Test na koronawirus - Łódź
56.jpg

Według danych epidemiologicznych w województwie łódzkim zanotowano już prawie 60 000 przypadków COVID-19. Sama Łódź nie odbiega zatem statystykami od innych większych miast w Polsce, przy czym również w tym mieście można w wielu miejscach sprawdzić, czy posiada się przeciwciała lub czy jest się nosicielem wirusa Sars-cov-2.

Obecnie w województwie łódzkim notuje się nieco mniej nowych zachorowań niż miało to miejsce w listopadzie, choć wciąż są to dość wysokie liczby. W połowie listopada było to nawet 1500 nowych przypadków nowego zakażenia dziennie, połowa grudnia przynosi wartości o połowę niższe. Niezależnie od obowiązujących w danej chwili przepisów i obostrzeń, warto samemu postawić na diagnostykę i na przykład samodzielne przeprowadzenie testu na koronawirusa. Jest to możliwe oczywiście również w Łodzi.

Łódź. Gdzie zrobić test na koronawirus?

Test na koronawirusa jest jednym z najważniejszych elementów walki z pandemią. Niezależnie od tego, czy obserwujemy u siebie objawy zakażenia wirusem Sars-cov-2, powinniśmy regularnie poddawać się takiemu badaniu. Pamiętajmy, że największym zagrożeniem są właśnie osoby przechodzące chorobę bezobjawowo, ale zarażające Covid-19 innych. I to właśnie dlatego tak ważne jest diagnostyka.

Generalnie istnieją dwie formy przeprowadzenia testu. Pierwszym - najprostszym i najtańszym - jest zakup w internecie, przy czym dostępne są dwa rodzaje testów: na obecność przeciwciał wirusa Sars-cov-2 oraz tzw. test antygenowy. Zamówienie jest realizowane w 24 godzin, przeprowadzenie testu polega na wykonaniu badania we własnym zakresie, a wynik w obu przypadkach otrzymuje się po maksymalnie 20 minutach. Nie jest konieczne skierowanie od lekarza, cena testu to jedynie kilkadziesiąt złotych przy zakupie jednej sztuki. Lepszym rozwiązaniem jest więc zamówienie pakietu testów, gdzie koszt pojedynczej sztuki jest znacząco niższy.

Testy na Covid-19 mobilnie i stacjonarnie

Drugą opcją jest udanie się do odpowiedniego punktu, w którym można przeprowadzić badanie. Można skorzystać z tzw. mobilnych punktów pobrań, jak i laboratorium stacjonarnego znajdującego się zwykle przy szpitalach, klinikach czy w dedykowanym centrum medycznym. One przeprowadzają przede wszystkim testy genetyczne (PCR). Jest to badanie, w którym wykorzystuje się wiedzę z zakresu biologii molekularnej. Jego nazwa pochodzi od angielskiego polymeraze chain reaction, czyli reakcja łańcuchowej polimerazy. Aby wykonać test, konieczne jest pobranie próbki materiału do badania, następnie wykonuje się analizę, mającą na celu odnaleźć określony materiał genetyczny, charakterystyczny np. dla danego wirusa.

Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje testów PCR: genetyczny PCR przesiewowy oraz test RT-PCR.

Wykaz punktów oraz aktualizowana codziennie specjalna mapa, na której zaznaczono lokalizację wszystkich miejsc pobrań, wraz z numerami telefonów oraz godzinami przyjęć, znajduje się na stronie pacjent.gov.pl z podziałem na województwa i miasta.

Przed udaniem się do punktu pobrań należy sprawdzić, gdzie jest najbliższy punkt, w jakich godzinach jest otwarty, bo liczba nowo otwartych punktów codziennie się zwiększa. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego oczekiwania w kolejce na pobranie wymazu. Punkt pracuje kilka godzin, zazwyczaj najwięcej osób przychodzi tuż po otwarciu.

W samej Łodzi dostępnych jest także wiele mobilnych punktów pobrań, gdzie badanie mogą wykonać przede wszystkim osoby posiadające zlecenie: 

  • na badanie wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)
  • na badanie wystawione przez lekarza lub felczera, którzy udzielają świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
  • na badanie wystawione przez lekarza pracującego w hospicjum lub zakładzie opiekuńczo-leczniczym
  • na badanie wystawione przez inspekcję sanitarną wystawione przed przyjęciem do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego
  • przed przyjęciem do domu pomocy społecznej
  • przed przyjęciem do hospicjumprzed przyjęciem do stacji dializ.

Lista dostępnych aktualnie punktów mobilnych dostępna jest również na rządowej stronie: pacjent.gov.pl.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium