Covid-19: raport sytuacji w Polsce - 24.08.2022
Covid-19: raport sytuacji
Od marca 2020, gdy w Polsce wykryto pierwsze zakażenia hasła takie jak kwarantanna, izolacja czy epidemia są odmieniane przez wszystkie przypadki. Kolejne restrykcje i strach o bezpieczeństwo najbliższych przez długi czas towarzyszyły ludziom na całym świecie. Jak obecnie kształtuje się sytuacja?
 

Wakacyjna fala zachorowań na covid-19 według ekspertów zbliża się do końca. Liczba nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia w ostatnich tygodniach rosła, osiągając nawet kilka tysięcy pozytywnych wyników dziennie. Ministerstwo Zdrowia w cotygodniowych raportach przedstawia aktualną liczbę zakażeń koronawirusem. O najnowszych danych resort poinformował podczas środowej konferencji.

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza - nowy raport Ministerstwa Zdrowia

Miesiące wakacyjne od początku trwania pandemii były dla wielu przysłowiowym oddechem od kolejnych newsów związanych z koronawirusem w Polsce i na świece, czy uciążliwych ograniczeń. Jednak w ostatnich tygodniach docierają do nas kolejne informacje o wzroście dziennej liczby zachorowań na covid.

 

Dane z okresu 18.08.20220-24.08.2022 wskazują na 26 969 potwierdzone przypadki (w tym 4 663 ponownych zakażeń). W tym czasie wykonano ponad 74 tysiące testów pod kątem obecności koronawirusa. Z najnowszego raportu wynika, że obecnie w szpitalach jest 3025 zajętych łóżek przez pacjentów zakażonych sars-cov-2. W związku z infekcją koronawirusem w naszym kraju zmarło w tym czasie 26 osób. Z powodu współistnienia covid-19 z innymi schorzeniami odnotowano 112 ofiary śmiertelne. 

Covid-19 w Polsce, jak wygląda sytuacja w różnych województwach?

Tendencja wzrostowa jest zauważalna szczególnie w regionach z dużymi ośrodkami miejskimi. W tych regionach liczba przypadków przekracza 1300 zakażeń. Są to małopolskie (2302), wielkopolskie (1882), dolnośląskie (1864), lubelskie (1769), łódzkie (1690), kujawsko-pomorskie (1343), a także  podlaskie i podkarpackie (po 1315). 

 

Najwięcej nowych zakażeń po raz kolejny odnotowały województwa mazowieckie (4258) i śląskie (3275). Regiony z najmniejszą liczbą pozytywnych wyników to opolskie (630) i lubuskie (579). Poniżej tysiąca nowych przypadków odnotowały także województwa świętokrzyskie z liczbą 948 pozytywnych wyników, barierę 1000 pozytywnych wyników przekroczyło warmińsko-mazurskie (1025) oraz  zachodniopomorskie (1156). Szczegółowe dane dotyczące infekcji są publikowane na gov.pl, a także w mediach społecznościowych ministerstwa.

Czy czekają nas nowe obostrzenia i kolejna dawka szczepienia ?

Ministerstwo nie potwierdziło na razie wprowadzenia dodatkowych ograniczeń, czy restrykcji. Seniorom oraz osobom z innymi schorzeniami zaleca się noszenie maseczek w dużych skupiskach ludzi. Jesienią przewiduje się ponowny wzrost zakażeń, co może być spowodowane powrotem do szkół, czy pracy z urlopów. Wszystkie decyzje będą zależały od liczby chorych.

 

Zgodnie z danymi rządowymi już 22,5 milionów Polaków przyjęło pełną serię szczepień.  Z czwartej dawki szczepień przeciw covid-19 od lipca skorzystało 300 tys. osób w wielu 60+ oraz z obniżoną odpornością (powyżej 12 roku życia). W pierwszych dniach sierpnia Minister Zdrowia, Adam Niedzielski zapowiedział, że przypominająca dawka szczepionki przeciw sars-cov-2 będzie dostępna dla wszystkich grup wiekowych z początkiem września. Od 17 sierpnia z 4. dawki może skorzystać personel medyczny, pracownicy podmiotów medycznych, studenci kierunków medycznych i farmaceuci.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium