Test antygenowy najszybszym sposobem zbadania pod kątem Covid-19
66.jpg

Choć liczba zakażeń koronawirusem spada, wciąż istnieją realne obawy przed trzecią falą zachorowań. Oprócz stosowania się do obowiązujących zasad i reżimu sanitarnego, tym, co każdy z nas może zrobić, to test antygenowy na koronawirusa. Pozwala on na błyskawiczną diagnostykę - szybko wykrywać zarażenie wirusem sars-cov-2 i ograniczać rozprzestrzeniania się Covid-19.

Z jednej strony sytuacja pandemiczna wydaje się w kraju stabilizować. Liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem jest stabilna - nie rośnie po prostu gwałtownie. W poniedziałek, 1 lutego, odnotowano niewiele ponad 2500 nowych przypadków.

"Mamy 2 503 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (440), pomorskiego (243), kujawsko-pomorskiego (219), dolnośląskiego (202), małopolskiego (182), zachodniopomorskiego (182), wielkopolskiego (150), śląskiego (131), podkarpackiego (116), łódzkiego (113), lubuskiego (91), podlaskiego (82), warmińsko-mazurskiego (82), lubelskiego (69), świętokrzyskiego (63), opolskiego (44). 94 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - podało Ministerstwo Zdrowia w porannym komunikacie.

Dodatkowo z dniem 1 lutego zaczęły obowiązywać w Polsce nowe zasady odnośnie do luzowania kolejnych obszarów gospodarki i życia publicznego.

Nastąpiło więc:

 • otwarcie sklepów w galeriach handlowych przy zachowaniu reżimu sanitarnego,
 • zniesienie tzw. godzin dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12)
 • otwarcie galerii sztuki i muzeów (przy zachowaniu ograniczenia maksymalnie jednej osoby na 15 m kw).

Obowiązujące obostrzenia związane z pandemią Covid-19

Cały czas mamy jednak sporo innych ograniczeń, które budzą coraz większe wątpliwości wśród przedsiębiorców. Już dziś wiemy także, że obowiązywać będą ona do 14 lutego:

 • Hotele są dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych
 • Zamknięte pozostają stoki narciarskie. Infrastruktura sportowa dostępna tylko do uprawiania sportu zawodowego
 • Wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie (od 23.01 zwolnione z obowiązku są osoby posiadające negatywny wynik testu na COVID-19)
 • W zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób
 • Zakaz organizacji wesel i konsolacji
 • Zamknięte są siłownie, kluby fitness i aquaparki
 • Zamknięte są restauracje i bary, a posiłki mogą być wydawane tylko na wynos
 • Nauka zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych, szkołach średnich, w technikach i szkołach wyższych (z wyjątkami)
 • Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian
 • W sklepach i kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 m kw. pomieszczenia

Test antygenowy najszybszym sposobem wykrycia koronawirusa

Test antygenowy, który bada obecność wirusa koronawirusa Sars-cov-2, to wciąż jedno z najskuteczniejszych narzędzi walki z pandemią Covid-19. Szybki test pozwala wykrywać, czy w naszym organizmie obecny jest koronawirus. Jeśli wynik jest pozytywny, oznacza to konieczność nałożenia na siebie odpowiedniego rygoru sanitarnego - przede wszystkim auto kwarantanny - oraz bacznego obserwowania ewentualnych symptomów.

Warto pamiętać, że przeszło 80 proc. wszystkich zachorowań przebiega w sposób bezobjawowy. Dlatego tak ważny jest właśnie test antygenowy na koronawirusa - nie ma bowiem innej formy szybkie auto diagnostyki. Możliwość przeprowadzenia badania w domu ogranicza możliwość zarażenia wirusem innych osób. A jeśli zakażenie przebiega w sposób łagodny, spokojnie jesteśmy sobie w stanie sami poradzić z chorobą.

Test antygenowy antygenowy wykrywa białka wirusa, które stymulują organizm do wytwarzania przeciwciał przeciwko wirusowi. Jest szybki do wykonania, wynik po kilkunastu do kilkudziesięciu minutach. Wykorzystywany jest do szybkich badań w domu czy badania przesiewowego pacjentów, u których już występują objawy.
Alternatywą są testy PCR, które wykrywają wirusowe RNA przy użyciu techniki zwanej reakcją łańcuchową polimerazy, wykrywają zakażone osoby w niemal 100 proc. przypadków. W tym przypadku jednak potrzeba wyszkolonego personelu i aparatury, a wyniki otrzymuje się dopiero po upływie kilku. godzin.

Testy antygenowe są znacznie szybsze – dają wyniki w mniej niż 30 minut. No i są oczywiście tańsze. Ich wadą z drugiej strony jest mniejsza niż w przypadku testów PCR czułość - one mogą wykryć nawet śladowe ilości wirusa SARS-CoV-2.
Test należy wykonać w 5-7 dni od pojawienia się objawów wskazujących na COVID-19, ponieważ dochodzi wówczas do intensywnego namnażania się (czyli replikacji) wirusa. Moment ten można również wyznaczyć od chwili w której podejrzewamy, że mieliśmy kontakt z osobą zarażoną.do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium