Test kasetkowy na przeciwciała koronawirusa w każdej apteczce
74.jpg

Przeprowadzanie testów na koronawirusa w Polsce niestety nie jest czymś powszechnym. Mimo że wykonuje się ich od kilku do kilkudziesięciu tysięcy dziennie, są to przeważnie osoby wykazujące objawy zakażenia koronawirusem. Warto jednak szybki test mieć zawsze pod ręką.

Test kasetkowy to innymi słowy test serologiczny pozwalający wykrywać obecność przeciwciał IgM i IgG, które są charakterystyczne dla koronawirusa Sars-Cov-2. Nie określają one jednoznacznie, czy wirus obecny jest w naszym organizmie. Chodzi bardziej o diagnostykę i profilaktykę pod kontem infekcji. Po przeprowadzeniu takie testu będziemy wiedzieli, czy pacjent miał styczną z koronawirusem, ponieważ pobrana próbka pokaże ewentualną obecność przeciwciał. Nie jest konieczne przy tym udanie się do specjalistycznego laboratorium - taki test można zamówić szybko w internecie oraz przeprowadzić w domu.

Test kasetkowy dobrze mieć w domu

Niemal rok upłynął chwili, w której na dobre wybuchła pandemia koronawirusa. Wiele się w tym czasie zmieniło jeśli chodzi o społeczne zachowania i przyzwyczajenia. Jeśli spojrzeć przez chwilę z nieco innej strony na całą tę sytuację, można doszukać się i pozytywnych efektów. Jest nimi przede wszystkim mniejsza liczba zachorowań na grypę i zwykłe przeziębienia, co zawdzięczamy właśnie nowym nawykom, których wszyscy musieliśmy się uczyć - dezynfekcji rąk, zakrywaniu ust i nosa, zachowywaniu społecznego dystansu.

Do końca walki z pandemią wciąż jeszcze droga daleka. Wiele czasu upłynie, zanim wszyscy zostaniemy zaszczepieni, nie wiemy też, czy i kiedy pojawią się nowe szczepy koronawirusa. Pozostaje wierzyć, że nawet jeśli tak się stanie, będzie można skutecznie z nimi walczyć przy pomocy odpowiednio modyfikowanej szczepionki.

Wracając jeszcze do nowych nawyków, jednym z nich jest też konieczność zaopatrzenia się w testy diagnostyczne. Mogą to być zarówno te antygenowe, jak i na przeciwciała, przy czym pamiętać należy, że dodatni wynik testu będzie dla nas istotną informacją odnośnie do tego, co powinniśmy dalej zrobić.

Diagnostyka pod kątem koronawirusa Sars-Cov-2

Dlaczego warto w domowej apteczce mieć zapas testów? Ponieważ żyjemy w czasach większej odpowiedzialności społecznej, i sam fakt, że nie mamy żadnych objawów zakażenia koronawirusem Sars-Cov-2 nie zwalnia nas z obowiązku przeprowadzenia testów. Chodzi wiedzę, czy na pewno nie jesteśmy zakażeni, a wynik badania powie nam, czy powinniśmy sięgnąć po wykonanie testu antygenowego, czy wystarczy zwykłe badanie przeciwciał. Czasem więc wystarczy wyłącznie próbka krwi, nie od razu musimy poddawać badaniu nasz materiał genetyczny i wykonywać test genetyczny PCR.

Czułość testów kasetkowych, ze względu na łatwość przeprowadzenia i niezbyt skomplikowana konstrukcję jest oczywiście niższa niż specjalistycznych testów przeprowadzanych w warunkach laboratoryjnych, gdzie przeprowadza się m.in. testy genetyczne RT-PCR. Mimo wszystko zgodnie z danymi producentów testy na obecność przeciwciał mają bardzo wysoką skuteczność: 95% (dla klasy IgG) oraz 96,8% (dla klasy IgM).

Sprawdź, czy masz przeciwciała!

Testy kasetkowe kupić można błyskawicznie w internecie. Nie jest też tajemnicą, że jest to najtańsza opcja zarówno jeśli chodzi o testy na przeciwciała jak i te antygenowe. Warto rozpatrzyć też zakup zestawu testów - przeciwciała pozwolą określić, czy mieliśmy kontakt z wirusem lub np. czy po zaszczepieniu ilość przeciwciał jest już na odpowiednim poziomie. Natomiast test antygenowy pozwoli określić, czy w naszym organizmie ma miejsce tocząca się aktualnie infekcja.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium