy Wielkiej Brytanii. W tym pierwszym kraju wiele obostrzeń już zostało zniesionych, natomiast na Wyspach nastąpi to 12 kwietnia - dopuszczone zostanie nawet otwarcie ogródków piwnych, siłowni czy wielu punktów usługowych, które na przykład w Polsce na dzień 6 kwietnia pozostają zamknięte.

Jednak również przykład Wielkiej Brytanii pokazuje, jak istotne w ograniczaniu rozprzestrzenianiu się wirusa Sars-Cov-2 są powszechnie przeprowadzane testy, szczególnie u osób, które nie wykazują żadnych objawów. Wielka Brytania umożliwi przeprowadzanie szybkich, darmowych testów niezależnie od tego, czy wykazują objawy zakażenia, czy też nie. Każda osoba, u której szybki test da wynik pozytywny, będzie musiała poddać się wraz z domownikami izolacji. Następnie może zamówić test na koronawirus typu PCR, zwykle stosowany w przypadkach objawowych, który zostanie wysłany do laboratorium w celu analizy. Jeżeli wynik drugiego testu będzie negatywny, okres kwarantanny zostanie natychmiast zakończony i można powrócić do normalnej aktywności.

Jak unikać koronawirusa?

Test antygenowy na koronawirusa to oczywiście jedna z opcji, bardziej jednak ograniczająca rozprzestrzenianie się wirusa. Jeśli jednak chcemy ograniczyć ryzyko zarażenia, absolutnie podstawowymi zasadami są zachowanie odpowiedniego dystansu (najlepiej dwóch metrów) wszędzie, gdzie mamy do czynienia z innymi osobami, bardzo częsta dezynfekcja oraz noszenie maseczki w pomieszczeniach zamkniętych gdzie przebywają inne osoby, ale też na dworze. Oczywiście wyłączeniem są tu parki czy lasy, przy czym jeśli udajemy się do parku, w którym ludzi jest sporo, warto w trakcie mijania innych spacerowiczów maskę jednak założyć. Pamiętajmy też, że szczepienie czy przechorowanie Covid-19 nie zwalnia nas z obowiązku stosowania się do powyższych zasad.

Warto także ograniczyć spotkania rodzinne i w miarę możliwości przejść w zdalny tryb pracy (o ile oczywiście mamy taką możliwość). Dotyczy to szczelnie okresów wysokiej aktywności wirusa i dużych liczb zachorowań, z jakimi obecnie w Polsce mamy do czynienia.

Niestety zasady, szczepienia i kolejne ograniczenia pozostają jedynie formalnymi ustaleniami do momentu, w którym odpowiedzialnie nie zacznie zachowywać się społeczeństwo. To wyłącznie od naszej postawy, świadomości i odpowiedzialności zależy to, kiedy uporamy się z największym wyzwaniem współczesności jakim jest pandemia wirusa Sars-cov-2.do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium