Covid-19: Gdzie kupić test na koronawirusa
Covid-19: Gdzie kupić test na koronawirusa

Sezon wakacyjny w pełni i choć część ludzi zapomniało już o pandemii covid-19, nie oznacza to, że problem całkiem zniknął. Ministerstwo Zdrowia co tydzień informuje o kolejnych zakażeniach koronawirusem. Liczne wyjazdu i brak lub znacznie ograniczone restrykcje zwiększają ryzyko powrotu z urlopu z nieproszonym gościem. Warto to sprawdzić przed ponowną wizytą w biurze czy szkole.

 

Mimo zachowania wielu środków ostrożności nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć infekcji. W trosce o najbliższych warto wykonać test i jak najszybciej zweryfikować alarmujące symptomy. Test antygenowy, time pcr, czy testy molekularne? Co wybrać i gdzie kupić certyfikowany test na covid-19 ?

Wakacje od covid-19 - jak dbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych?

Od początku pandemii koronawirusa minęły ponad dwa lata, każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu odczuł jej skutki. W tym czasie pojawiało się wiele poradników i artykułów dotyczących objawów covid-19, jak i sposobów zapobiegania zakażeniu.

 

Jednym z kluczowych elementów są szczepienia przeciwko covid-19, które zmniejszają ryzyko zarażenia, a także łagodzą przebieg choroby czy negatywne skutki infekcji. Odpowiedzialność i niebagatelizowanie objawów są równie ważne. Gdy rozpoznamy u siebie lub bliskich charakterystyczne symptomy takie jak gorączka, kaszel, duszności, uczucie zmęczenia czy utrata smaku i/lub węchu warto wykonać test. Obecnie są one powszechnie dostępne i nie zawsze wymagają uzyskania zlecenia na test od lekarza POZ.

Dostępne rodzaje testów na koronawirusa

Jeżeli po konsultacji lekarz POZ zdecyduje się wykonać test pacjentowi, ten otrzyma skierowanie na test pcr w wybranych punkcie pobrań. Nie jest to jedyny sposób na wykrycie choroby covid-19, wśród obecnie stosowanych można wyróżnić test rt-pcr, czyli badanie wykonywane metodami molekularnymi realizowane w wyznaczonych miejscach. Wykrywają one materiał genetyczny wirusa sars-cov-2 na podstawie wymazu z nosogardzieli.

 

Pobór materiału z dróg oddechowych, czyli z nosa i gardła jest wykorzystywany także przy testach antygenowych. Te wiążą się z krótszym czasem oczekiwania na rezultat w porównaniu z testowaniem PCR. Za materiał do badania może posłużyć także ślina. Ta metoda jest mniej inwazyjna, jednak odznacza się także nieco mniejszą skutecznością od innych znanych sposobów badania w kierunku covid-19.

 

W kolejnej metodzie testowania związanego z diagnozowaniem obecności sars-cov-2 wykorzystuje się krew żylną. Są to badania serologiczne, które prowadzą do wykrycia obecności przeciwciał powstałych w reakcji na kontakt z wirusem. Test na przeciwciała nie potwierdza, ale też nie wyklucza zakażenia. Wykonywaniu testów serologicznych w laboratorium polega na identyfikacji antygenów igg i igm.

Test antygenowy na koronawirusa bez skierowania, czyli diagnostyka we własnym domu

Na rynku dostępne są różne rodzaje testów, w tym te wykonywane metodą rt-pcr, przesiewowe czy antygenowe. Testy genetyczne wymagają badań laboratoryjnych, co wydłuża diagnostykę. Szczególnie chętnie wybierane są ostatnie z wymienionych, z uwagi na kilka aspektów. Wśród nich można wyróżnić:

 

  • prostą obsługę
  • krótki czas oczekiwania na wynik
  • możliwość wykonania testu samodzielnie
  • wysoką skuteczność
  • atrakcyjną cenę
 
Zaleca się, aby test antygenowy został wykonany w czasie pierwszych 5-7 dni od pojawienia się niepokojących objawów. Należy jednak pamiętać, że ujemny wynik nie zawsze wyklucza zakażenia wirusem sars-cov-2. Warto zatem dla pewności powtórzyć test po kilku dniach.

Gdzie kupić szybki test w kierunku sars-cov-2 ?

Testy w kierunku koronawirusa są ogólnodostępne, można je nabyć m.in. w aptekach i drogeriach. Wygodne w użyciu testy na covid-19 zakupimy także online. Certyfikowane testy antygenowe są dostępne na naszej stronie w różnych wariantach. Posiadają one wszystkie atesty, a także wyróżniają się wysoką skutecznością na poziomie 98,79%.

 

Dzięki szybkiemu testowi antygenowemu poznasz ujemny lub dodani wynik w ciągu 20 minut i to bez wychodzenia z domu. Wygodne w obsłudze zestawy są dostępne w różnych pakietach przeznaczonych zarówno dla klientów detalicznych, jak i hurtowych. Na naszej stronie dostępne są także testy na obecność przeciwciał.

Pozytywny wynik testu na covid, co dalej?

Aktualnie w Polsce nie ma obowiązku odbywania kwarantanny czy szczegółowych restrykcji związanych z zakażeniem covid-19. Gdy wynik testu okaże się pozytywny, lekarz zaleca samoizolację, która może wiązać się ze zwolnieniem lekarskim. O jego długości decyduje lekarz prowadzący (najczęściej jest to 7 dni). Ustalenia te są zależne od różnorodnych czynników takich jak ciężki przebieg infekcji, występowanie chorób współistniejących, wiek pacjenta czy brak szczepienia przeciw covid-19.

 

Z pewnością ważna będzie także odpowiedzialna postawa i troska o najbliższych. Najlepiej sprawdzi się kilkudniowa izolacja oraz stały kontakt z lekarzem, by na bieżąco reagować na ewentualne objawy. Pamiętaj, że masz prawo skorzystać z podstawowej opieki zdrowotnej, w tym porady lekarza pierwszego kontaktu. Nawet w przypadku otrzymania negatywnego wyniku testu warto zastosować samoobserwacje i jeśli to możliwe ograniczyć kontakty społeczne.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium