Test kasetkowy i badanie przeciwciał po szczepieniu
72.jpg

Badanie pod kątem obecności przeciwciał warto robić nie tylko wtedy, gdy chcemy sprawdzić, czy mieliśmy kontakt z wirusem Sars-Cov-2. Test kasetkowy warto przeprowadzić także w momencie, w którym właśnie podana została nam pierwsza lub druga dawka szczepionki.

W Polsce na dobre ruszyły szczepienia. Choć początkowo pierwsze działania rządu nie były przekonujące, wszystko wygląda na to, że największym wyzwaniem w tym procesie będzie regularna dostawa zamówionych przez nasz kraj szczepionek. Jak podało Ministerstwo Zdrowia we wtorek, 16 lutego wykonano w naszym kraju blisko 69 tys. szczepień, co daje w sumie liczbę 2 230 117 szczepień. Przy czym pierwszą dawkę otrzymało 1 538 733 osób, drugą 691 380 osób.

Zrób test kasetkowy na przeciwciała po szczepieniu

Testy kasetkowe na obecność przeciwciał koronawirusa Sars-Cov-2 to jedno z najważniejszych narzędzi do walki z pandemią Covid-19. Do tej pory jednak były one stosowane przede wszystkim przez osoby chcące wykrywać, czy miały kontakt z wirusem i są obecnie w momencie bardziej podatnym na zakażenie. Tymczasem coraz większa część społeczeństwa jest zaszczepiana, a skuteczność szczepionki najszybciej sprawdzić można właśnie wykonując test kasetkowy na obecność przeciwciał IGG/IGM.

Szybki test serologiczny w przeciwieństwie do testów antygenowych, nie diagnozuje, że wirus aktualnie jest obecny w naszym organizmie i czy toczy się infekcja. Bada on obecność przeciwciał. Można więc powiedzieć, że pośrednio bada także skuteczność podane szczepionki, którą właśnie otrzymał pacjent. Ujemny wynik testu pozwala stwierdzić, że ilość przeciwciał nie jest jeszcze wystarczająca, aby organizm mógł skutecznie walczyć z koronawirusem.

Czym w praktyce jest badanie serologiczne w kierunku SARS-CoV-2? W skrócie polega ono na identyfikacji przeciwciał IgM i IgG specyficznych dla koronawirusa. Należy jednak pamiętać, że ujemny wynik testu serologicznego nie wyklucza przebiegu infekcji koronawirusem. Jeśli wynik jest dodatni, najlepiej potwierdzić go przeprowadzeniem testu molekularnego RT-PCR.

IgM i IgG. Czym się różnią?

Przeciwciała IgM są wytwarzane nawet po 3 dniach od momentu zakażenia. Są też mniej specyficzne, w związku z czym rośnie ryzyko, że badanie ich stężenia da fałszywie dodatni wynik. Obecność przeciwciał klasy IgM może bowiem być skutkiem zetknięcia się zarówno z koronawirusem SARS-CoV-2, jak i z innymi szczepami koronawirusów.

Przeciwciała klasy IgG pojawiają się wówczas, gdy poziom przeciwciał klasy IgM zaczyna spadać. Ich stężenie znacząco rośnie zaś po 2-3 tygodniach od zakażenia – a więc kiedy coraz trudniej wykryć samego wirusa na drodze testów RT-PCR. W przeciwieństwie do przeciwciał IgM mogą świadczyć o tym, że infekcję mamy już za sobą, mogą też utrzymywać się w organizmie dłużej, zapewniając nam tym samym tymczasową odporność na ponowne zakażenie się koronawirusem Sars-Cov-2.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium