Testowanie pracowników sposobem na uniknięcie przestojów w polskich firmach
Testowanie pracowników sposobem na uniknięcie przestojów w polskich firmach

Dwie trzecie Polaków uważa, że pracodawca powinien udostępnić im bezpłatne testy na żądanie. Połowa badanych oczekuje, że cała załoga będzie regularnie testowana przez pracodawcę – wynika z badania przeprowadzonego przez Siemens Healthineers. Rzeczywistość nijak nie przystaje do tych oczekiwań. 

Niektórzy Polacy przestali bać się koronawirusa i przeszli nad nim do porządku dziennego, ale to mniejszość. Z badania przeprowadzonego przez Siemens Healthineers w Polsce w grudniu 2021 roku wynika, że 49 proc. Polaków obawia się zakażenia, kolejne 59 proc. – że zachoruje bliska im osoba.

Polacy nie mają doświadczenia z testami na koronawirusa

Ankietowani przyznali również, że choć pandemia trwa bez mała dwa lata, mają niewielkie doświadczenie z testami diagnostycznymi wykrywającymi koronawirusa. Do tej pory wykonało je 4 na 10 Polaków, przy czym jedynie 14 proc. badało się więcej niż jeden raz. Blisko jedna trzecia wykonywała test z własnej inicjatywy – „na wszelki wypadek, w związku z podróżą czy podejrzanymi objawami". 

W wielu krajach uznano, że skutecznym narzędziem walki z pandemią jest jak najszybsze identyfikowanie osób zakażonych, w związku z czym obywatele mogą w aptekach pobierać bezpłatne testy i wykonywać za każdym razem, gdy stwierdzą pierwsze niepokojące objawy. W Polsce nie wprowadzono takiego systemu: na bezpłatny test PCR trzeba się zgłosić, a warunkiem kwalifikacji jest uprawdopodobnienie, że mogło dojść do zakażenia. Od chwili wystawienia skierowania na test do otrzymania negatywnego wyniku osoba objęta jest ustawową, automatyczną kwarantanną.

Z badania wynika też, że tylko 15 proc. respondentów zetknęło się z testami w pracy, a jednocześnie dwie trzecie Polaków uważa, że pracodawca powinien udostępnić im bezpłatne testy na żądanie. Połowa badanych oczekuje, że cała załoga będzie regularnie testowana przez pracodawcę.

Pracodawcy nie wykorzystują potencjału, jaki niosą ze sobą testy na koronawirusa

Minister zdrowia Adam Niedzielski nigdy nie wspomniało pomyśle umożliwienia szybkiego testowania, więc nie należy zakładać, że państwo weźmie na siebie ten obowiązek. Tę lukę mogą wypełnić pracodawcy, którzy będą kierować pracowników na szybkie testy antygenowe. Nie będzie to działanie wyłącznie z pobudek altruistycznych: szybkie wykrywanie zakażonych pracowników leży w najlepszym interesie pracodawcy. Jeden zakażony pracownik powoduje, że na Sanepid wysyła na 10-dniową kwarantannę wszystkich, którzy mieli bezpośrednia styczność z zakażonym. W sytuacji, gdy pracownicy pracują razem w jednym dużym pomieszczeniu (np. w hali produkcyjnej), może to oznaczać wysłanie na kwarantannę nawet kilkuset osób. To całkowicie dezorganizuje pracę firmy i powoduje powstanie opóźnień w realizacji zamówień. 

Regularne testy to sygnał dla pracowników, że pracodawca dba o ich zdrowie. Szacuje się, że zdalnie pracuje zaledwie ok. 9 proc. zatrudnionych. Dla większości osób codzienne dojazdy komunikacją miejską i spędzanie 8 godzin ze współpracownikami albo klientami lub, w przypadku nauczycieli, uczniami, to rzeczywistość, której w żaden sposób nie mogą zmienić. Każdego dnia narażają się na zakażenie i boją się, że „przyniosą” koronawirusa do domu i doprowadzą do zarażenia się starszego rodzica lub dziecka, które nie zostało jeszcze zaszczepione. To duży ciężar psychiczny, a regularne, bezpłatne i dające błyskawiczny wynik testy ograniczałyby ten strach. 

Testowanie załogi leży w interesie pracodawcy

Testowanie pracowników to również działanie w interesie pracodawcy, bo pozwala możliwie szybko „wychwycić” zakażonych pracowników i tym samym uniknąć przestojów. Wariant Omikron, który jest obecnie dominujący m.in. w Wielkiej Brytanii, charakteryzuje się dużą zakaźnością, więc regularne przeprowadzenie testów powinno stać się standardem w firmach, które nie tylko deklarują, że dobro zatrudnionych leży na sercu ich kierownictwu, lecz naprawdę kierują się takim przeświadczeniem. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium