Koronawirus: sprawdź nowe informacje i zalecenia
Koronawirus: informacje i zalecenia

Temat pandemii mimo wakacji nie schodzi z nagłówków gazet, czy portali informacyjnych. Koronawirus nie odpuszcza, kolejne wzrosty zachorowań przypominają o ostrożności i zachowywaniu podstawowych zasad higieny. Co robić, by ograniczyć ryzyko zarażenia sars-cov-2 i nie wrócić z wakacji z nieproszonym gościem?

Dbanie o bezpieczeństwo swoje i bliskich jest bardzo ważne szczególnie, gdy posiadamy choroby współistniejące ( problemy związane z układem krążenia, oddechowym, czy z cukrzycą). Odpowiedzialna postawa i reagowanie na niepokojące objawy mogą znacznie skrócić rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Koronawirus w Polsce - informacje i zalecenia

Ostatnie raporty dotyczące epidemii covid-19 w Polsce informują o wzroście liczby przypadków infekcji. Ministerstwo podało, że w okresie od 28 lipca do 3 sierpnia 2022 odnotowano 21 973 nowych przypadków, w tym 3 577 ponownych zakażeń. Wakacyjna fala zakażeń koronawirusem jest najbardziej widoczna w województwie mazowieckim i śląskim. Dużą liczbę (powyżej 1000 przypadków) pozytywnych wyników zanotowano także w małopolskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i pomorskim. Najmniej zarażeń było w województwach świętokrzyskim, opolskim i lubuskim. Obecnie w szpitalach na oddziałach zakaźnych w związku z wirusem przebywa 2389 pacjentów.

 

W marcu decyzją Ministra Zdrowia przestały obowiązywać liczne restrykcje, w tym obowiązek zasłaniania ust i nosa, a także kwarantannę. Nie zmienia to jednak faktu, że należy dbać o bezpieczeństwo i zachowywać różnorodne środki ostrożności w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania. Szczególnie seniorom oraz osobom, które posiadają inne choroby towarzyszące zaleca się noszenie maseczek w zamkniętych pomieszczeniach oraz dużych skupiskach. Warto pamiętać także o częstym myciu lub dezynfekowaniu rąk, czy zachowywaniu dystansu społecznego w sklepach i komunikacji zbiorowej.

Kiedy będzie dostępna czwarta dawka szczepionki przeciw covid-19?

Obecnie jedynym skutecznym sposobem na walkę z covid -19 są szczepienia. Światowa Organizacja Zdrowia zachęca do przyjęcia pełnej serii szczepień. Dostępne na rynku szczepionki astrazeneka, moderna lub pfizer/biontech zostały wielokrotnie przebadane. Według specjalistów w tym prof. dr hab. n. med. Andrzeja Horbana oraz medyków pełne zaszczepienie zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu covid-19 oraz zgonu.

 

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski podczas cotygodniowej konferencji poinformował o terminie dostępności kolejnej dawki szczepionki przeciw covidowi. Czwartą, przypominającą szczepionkę będzie można wykonać już na początku września. Od lipca z przypominającej dawki mogły skorzystać seniorzy w wieku 60+ oraz osoby posiadające obniżoną odporność. Do tej pory odnotowano 300 tysięcy wakcynacji.

Raport o koronawirusie - gdzie szukać aktualności o zakażeniach i szczepieniach?

Od początku pandemii w intrenecie można znaleźć wiele artykułów o wirusie covid-19. Zawierają one różnorodne treści, zaczynając od wywiadów z ekspertami, porównań skuteczności szczepionek Moderna i Astrazeneca, po domowe sposoby na zwalczanie objawów infekcji. Informacji dotyczących koronawirusa, szczepień oraz obecnie obowiązujących zaleceń warto szukać w sprawdzonych źródłach. Wszystkie aktualności są dostępne na rządowych stronach (portal gov.pl).

 

Dbając o bezpieczeństwo swoje i bliskich warto zaopatrzyć się w testy antygenowe, szczególnie przed powrotem do pracy i szkoły. Można je wykonać w domu, bez konieczności czekania na skierowanie od lekarza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium