Nowy wariant omikron. Jakie ma objawy?
Nowy wariant omikron. Jakie ma objawy?

Kolejna mutacja koronawirusa dotarła do Polski. Nowy wariant - omikron - został  już oficjalnie potwierdzony. Jakie są charakterystyczne dla niego objawy i jak postępować, aby uniknąć zakażenia? 

Koronawirusy ewoluują i dlatego co kilka miesięcy słyszymy o nowych wariantach. Różnią się od siebie stopniem zakaźności i przebiegiem wywoływanej choroby. Najnowszy wariant, który spowodował zamknięcie granic kilku krajów i wprowadzenie bardziej surowych obostrzeń, zyskał nazwę Omikron i po raz pierwszy został stwierdzony w krajach południowej Afryki. Pierwszy przypadek w Polsce stwierdzono 16 grudnia.

Lekarze w krajach, w których przypadków jest najwięcej – a więc przede wszystkim w Wielkiej Brytanii – mówią, że o tym wariancie wciąż wiemy za mało, by w sposób pewny i jednoznaczny go scharakteryzować. Nie ma natomiast wątpliwości, że Omikron bardzo łatwo się rozprzestrzenia: jest dwu- lub trzykrotnie bardziej zakaźny niż wariant Delta.

Objawy zakażenia Omikronem: co wiemy o nowym wariancie

Wśród najczęściej zgłaszanych dolegliwości pacjenci wskazują zatkany nos, ból gardła i bóle mięśni, zlokalizowane w szczególności wokół pleców oraz dolegliwości jelitowe. Południowoafrykańscy lekarze zaobserwowali natomiast, że pacjenci często skarżą się na nietypowy objaw, jakim jest nocne pocenie się.

Jako że w przypadku Omikrona wciąż jest wiele wątpliwości i znaków zapytania, lekarze przypominają, by nie bagatelizować żadnych symptomów możliwej infekcji, a w przypadku gorszego samopoczucia ograniczyć kontakty z innymi osobami i obserwować swój organizm.

Czy dostępne szczepionki chronią przed wariantem Omikron?

Chcemy wierzyć, że po zaszczepieniu będziemy chronieni. Żadna szczepionka nie chroni jednak w 100 proc. przed ponownym zakażeniem, bo żaden preparat – i nie mówimy tu tylko o tych przeciwko koronawirusom – nie ma pełnej skuteczności. Mimo to nie należy bagatelizować sensu przyjęcia preparatu, bo zaszczepieni dużo łagodniej przechodzą infekcję i szybciej wracają do pełnego zdrowia.

Niestety, nauka nie jest jeszcze w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy dostępne na rynku szczepionki chronią przed nowym wariantem, za to odpowiadając na pytanie, możemy się posiłkować wynikami badań kilku zespołów badawczych.

Naukowcy ze stanowego Uniwersytetu Waszyngton i szwajcarskiej firmy Humabs Biomed przekonują, że szczepionki J&J, Sinopharm i Sputnik V nie chronią przed Omikronem. Skuteczne pozostają preparaty firm Moderna, AstraZeneca i Pfizer. Badanie przeprowadzono na podstawie porównań skuteczności szeroko stosowanych preparatów w odniesieniu do podstawowego wariantu koronawirusa i wariantu Omikron. Wyniki nie zostały jeszcze skontrolowane przez inne zespoły badawcze.

Czy jesteśmy bezbronni w zderzeniu z nową mutacją?

Ponadto badacze ustalili, że produkowany przez GlaxoSmithKline i Vir Biotech lek na Covid-19, sotrovimab, jest trzykrotnie mniej skuteczny w leczeniu zakażenia Omikronem niż w przypadku innych wariantów wirusa.

Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wstępnie zakłada, że błyskawiczna transmisja wirusa może być związana z jego zdolnością do omijania bariery immunologicznej wytworzonej przez szczepienia lub przebycie infekcji. Wstępnie, bo badania nad naturą Omikrona nadal trwają.

To na szczęście nie oznacza, że jesteśmy bezradni w starciu z nowym wariantem. O ile skuteczność dwóch dawek szczepionki może być niewystarczająca i może dojść do zakażeń przełamujących, to podanie trzeciej dawki podwyższa 25-krotnie ochronę przed Omikronem. Nie wiadomo jeszcze, jak długo utrzyma się ta wzmożona ochrona.

Nowy wariant koronawirusa. Jak się przed nim chronić?

Zasady postępowania nie zmieniły się. Nadal musimy, w miarę możliwości, unikać zatłoczonych miejsc, nosić maseczki w zamkniętych pomieszczeniach i wszędzie tam, gdzie zbierają się duże grupy ludzi, nawet na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, że szczepionka nie chroni w pełni, więc musimy stosować zasady znane od kilkunastu miesięcy.

W dalszym ciągu warto wykonywać testy, by mieć pewność, czy nie jesteśmy zakażeni. Do czasu, kiedy lekarze będą mieli pewność, na ile trzecia dawka szczepionki chroni przed zakażeniem, to naprawdę najlepszy środek prewencyjny, by nie zarazić innych osób.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium