Testy RT-PCR na koronawirusa. Czym się charakteryzują i jak się do nich przygotować?
76.jpg

PCR to badanie oparte na biologii molekularnej. Skrót PCR jest rozwinięciem określenia polymeraze chain reaction, czyli reakcji łańcuchowej polimerazy. Wykonanie testu uzyskuję się po pobraniu próbki materiału do badania z nosa lub nosogardzieli, która następnie poddana jest szczegółowej analizie. Jej efektem ma być potwierdzenie obecności wirusa lub jego brak w organizmie.

Badania pod kątem obecności koronawirusa w organizmie można wykonać na wiele sposobów. Ponieważ wirus Sars-Cov-2 wciąż bardzo szybko się rozprzestrzenia, należy wykrywać go za wszelką cenę, aby uniknąć kolejnych zakażeń, stwarzając tym samym warunki do pojawiania się kolejnych mutacji. Dlatego tak istotna jest diagnostyka, a wynik testu jest istotną wskazówką dla dalszych kroków jakie pacjent powinien podjąć, jeśli wynik testy wskaże, że koronawirus jest obecny w jego organizmie.

Rodzaje testów na koronawirusa

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się testy antygenowe. Ich istotną cechą jest dostępność - każdy, kto chce sprawdzić, czy w jego organizmie toczy się aktualnie zakażenie, może zamówić test w internecie i w około 48% uzyskać potwierdzenie. Konieczny jest wtedy wymaz z nosa lub nosogardzieli. Test antygenowy jest tańszy w porównaniu do badania wykonywanego metodą RT-PCR, posiada jednak istotne ograniczenia - charakteryzuje się niższą czułością.

Test antygenowy to jednak tylko jeden ze sposobów. Kolejną opcją jest zakup serologicznych testów kasetkowych - one sprawdzą z kolei, czy w organizmie aktywne jest przeciwciało (a raczej przeciwciała). Również w tym przypadku nie jest konieczna wizyta w labolatorium - test z powodzeniam można przeprowadzić w domu we własnym zakresie.

Test PCR na koronawirusa

Test RT-PCR jest to genetyczny test, stanowiący podstawę do diagnozowania i rozpoznania Covid-19. Pozwala on wykryć materiał genetyczny, czyli białko RNA wirusa Sars-Cov-2. Choć samo badanie jest dość proste i trwa tylko chwilę, już sama analiza to skomplikowany proces laboratoryjny i w przeciwieństwie do testów antygenowych czy kasetkowych musi odbywać się w odpowiednio do tego stworzonych warunkach.

Aby wynik testy ba koronawirus w maksymalnym stopniu odzwierciedlał rzeczywisty stan ewneutldanego zakażenia oraz aby cały proces diagnostyczny był maksymalnie efektywny, należy się do badania odpowiednio przygotować. Najlepiej, gdy test wykonany zostanie rano, po przepłukaniu ust przegotowaną wodą lub po upływie około 3 godzin od ostatniego posiłku. Nie powinno się przed badaniem aplikować czegokolwiek do nosa, nie należy też specjalnie go wydmuchiwać.

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia minimum 2 godziny przed badaniem nie należy dodatkowo:

  • spożywać posiłków
  • pić
  • żuć gumy
  • myć zębów,
  • przyjmować jakichkolwiek leków,
  • palić papierosów.

Wykryć COVID-19 za wszelką cenę

Jak bardzo często przypomina WHO, szeroko zakrojone testowanie osób z podejrzeniem zakażenia jest sposobem na ograniczenie transmisji COVID-19 i opanowanie epidemii do czasu, aż zaszczepiona zostanie odpowiednia część społeczeństw poszczególnych krajów. 

Niestety w Polsce wciąż wykonywanych jest zbyt mało testów. Przeważnie jest to od 20 do 50 tys. testów dziennie, tymczasem ich liczba powinna przekraczać 80, a najlepiej 100 tys. testów. Dlatego tak ważne jest, aby coraz większa część społeczeństwa brała na siebie tę odpowiedzialność i badała się pod kątem obecności czy to przeciwciał czy samego wirusa Sars-Cov-2.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium