Test na koronawirusa - Kraków. Gdzie zrobić test na koronawirusa? Krakó walczy z pandemią.
58.jpg

Kraków od samego początku pandemii musi radzić sobie z dużą liczbą i wysoką dynamiką nowych zachorowań na COVID-19. POdobnie jak w innych większych miastach również w Krakowie istotna jest diagnostyka w kierunku zakażenia koronawirlsem Sars-cov-2. Gdzie można zrobić test na koronawirusa i sprawdzić, czy jest się zarażonym lub czy ma się przeciwciała?

Koronawirus nie oszczędza żadnego miasta w Polsce. Im większa gęstość zaludnienia tym niestety większe prawdopodobieństwo zakażenia. Dotyczy to również Krakowa, które od samego początku pandemii musi radzić sobie z dużą liczbą chorych. Dodatkowo miasto jest silnie uzależnione od turystyki - nowo wchodzące w życie zasady i obostrzenia nie ułatwiają życia przedsiębiorcom - przede wszystkim restauratorom oraz właścicielom hoteli.

Jak zatem mieszkańcy mogą wspierać miasto w walce z koronawirusem? Oczywiście biorąc na siebie część odpowiedzialności - stosując się do podstawowych zasad (dystans, dezynfekcja, maseczki) oraz w miarę możliwości wykonując testy we własnym zakresie.

Kraków. Gdzie po testy na koronawirusa?

Sposobów na szybkie badanie pod kątem Covid-19 w Krakowie jest wiele. Wszystko zależy oczywiście od tego, w jakim aktualnie znajdujemy się stanie i jak szybko chcemy uzyskać wynik. W tym przypadku możemy zdefiniować dwa rodzaje sytuacji. Jeśli badanie pod kątem koronawirusa jest działania typowo profilaktycznym - na przykład mieliśmy styczność z osobą, która mogła być zarażona - najlepszym sposobem jest przeprowadzenie badania na koronawirusa w domu po wcześniejszym zamówieniu testu w internecie. Tutaj mamy dwa rodzaje testów do wyboru: antygenowy, który pozwala wykryć aktualnie toczącą się w organizmie infekcję oraz test na obecność przeciwciał, którego wynik powie nam, czy i mniej więcej kiedy mieliśmy styczność z wirusem.

Żadne z powyższych testów nie daje 100 procentowej pewności, jednak ich skuteczność sięga ponad 90 procent. Samo badanie jest dość proste do przeprowadzenia, a oby przypadkach wynik otrzymuje się po kilkunastu minutach. Testy, które można zamówić z dostawą do domu są bardzo istotnym elementem indywidualnej opieki zdrowotnej, która w bardzo dużym stopniu może poprawić pandemiczną sytuację w całym kraju. Przeprowadzenie testu kasetkowego zamówionego w internecie jest rekomendowane również wszystkim, którzy nie widzą u siebie żadnych objawów ani powodów, dla których mieliby się przebadać. Pamiętajmy, że często nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy i kiedy mieliśmy kontakt z osobą zarażoną, tym samym nie mamy nigdy 100 procentowej pewności, że i my nie zostaliśmy zarażeni. A to właśnie takie osoby, które przechodzą chorobę w sposób absolutnie bezobjawowy są największym problemem w skutecznej walce z pandemią koronawirusa Sars-cov-2.

Covid-19 pod kontrolą

Jeśli jednak coś budzi nasz niepokój - objawy są dokuczliwe i ewidentnie wskazują na możliwą obecność koronawirusa, rekomenduje się przeprowadzenie najlepiej testu genetycznego, który można zrobić w wielu miejscach również w Krakowie. Istnieje kilka sprawdzonych metod wykrywania koronawirusa i należą do nich: test płytkowy na przeciwciała, metoda serologiczna ELISA także wykrywająca przeciwciała oraz badanie genetyczne PCR.

Badanie genetyczne PCR wykrywa obecność materiału genetycznego wirusa (RNA wirusa) w próbce pobranej od pacjenta. Według zaleceń WHO próbką taką może być wymaz z gardła lub nosogardzieli, krew, mocz lub w rzadkich przypadkach stolec. W badaniu koronawirusa najważniejsza jest odmiana PCR z użyciem odwrotnej transkryptazy (ang. Reverse transcription PCR, RT-PCR). Takie badanie można przeprowadzić w Krakowie m.in. w następujących placówkach:

  • Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
  • Szpital Uniwersytecki UJ
  • Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SPdo góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium