Test antygenowy Sars-Cov-2. Kiedy najlepiej wykonać szybki test na koronawirusa?
70.jpg

Test antygenowy na koronawirusa pozwala wykrywać aktualnie obecne w organizmie zakażenie. Kiedy dokładnie najlepiej wykonać test na Covid i kiedy powtórzyć badanie?

Przypomnijmy - test antygenowy to szybki chromatograficzny test immunologiczny służący do wykrywania antygenu SARS-CoV-2 w organizmie człowieka. Jest on przeznaczony do wczesnego rozpoznania zakażenia u pacjentów, którzy posiadają typowe dla koronawirusa objawy, ale także dla osób, które podejrzewają, że mogły się zarazić, jednak żadnych objawów nie wykazują. Dzięki możliwości przeprowadzenia testy w domu i uzyskania wyniku w kilkanaście minut, test jest stosowany jako szybkie narzędzie diagnostyczne. Skuteczność takich testów wynosi aż 80%.

Kiedy najlepiej przeprowadzić testy antygenowe?

Pandemia koronawirusa trwa, obawy o trzecią falę są uzasadnione. Mimo że w Polsce liczba nowych zakażeń na przestrzeni ostatnich dni się ustabilizowała, to sytuacja w Europie jest trudna. Ponieważ jednak choroba wywoływana przez Covid-19 powoduje różne objawy (lub nie powoduje ich wcale), bardzo istotna jest samokontrola społeczeństwa, a w razie potrzeby sprawdzenie we własnym zakresie, czy wirus jest aktywny. Do potwierdzenia infekcji z kolei niezbędne jest wykonanie testów. Dopiero wynik ujemny da nam pełny obraz sytuacji.
Badania diagnostyczne w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wykonuje się w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że dana osoba została narażona na infekcję. Chodzi tu przede wszystkim o kontakt z osobą zarażoną. Wykonanie testy antygenowego polega na pobraniu wymazu z nosogardła. Badanie najlepiej wykonać we wczesnym stadium choroby – 5-7 dni od momentu pojawienia się objawów.

Koronawirus Sars-Cov-2 pod kontrolą? Reżim sanitarny i testy

Sposoby na walkę z pandemią w teorii są stosunkowo proste - wystarczy stosować się do obowiązujacych zasad oraz badać się w celach profilaktycznych (testy na obecność przeciwciał lub testy antygenowe). Ale jak wiadomo teoria to jedno, a praktyka to drugie. Choroba Covid-19 i koronawirus Sars-Cov-2 stały się największym w skali globalnej wyzwaniem, z którym wszyscy musimy sobie poradzić.

Tym, co każdy z nas może i powinien zrobić, oprócz zachowania dystansu, noszenia maseczki oraz dezynfekowania rąk, to w miarę możliwości zaostrzyć się w testy do własnego użytku i w miarę regularnie badać się pod kontem obecności koronawirusa. Optymalnym rozwiązaniem jest zamówienie zestawu testów: na obecność przeciwciał (wynik testu powie nam, czy mieliśmy kontakt z koronawirusem i czy nasz organizm wytworzył przeciwciała) oraz właśnie test antygenowy. Nawet jeśli czułość testów (mniejsza niż testów RT-PCR) budzi nasze wątpliwości, to ujemny lub dodatni wynik takiego testu będzie dla nas kluczową wskazówką odnośnie do dalszego postępowania.

Największą zaletą testów antygenowychh jest ich dostępność, cena oraz czas przeprowadzenia i oczekiwania na wynik. Dają wyniki szybko, są tańsze, jednak nie są tak czułe jak PCR, które mogą wychwycić nawet śladowe ilości wirusa SARS-CoV-2. Typowy test antygenowy zaczyna się od wymazu z tylnej części nosa lub gardła (chociaż firmy opracowują zestawy wykorzystujące łatwiejsze i bezpieczniejsze do pobrania próbki śliny). Próbka z wymazem jest mieszana z roztworem, który "rozbija" wirusa i uwalnia jego białka. Mieszanka trafia na pasek papieru zawierający przeciwciało przystosowane do wiązania białek wirusa. Pozytywny wynik testu to fluorescencyjna poświata lub ciemny pasek.do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium