W kwietniu 2022 zmieniono zasady dotyczące zlecania i wykonywania testów na obecność SARS-CoV-2. O testowaniu decyduje lekarz POZ, najczęściej pacjent jest kierowany na test antygenowy. Test PCR stosuje się w określonych sytuacjach, w tym przyjęcie do szpitala. Od 1 kwietnia nie można już wykonać darmowego testu na Covid-19 w mobilnych punktach wymazowych, czy aptecznych.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski ogłosił zniesienie epidemii w Polsce, podkreślając przy tym istotę odpowiedzialności i samoobserwacji u osób, które rozpoznały u siebie charakterystyczne objawy. Testowanie dalej jest ważnym narzędziem zapobiegającym rozprzestrzenianie się wirusa sars-cov-2.

Już w październiku 2020 NFZ uznał, że badania antygenowe są równoznaczne z testem PCR. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił wtedy, że testy antygenowe są taką samą podstawą stwierdzenia wirusa Covid-19. Jak dotąd ten rodzaj badań nie był brany pod uwagę przy wyznaczaniu kwarantanny, wyniki należało potwierdzić testem genetycznym PCR.

Głównym powodem zmiany decyzji rządzących był kolejny znaczący wzrost zachorowań związany przede wszystkim z drugą falą zarażeń. Akceptowanie testów antygenowych stanowi kolejne narzędzie wykorzystywane w celu zatrzymaniu pandemii, szybszej diagnostyce schorzenia, a co za tym idzie zmniejszeniu liczby chorych w trakcie kolejnej fali COVID-19. W Polsce badania genetyczne jako jedyne identyfikowały zakażenie, na wyniki badań czekało się od 1 do 2 dni. W trakcie następnych fal koronawirusa czas oczekiwania zwiększył się nawet do tygodnia, a niektóre z punktów przestały przyjmować nowych pacjentów z powodu braku personelu i małych możliwości przerobowych wszystkich wykonanych testów.

Wiele firm zaczęło wprowadzać nowe, bardziej skuteczne i czułe testy antygenowe. Jedną z takich firm jest Realy Tech ®, która już w połowie października 2020 wprowadziła na rynek swój nowy, profesjonalny wymazowy test antygenowy drugiej generacji, w ciągu 15 min daje on wynik w kierunku obecności koronawirusa. Test uzyskał certyfikat unijny CE i charakteryzuje się swoistością na poziomie 99,22% i czułością rzędu 96,72%. Dla porównania testy dopuszczone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) muszą mieć czułość ≥ 80%, a swoistość ≥ 97%. 

Produkt zdecydowanie przewyższa minimalne standardy, a oprócz tego jest bardzo łatwy w użytkowaniu, a przed wprowadzeniem go na rynek przeprowadzono eksperyment, w czasie którego 317 osób, o różnych kwalifikacjach wykonało badanie bez najmniejszego problemu. Próbka do tej metody pobierana jest z nosa, a następnie umieszczana w płynie, który wykrywa cząsteczki SARS-CoV-2. Firma próbuje również uzyskać autoryzację FDA w Stanach Zjednoczonych.

Co to jest dokładnie test antygenowy?

To jakościowa i szybka metoda wykrywania antygenu SARS-CoV-2. Jej próbka pobierana jest z nosa lub nosogardzieli, w zależności od testu. W ten sposób wykrywa się białka, które powstają w czasie replikacji i są niezwykle specyficzne w panującej aktualnie pandemii COVID-19. WHO z powodu drugiej fali COVID-19 dopuściło wykonywanie testów antygenowych i traktowanie ich na równi z testami genetycznymi RPC w dwóch przypadkach:

  • gdy ograniczona jest dostępność testów genetycznych (molekularnych) RT_PCR, FRANKD,
  • gdy czas potrzebny do ich wykonania ogranicza użyteczność kliniczną.

Aby lepiej zrozumieć czym są testy antygenowe, porównamy testy molekularne RT-PCR, PCR oraz szybkie badania antygenowe. W trzech przypadkach zastosowanie testów jest jedno, mianowicie rozpoznanie zakażenia SARS-CoV-2. Różnice pojawiają się przy wyborze materiału do pobrania i tym kto i w jakich przypadkach rekomenduje wykonanie testu. Test antygenowy jest zalecany przez WHO jak i polskie Ministerstwo Zdrowia, tylko w przypadku, kiedy pacjent posiada objawy COVID-19, wymaz tak jak wspomnieliśmy wcześniej jest pobierany wyłącznie z górnych dróg oddechowych, a czasami zdarza się pobranie próbki krwi.

Test antygenowy a test PCR

Test PCR jest rekomendowany przez Ministerstwo Zdrowia, przede wszystkim dla osób z objawami koronawirusa, wymaz do badania pobierany jest z nosa i gardła, nosogardła. Przy teście RT-PCR nie ma wątpliwości i jest polecany przez każdą z instytucji, W tej metodzie do analizy pobierany jest wymaz z górnych lub dolnych dróg oddechowych, a jego wynik nie pozostawia żadnej wątpliwości co do wyniku pozytywnego, jak i negatywnego.

Jeżeli testy antygenowa tak długo nie były respektowane przez rządzących jak i specjalistów w kwestii medycyny, co się zmieniło w ich podejściu? Druga fala mocno dała się we znaki całej Europie, jak i Światu. 28 października Komisja Europejska ogłosiła wsparcie dla krajów członkowskich. Ursula von der Leyen zaczęła rekomendować szybkie testy kasetkowe i zapewniła iż Unia przeznaczy 100 milionów Euro na zakup tego modelu testów. 

Należy pamiętać, że testy te mają głównie pomóc służbie zdrowia w badaniu osób, odróżnianiu osób chorych od zdrowych i izolowaniu zakażonych, w ten sposób zmniejszając ryzyko rozprzestrzeniania się nowych szczepów koronawirusa. Jeśli zauważasz u siebie objawy podobne do tych występujących przy COVID-19, nie lekceważ ich, zgłoś się do swojego lekarza i wykonaj test. 

Testy antygenowe drugiej generacji

Test antygenowy wymaz (1szt.) Test antygenowy wymaz (1szt.)
Cena: 12,00 zł 25,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Testy antygenowe wymaz (2szt.)(11,5zł/szt.)  Testy antygenowe wymaz (2szt.)(11,5zł/szt.)
Cena: 23,00 zł 48,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Testy antygenowe wymaz (3szt.) (11zł/szt.) Testy antygenowe wymaz (3szt.) (11zł/szt.)
Cena: 33,00 zł 69,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Testy antygenowe wymaz (5szt.)(10,5zł/szt.) Testy antygenowe wymaz (5szt.)(10,5zł/szt.)
Cena: 52,50 zł 110,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Testy antygenowe wymaz (10szt.) (10zł/szt.) Testy antygenowe wymaz (10szt.) (10zł/szt.)
Cena: 100,00 zł 210,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Testy antygenowe wymaz (25szt.)(9,5zł/szt.) Testy antygenowe wymaz (25szt.)(9,5zł/szt.)
Cena: 237,50 zł 475,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium