Test na koronawirusa w każdej firmie? Właściciele firm obawiają się konsekwencji Covid-19
100.jpg

Pandemia wirusa Sars-cov-2 wpływa na sytuację wielu polskich firm. Cześć pozostaje zamknięta, część poniosła konsekwencje zakażenia pracowników. Rodzi się więc pytanie, czy firmy powinny szerzej korzystać z testów na koronawirusa? A jeśli tak, to jakich: antygenowych czy genetycznych?

W maju zaczną się szczepienia w firmach, które spełnią wynikające z rozporządzenia warunki, np. zbiorą określoną liczbę chętnych. Nie wszyscy pracownicy zechcą się poddać szczepieniom, nie wszyscy też mogą. Oznacza to, że niezależnie od tempa programu szczepień, część pracujących w dalszym ciągu będzie mogła zachorować na covid-19, przez co nie tylko "wypadną" z pracy na 10 dni (tyle trwa izolacja), ale w najgorszym wariancie mogą zdestabilizować działanie całej firmy. Nie chodzi tylko o nieobecność w pracy, ale konieczność skierowania do kwarantanny większej liczby pracowników, którzy mieli kontakt z zakażonym.

Zapobiec temu może wyłącznie testowanie pracowników. Aby jednak przeprowadzanie testów nie było "sztuką dla sztuki", osoby planujące takie działania muszą pamiętać o tym, jak przeprowadzać testy, by wyniki były jak najbardziej wiarygodne.

Rodzaje testów na koronawirusa

Od marca 2020 roku dla celów diagnostycznych stosuje się w naszym kraju dwa rodzaje testów na obecność SARS-COV-2: genetyczne i antygenowe. Jest między nimi sporo różnic. Najogólniej rzecz biorąc: molekularny (genetyczny) – RT-PCR polega na sprawdzeniu, czy w próbce znajduje się RNA (materiał genetyczny) SARS-CoV-2, zaś i test antygenow pozwala na szybkie wykrycie antygenu SARS-CoV-2 w próbkach wymazu z nosogardła.

Testy genetyczne, wykonywane metodą RT-PCR (reverse transcription polymerase chain reaction), stosowane są od początku pandemii. Szybkie testy pojawiły się później.

Testy na covid-19. Test antygenowy i RT-PCR - różnice

Test antygenowy jest tańszy i szybszy do wykonania w porównaniu z badaniem molekularnym wykonywanym metodą RT-PCR. Wynik testu antygenowego pacjent otrzymuje już po kilku, kilkunastu minutach, zaś na wyniki testu PCR trzeba czekać co najmniej 24 godziny. Czy oznacza to, że test antygenowy jest bardziej rekomendowany niż test genetyczny? Byłoby to ogromne uproszczenie. Wprawdzie test antygenowy cechuje się wysoką swoistością, co oznacza, że pozytywny wyniki badania z wysokim

prawdopodobieństwem potwierdza zakażenie SARS-CoV-2, to jednak jego skuteczność jest niższa niż badania molekularnego RT-PCR. Wobec tego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca do diagnostyki COVID-19 test genetyczny.

Mimo to w Polsce zrównano ważność obu rodzajów testów. Poinformował o tym w październiku 2020 roku minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Do tej pory zawsze mieliśmy do czynienia z sytuacją, że nawet po zastosowaniu testu antygenowego, należało wykonać i tak test PCR. Chcemy na większą skalę wprowadzić testowanie testami antygenowymi - oświadczył. Zmiana miała umożliwić szybsze testowanie w sytuacji, gdy bardzo wzrosłą liczba nowych przypadków (w tamtych dniach stwierdzano po 25-27 tys. nowych przypadków dziennie). Pozytywny (dodatni) wynik testu antygenowego jest obecnie traktowany tak samo jak wynik testu molekularnego RT-PCR.

Testy RT-PCR: najważniejsze informacje

Test RT-PCR wykonywany jest w określonych sytuacjach:

- potwierdzenie zakażenia SARS-CoV-2 u osób, u których występują objawy typowe dla zakażenia

- potwierdzenie zakażenia po wcześniejszym uzyskaniu dodatnich wyników testu przesiewowego

Największe stężenie wirusa w nosogardzieli człowieka występuje w pierwszym tygodniu od momentu wystąpienia pierwszych objawów zakażenia. Materiałem wyjściowym do badania jest wymaz z gardła lub nosogardzieli, z którego izolowany jest materiał genetyczny wirusa. Dzięki badaniu RT-PCR można też monitorować, czy choroba została już pokonana, a pacjent jest ozdrowieńcem.

Badanie w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 wykonywane jest wyłącznie w specjalnych punktach wymazowych.

Szybkie testy antygenowe: najważniejsze informacje

Szybki test antygenowy pozwala szybko wykryć infekcję COVID-19. Wynik dostępny jest w ciągu kilkunastu minut.

Przeznaczony jest dla pacjentów z objawami sugerującymi chorobę COVID-19. Wymaz do badania pobierany jest z nosogardzieli. Test wykonać można w specjalistycznym punkcie pobrań, ale też w domu.

Jeżeli wynik testu - niezależnie od rodzaju - jest dodatni, pacjent musi niezwłocznie udać się na 10-dniową izolację. Z kolei jego domownicy i inne osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną, muszą się udać na 17-dniową kwarantannę.

Szybki test antygenowy: kiedy nie należy go przeprowadzać

Regularnie w przestrzeni medialnej pojawiają się głosy, że w Polsce wykonujemy za mało testów, więc nie wyłapujemy chorych bezobjawowo. Takie myślenie prowadzi jednak do pułapki, bo nie chodzi o to, by testować przypadkowe osoby, lecz kierować na nie osoby, u których zakażenie koronawirusem jest możliwe.

"Wykonywanie badań antygenowych ma sens tylko wtedy, kiedy występują objawy choroby - lub w okresie tuż przed pojawieniem się objawów. Robienie tych testów u osób bezobjawowych jest bez sensu" - wyjaśniał prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

"Bezsens zafundowali sobie Słowacy. Zrobili masowe testowanie testami antygenowymi w nadziei, że wykryją osoby bezobjawowe i będą je izolować. Zapomnieli tylko, że testy u osób bezobjawowych mają bardzo niską czułość, bo nawet w tych najlepszych jest ona na poziomie 25 proc." - dodał ekspert.

Z całym naciskiem podkreślił, że wykonywanie takiego testu ma sens wyłącznie w okresie aktywnej choroby, gdy pacjenci źle się czują.

"Ważne, by wykonać test antygenowy w ciągu tygodnia od wystąpienia objawów" - zaznaczył prof. Flisiak.

Testy immunologiczne na koronawirusa

Pomocniczo w procesie monitorowania epidemii stosuje się również testy immunologiczne. Przydatne okazują się testy serologiczne, które służą do wykrywania przeciwciało zwalczających koronawirusy. Do wykrywania koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19 wykorzystuje się proste badania serologiczne (immunologiczne) z pobranej z palca krwi oraz skomplikowane badania genetyczne.Materiał do badania pobiera się z krwi żylnej. Test serologiczny potwierdza przebyte zakażenie.

Trwają prace nad testem serologicznym, który będzie wykrywał przeciwciała IgM/IgG dla koronawirusa SARS-CoV-2.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium